https://odnawialnia.pl/

Odnawialnia.pl

Woskować, czy zawoskuje się samo? Kilka słów o nowych farbach kredowych

by Małgorzata Budzich
farba kredowa bez wosku

Słysząc “farba kredowa” mamy od razu skojarzenie – wosk, bo te dwa produkty jak żaden inny związek doskonale się uzupełniają. Wosk wydobywa charakter, nadaje aksamitne wykończenie i lekki połysk chropowatej i nieco zadziornej farbie kredowej. Dlatego jak słyszymy farba kredowa samowoskująca czujemy lekki niepokój – taką formę singielstwa trudno zaakceptować.

Ale fakty są takie, że mamy na rynku kolejną farbę kredową, która w przekazie reklamowym wyróżnia się tym, że zawiera w sobie wosk. To oznacza, że nie trzeba dokupować wosku tylko zabezpieczenie kryje się już w tej farbie. Postanowiłam więc dokładniej przyjrzeć się farbie Everlong i porównać ją z najpopularniejszą kredówką na rynku – farbą Annie Sloan.

tekst alternatywny

Przyznam, że kuszą mnie dwa aspekty: cena i czas. Woskowanie mebla wydłuża cały czas poświęcony na renowację o co najmniej 3 dni (2 dni na 2 warstwy wosku, jeden na wstępne utwardzenie i polerowanie). Jest to wprawdzie czynność przyjemna, a przynajmniej relaksująca w porównaniu z np. szlifowaniem, jednak w całym domu czuć terpentyną trochę trzeba się namachać ręką. Drugi aspekt to cena i od tego zaczniemy nasze porównanie – ile zaoszczędzimy kupując farbę Everlong zamiast innej kredówki i wosku.

 

Producent Farba 1L / wydajność Wosk Razem / cena 1 m2 (dwukrotne malowanie i woskowanie)
Annie Sloan 145 zł

13 m2/1L

30 zł (120 ml) /

tekst alternatywny

55 zł (500 ml)

200 zł (1L farby i duży wosk)/

22 zł farba + 7,3 zł wosk = 29,3 zł

Autentico 120 zł

13 m2/1L

45 zł (370 ml) 165 zł (1L farby i wosk)

18,4 zł farba + 8 zł wosk = 26,4 zł

Everlong  144,9 zł

13 m2/1L

144.9 zł (1L farby)

22,2 zł  

Wydajność wosku i oszczędności

Jak widać, wszyscy producenci deklarują dokładnie taką samą wydajność farby na 1 m2. Inaczej z woskiem – niestety żaden ze sprzedawców wosku Annie Sloan lub Autentico nie podaje jego wydajności, ale inny producent – wosku Starwax określa ją na 30 m2/1L. Na jednej ze stron sprzedających farby i woski Autentico znalazłam informację, że “jedna puszka wosku (370 ml) powinna wystarczyć na 1-2 L farby kredowej”.

Przyjęłam więc założenie, że wydajność wosku to 30 m2.  Jak to się przekłada na pieniądze? 1 L wosku Autentico to koszt ok 121 zł (w proporcji do ceny za 370 ml), czyli cena 1 m2 jednokrotnego woskowania wynosi 4 zł.

W tabeli znajdziecie zestawienie kosztów malowania i woskowania 1 m2 versus cena malowania farbą bez woskowania. Różnica na metrze to ok 7 zł (25% dla Annie Sloan) i ok 4 zł (16% dla Autentico) i każdy musi sobie sam odpowiedzieć czy to dużo czy mało. A do tego wycenić dobro trudno przeliczalne i równocześnie bezcenne – czyli czas:).

Wiem, w tym zestawieniu wychodzi ze mnie pracownik biurowy wydawnictwa 🙂 🙂 :).

Czy warto zaoszczędzić na wosku?

To kolejne pytanie jakie trzeba sobie zadać zanim kupimy farbę samowoskującą. Każdy chętnie zostawi parę groszy w kieszeni, jeżeli jakość farby będzie zadowalająca i porówywalna z dotychczas używaną. Na marginesie dodam, że nie będę wchodzić w temat wyższość lub niższości farb kredowych względem akrylowych – temat jest wystarczająco szeroko omawiany na innych blogach i forach. Zakładam że malujecie farbami kredowymi i chcecie wiedzieć, czy ta samowoskująca ma sens.

Założenia testu farb kredowych

Postanowiłam pomalować kawałek drewnianej powierzchni (w tej roli szkatułka z surowego sosnowego drewna) dwoma rodzajami farb i porównać efekty. Do testu użyłam:

Farba Everlong kolor Porcelain 

everlong-porcelain

Farba Annie Sloan, kolor Pure White

annie-sloan-pure-white

zdjęcie pochodzi ze strony madebycolor.pl

Farby mają bardzo zbliżony kolor (chociaż na zdjęciu farba Everlong wydaje się ciemniejsza).

Malowałam pędzlem ze sztucznego włosia, zakupionym w markecie budowlanym.

Wnioski

 • Obie farby mają bardzo podobną konsystencję, ale farba Everlong wydawała mi się nieco gęstsza i trudniejsza w aplikacji pierwszej warstwy. Farba Annie Sloan była delikatnie lżejsza w nakładaniu.
 • Grudki. Jedną z “wad” farb kredowych jest ryzyko powstawania grudek podczas malowania. Ma to związek ze stosunkowo szybkim schnięciem tych farb – niewprawna ręka maluje kilkakrotnie w tym samym miejscu i odrywa fragmenty wstępnie zaschniętej farby, powodując tym samym grudki. W moim odczuciu grudki pojawiają się szybciej w farbie AS – ta farba szybciej zasycha na powierzchni i przez to ryzyko grudkowania jest większe.
 • Ślady pędzla. Farba Everlong zostawiała bardziej wyraźne ślady pędzla, ale nie są to bardzo duże różnice – generalnie rysunek farby na drewnie był podobny.
 • Czas schnięcia między warstwami. Tu zdecydowanie szybciej schnie AS, dla Everlong potrzeba minimum 1 godziny aby nałożyć kolejną warstwę. Wprawdzie powierzchnia jest sucha na dotyk stosunkowo szybko, jednak zbyt wczesne nakładanie kolejnej warstwy powoduje, że farba się maże i robią się grudki.
 • Krycie po pierwszej warstwie. Moim zdaniem lepsze krycie dała farba Everlong, powierzchnia była bardziej biała, było mniej prześwitów. Jednak te różnice nie były bardzo duże.
 • Krycie po drugiej warstwie. Po nałożeniu drugiej warstwy koloryt w obu się wyrównał i pokrycie było bardzo podobne.
 • Woskowanie, szlifowanie, polerowanie. Zawoskowałam tylko część pomalowaną AS i odczekałam 1 dzień. Następnego dnia przystąpiłam do polerowania obu powierzchni za pomocą wełny stalowej 000. Wełna sprawdziła się dużo lepiej na farbie Everlong, doprowadziła do gładkiej, lekko satynowej powierzchni, zdecydowanie gładszej niż powierzchnia AS potraktowana w ten sam sposób. Farbę AS należało po woskowaniu przeszlifować papierem ściernym aby wydobyć większą gładkość. Obie powierzchnie wypolerowałam dodatkowo szmatką.
 • WNIOSEK 1. Powierzchnia everlong polerowana watą stalową 000 jest dużo bardziej gładka i aksamitna niż AS szlifowana papierem i polerowana.

 

everlong-polerowana-wata-z-bliska

pudełko pomalowane farbą Everlong i wypolerowane watą stalową; powstaje wrażenie “mlecznej” powłoki

annie-sloan-po-szlifowaniu

cześć pudełka pomalowana farbą AS, zawoskowana i przeszlifowana

 • Samo polerowanie. Jedną część skrzynki malowanej Everlong potraktowałam tylko szmatką, a więc w ogóle nie było szlifowania. Producent zaleca właśnie polerowanie jako sposób na wydobycie wosku z farby. Na części AS nałożyłam wosk i lekko go zeszlifowałam a następne polerowałam szmatką.
 • WNIOSEK 2. Obie powierzchnie mają bardzo podobną strukturę i gładkość, właściwie różnice są minimalne.

 

farby-kredowe-roznych-firm

po lewej Everlong, po prawej AS, różnice są niewielkie, obie powierzchnie wykańczane tak, że Everlong tylko polerowana, AS – wosk i szlifowanie

strona-everlong

Everlong z bliska

strona-annie-sloan

AS z bliska

szuflada-farba-kredowa

szuflada pomalowana farbami Everlong, bez wosku

Woskować więc czy nie?

Po kilku dniach przeprowadziłam słynny test paznokcia :), czyli poskrobałam obie warstwy. I bardziej widoczne ślady zostały na farbie AS. Oczywiście wosk na farbie kredowej utwardza się ok 30 dni, więc pełną trwałość powierzchnia uzyska po tym okresie. Natomiast w międzyczasie doszło do przypadkowego testu trwałości farby Everlong na stoliku origami, który malowałam jakieś 2 tygodnie temu. Moje dzieci przenosiły ten stolik do innego pokoju i zahaczyły nim o framugę drzwi. W efekcie farba lekko się starła. Oczywiście była to inna powierzchnia wyjściowa – stolik był z laminatu, który ma inną przyczepność farby niż drewno.

Podsumowując:

 • efekty zastosowania obu wariantów są podobne – powierzchnia pomalowana Everlong i wypolerowana ma podobny wygląd jak ta z woskiem;
 • powierzchnie blatów stołów malowane tylko farbą Everlong trzeba dodatkowo zabezpieczać woskiem lub lakierem. Zamierzam tak potraktować mój stolik origami; przy intensywnym użytkowaniu mebla farba będzie mniej odporna na zarysowania;
 • farba Everlong sprawdzi się bez wosku na komodach, szafach, szafkach, jako alternatywa dla klasycznych farb kredowych;
 • wprawdzie oszczędzamy czas na (nie)woskowaniu, ale polerowanie farb Everlong zajmuje więcej czasu niż klasycznych farb kredowych;

A wy jakie macie przemyślenia w tej sprawie?

 

You may also like

52 komentarze

Majsterki 29 listopada 2016 - 22:25

świetny, profesjonalny wpis! Ale kurka no jakoś my i tak ciągle zwykłe akryle plus barwniki plus wosk wybieramy… Chyba kwestia jednak wrodzonej oszczędności 🙂

Reply
Małgosia Budzich (Odnawialnia) 29 listopada 2016 - 23:24

ja po akryle też częściej sięgam, ale ostatnio kredowe wróciły do łask, bo jest jakaś magia w tym macie i aksamitnym dotyku … a może to jakieś dziwne jesienno-zimowe potrzeby? 🙂

Reply
daniela cz 20 grudnia 2016 - 19:51

Gosia bardzo rzetelny wpis. Dzięki !
Osobiście nie miałam styczności z farbami AS i Everlong
Próbowałam Autentico, Americane, Fleur i Vittorino i z tych farb najbardziej polubiłam Fleur ale cena dosyć wysoka i z tego też względu maluję ostatnio Vittorino .
Ceny kredówek są dosyć spore więc nie mogę sobie pozwolić na kupowanie co chwilę innego koloru 🙁 a szkoda. Za to są bardzo wydajne
Pozdrowionka ślę i Wesołych Świąt 🙂

Reply
Małgorzata Budzich 22 grudnia 2016 - 10:07

Daniela, jakimś rozwiązaniem są pigmenty – wtedy kupujesz dużą puszkę białej i mieszasz. Patrząc na to z tej strony jest jedna farba kredowa – Amazona – która jest dostępna w 4L baniaku, wtedy wychodzi 120 zł za 1 L. Wciąż dużo ale możesz mieszać i rozlewać do słoików

Reply
Marta 6 lipca 2017 - 15:15

Witam 🙂 dziękuję za tak pomocny artykul 🙂 zamierzam zakupić farbę Everlong, tylko nie wiem który kolor wybrać. …Vintage White czy porcelain…nie wiem czym się różnią a chce mieć białe krzesła.

Reply
Małgorzata 6 lipca 2017 - 18:02

porcelain jest najbielsza

Reply
Marzena 18 lipca 2017 - 09:07

Witam.Będę malowała szafę.Wymiar 2.20m. wysokość,1,20 szerokość.Czy 1l. farby wystarczy?.Podoba mi się kolor waniliowy.Jaka farbę Pani poleca?.Na drzwiach chcę pomalować 4-ry motywy kwiatów górskich..Do tego muszę kupić kilka kolorów,więc z Pani opisu wnioskuję,że mam kupić też białą i pigmenty.Proszę o podpowiedź.

Reply
Marzena 18 lipca 2017 - 09:16

Proszę też o podpowiedź co do pędzli i innych akcesorii.

Reply
Malgorzata 2 stycznia 2018 - 09:35

Witam. pomalowałam boazerie wlasnie ta farba ale ile potrzebuje waty by wypolerować 20m2?
bo nigdzie u mnie nie ma i musze zamówić na internecie a nie wiem jak duzo potrzebuje ? bede wdzięczna za wiedzę

Reply
Małgorzata Budzich 3 stycznia 2018 - 15:53

myślę że ok 2-4 mb powinny wystarczyć

Reply
Małgorzata 5 stycznia 2018 - 16:48

bardzo dziekuje za pomoc 🙂

Reply
Aga 23 stycznia 2018 - 09:51

Witam, malowałam tą farbę różne powierzchnie. Na lakierze czy czystym drewnie sprawdza się super ( na razie pomalowane nie używane meble). Mam fotel lisek z prl z którego do końca nie mogłam ( już nie miałam siły ) zeszlifować tej ciemnej farby i niestety farba weszła w reakcję z tą farbą i mam przebarwienia biało-brązowe.

Reply
Małgorzata Budzich 29 stycznia 2018 - 00:45

pewnie było malowane na jasny kolor? niestety stare bejce lubią sobie wchodzić w reakcję z farbą tworząc potem plamy. Jeżeli planujemy malować mebel to lepiej nie ruszać lakieru, który pełni wtedy funkcję izolatora. Rozumiem ze tu była próba zdarcia i odslonięcia drewna, tylko sił zabrakło… teraz to co można zrobić to pomalować farbę lakierem i nałożyć kolejną warstwę farby.

Reply
Łukasz 31 stycznia 2018 - 13:29

Czy bezpiecznie jest woskować meble da dzieci? Czy w przypadku wylizywania / nadgryzania (np. poręczy łóżeczka) dziecko jest bezpieczne? Niby woski są na bazie naturalnych składników ale zapachem przypomina bardziej pastę do butów 🙂

Reply
Małgorzata Budzich 2 lutego 2018 - 09:31

woski zawierają terpentynę, a ta nie jest bezpieczna, jednym z polecanych przez ekspertów lakierów dla dzieci jest … stary, niemodny lakier nitro – wprawdzie śmierdzi podczas malowania ale po wyparowaniu jest podobno bezpieczny, zastrzegam jednak ze nie jestem chemikiem i powtarzam opinię specjalisty, z którym rozmawiałam

Reply
Łukasz 2 lutego 2018 - 11:51

Dziękuję za odpowiedź.

Reply
Ania 21 marca 2018 - 23:39

Przymierzam się do pierwszego odnawiania starego kredensu – efekt przecierek, mnie interesuje, trochę prowansalski, chabby i mam pytanie – znalazłam coś takiego w necie – jak to zadziałam z tymi farbami everlong? https://ilovesaltwash.pl/ Jesteś w stanie mi coś o tym powiedzieć?

Reply
Małgorzata Budzich 27 marca 2018 - 09:52

nigdy nie używałam tego proszku, efekt erozji wygląda ciekawie, warto poeksperymentować. Myślę że z każdą farba zadziała. Zblizają się wakacje więc kto wiem moze uda mi się coś zrobić z tym efektem i wtedy podzielę się wiedzą, dzięki za link!

Reply
alina 3 kwietnia 2018 - 09:56

witam, czytam i czytam i chyba już wszystko mi się pomieszało chciałabym pomalować stoliki nocne z Ikea kolor czarny na biały efekt końcowy gładki nie koniecznie błyszczący proszę zaproponować odpowiednią farbę. (Krzesła też chcę przemalować na białe z ciemnego brązu). Z góry dziękuję za odpowiedź>

Reply
Małgorzata Budzich 13 kwietnia 2018 - 09:06

w takiej sytuacji odradzam kredowe, proponuję przejsc na akrylowe, a technika malowania – wałek bez runa, czyli taki do lakierów gąbczasty (niebieski lub pomarańczowy). Żeby zwiększyć przyczepnosc farby to koniecznie porzadnie matujemy papierem, odtłuszczamy myjąc wodą z płynem do naczyń, dobrze jest też położyć podkład czyli specjalna farbę, albo od razu przejsć na farbę V33 do mebli kuchennych (kolor uzyskamy miejszając ja z pigmentem). Osobiście uważam ze najlepiej sprawdza się podkład plus farba akrylowa. No i ważna uwaga – czarny mebel malujemy na biało zakładając minimum 5 warstw farby, inaczej nie pokryjemy tej czerni. Przykład mojej metamorfozy z czarnego mebla malm na białą szafkę znajdziesz tutaj http://odnawialnia.pl/2015/11/33-komoda-malm-z-sypialni-do-pokoju.html

Reply
Ella 24 kwietnia 2018 - 13:40

Witam
Zastanawia mnie fakt, – ponieważ zawsze mi mówiono, że na woskowane powierzchnie nie można malować lakierem aby je utwardzić – zastanawia mnie czy czy na farbę, która już jest z woskiem będę mogła dodatkowo nałożyć lakier i jaki będzie efekt końcowy? Może jakieś fakty ktoś napisze…

Reply
Kinga 16 lipca 2018 - 15:06

po tak profesjonalnym wpisie to mnie zatkało po prostu <3

Reply
Małgorzata Budzich 17 lipca 2018 - 08:57

wow, miło mi! polecam sie z innymi wpisami 🙂

Reply
Irena 23 lipca 2018 - 21:00

Mam stare drzwi – olbrzymie framugi – potrzebuję je pomalować na jasny kremowy kolor. Byłam już zdecydowana na farby kredowe Everlong Vintage white , ale teraz już nie jestem pewna. Czy coś mi pani doradzi Pani Małgosiu?

Reply
Ewa 18 listopada 2018 - 13:02

Witam serdecznie, niezwykle przydatne, rzeczowe i wyczerpujące informacje-gratuluję wiedzy i b.dziękuję.
Odnawiam stary kredens kuchenny, został wyszlifowany (80 h pracy!)i pomalowany częściowo kredową Fleur Egshell. Półki w środku i główny blat chciałam wybielić i coś woskować. I nie wiem na co się zdecydować: bejca (jaka ?)+wosk(jaki?) czy wosk wybielający ? Wosk dostatecznie zabezpieczy blat?

Reply
Małgorzata Budzich 20 listopada 2018 - 15:34

Bejca spowoduje najbardziej biały kolor (po 2krotnej aplikacji); biały wosk zadziała delikatniej, podobnie biały olej. Jeżeli zależy nam na zmianie koloru na odcienie bieli to polecam bardziej białą bejcę a na to biały wosk, jeżlei chodzi nam bardziej o rozjaśnienie drewna to wosk lub olej. Dobre właściwości wybielające ma także pasta wybielająca starawax,

Reply
Magda 18 listopada 2018 - 20:46

na tkaninie efekty będą podobne?

Reply
Małgorzata Budzich 20 listopada 2018 - 15:30

niestety nie próbowałam… poza tym farby everlong zostały wycofane z polskiej dystrybucji, ale widziałam efekty stosowania farby kredowej na tkaninie, która potem została zawoskowana i wyglądało to bardzo dobrze, a wosk chronił przed zabrudzeniem

Reply
Dana 21 marca 2019 - 11:31

Witam. A co myślisz o farbach Annabell Duke?. Przymierzam się do zakupu.

Reply
Małgorzata Budzich 7 kwietnia 2019 - 23:23

miałam okazję raz nimi malować i były bardzo fajne – dobrze się rozprowadzały, kryły, no i miały bajeczne kolory. Nie testowałam ich jednak na meblach więc nie wiem jak się zachowują

Reply
Angelika 11 kwietnia 2019 - 08:49

witam chcialam sie dowiedziec jakie barwniki do takiej farby jak kredowa I akrylowa? poniewaz mam do pomalowania male powierzchnie a chce rozne odcienie np rozu a nie chcialabym kupowac tylu farb tylko bialy I barwniki natomiast nie wiem jakie. czy to sa rozne do akryli I inne do kredowki?
z gory dziekuje za odpowiedz pani blog to skarbnica wiedzy. zakochalam sie.

Reply
Małgorzata Budzich 11 kwietnia 2019 - 14:26

nie, można użyć tego samego pigmentu w płynie lub w proszku; w marketach budowlanych są pigmenty po kilka zł w płynie i spokojnie możesz ich użyć do każdej farby

Reply
Elzbieta 1 lipca 2019 - 16:09

Dzień dobry, kupiłam farbę Everlong i świetnie się sprawdziła do boazerii ale zabrakło mi farby A teraz okazuje się, że nie można jej w ogóle kupić! Firma się chyba zwinęla, mail odbija, strona zamknięta. A ja zostałam z dwoma ścianami pomalowanymi tylko raz. Czy ktoś ma odsprzedac choć jedną puszkę?

Reply
Małgorzata Budzich 10 lipca 2019 - 23:06

zapytam właściciela, bo znam,jaki kolor?

Reply
Mag 28 lipca 2019 - 10:31

Dzień dobry.Jestem tuż przed remontem domku kempingowego nad morzem.Domek w środku jest wykonany z wodoodpornej lakierowanej sklejki jachtowej w kolorze kasztanowym.Czym mogę ją pomalować?Zaznaczam,że w domku poza sezonem panuje duża wilgotność bo nie jest ogrzewany.Sklejka jest świetnym rozwiązaniem bo nie pochłania wody ale jej kolor jest przytłaczający i zmniejsza optycznie powierzchnię domku.

Reply
Małgorzata Budzich 19 sierpnia 2019 - 14:31

proponuję sięgnąć po srodki do zabezpieczania drewna ogrodowego – np. ładną paletę kolorów ma V33 i luxdecor – to są lazury do architektury ogrodowej, oe poradzą sobie z wilgocią

Reply
Mag 28 lipca 2019 - 10:36

Chciałabym osiągnąć efekt wybielenia sklejki możliwie tanim sposobem.Cały wystrój domku jest utrzymany w bieli i granacie.Tylko te ściany i sufit burzą całą koncepcję.Ponieważ jest to w sumie spora powierzchnia do wybielenia to jak ją przygotować i czym pomalować by sklejka nie tylko była biała ale i nie “piła”wody?

Reply
Małgorzata Budzich 19 sierpnia 2019 - 14:29

najtańszym sposobem będzie rozcieńczenie białej farby akrylowej, ale niestety mam doświadczenia że po 2-3 latach ta farba zaczyna żółknąć… Trwalszym sposobem będzie biała bejca – można kupić bejcę z mieszalnika w firmie flugger – wówczas kupumy ją w dużym opakowaniu i wyjdzie nizsza cena za 1l niż kupowanie bejcy w małych opakowaniach
rozważyłąbym też jeszcze lakierobejcę białą np. ma ją chyba luxdecor, V33, syntilor; z innych środków ostatnio popularne są lazury na zewnątrz do malowania mebli ogrodowych. Dają transparentne wykończenie mają dodatkowe filtry UV – ładne odcienie ma np. V33 i luxdecor są też bardzo jasne szarości i złamane beże, poszłabym chyba w tym kierunku, ale cenowo nie wiem co będzie najtańszym rozwiązaniem

Reply
Małgorzata 28 lipca 2019 - 10:49

Dzień dobry, pomalowałam szuflady akrylwym gruntem do drewna Everal Aqua Primer, potem pokryłam białą wodorościeńczalną emalią Everal Aqua Semi Mat 40. Niestety kolor nie pasuje do reszty szafek dębowych w kolorze jasnego dębu. Chciałabym uzyskać kolor ecru, moze nawet trochę ciemniejszy z przecierkami .Proszę mi doradzić co mogę zrobić, aby uzyskać efekt?

Reply
Małgorzata Budzich 19 sierpnia 2019 - 14:26

przepraszam, zze dopiero odpisuję … prosze zeszlifować warstwę farby – nie musi pani zdzierać całkowicie farby i gruntu, ale proszę zastanawić się nad kolorem przecierki. Jeżeli t ma być drewno – to w miejscach przecierki trzeba je odsłonić, jezeli inny kolor farby – to prosze go najpierw nałożyć na krawędziach. Następnie malujemy całość nowym kolorem – 2 warstwy i robimy precierki w zaplanowanych miejcach (warto sobie zrobić zdjęcie przed zamalowaniem)

Reply
Izabela 2 lutego 2020 - 14:42

Witam,dopiero zaczynam przygode z odnawianiem i malowaniem. Super blog i bardzo pomocne informacje. Mam kilka pytan, takich bardzo podstwowych,ale jakos nie moge nigdzie znalezc odpowiedzi. Przydalyby mi sie twoje warsztaty,ale niestety mieszkam bardzo daleko i nie mam mozliwosci…Kupilam farby Everlong bo skusilo mnie to,ze nie musze woskowac/lakierowac. Mieszkam za granica i na e-bayu wciaz sa.

Reply
Małgorzata Budzich 3 lutego 2020 - 12:18

w Polsce już ich nie ma, dystrybutor się wycofał

Reply
Izabela 2 lutego 2020 - 14:45

Od razu przepraszam za tyle pytan,glupio mi,ze zawaracam ci glowe.
1. czy zawsze przelewam farbe do innego naczynia by malowac?czy moge malowac bezposrednio z puszki?skoro tak szybko schna to moze nie mozna miec puszki otwartej,ale jak maluje 2 doniczki w 5 min to nie chce przelewac,bo farba jest b.gesta i troche sie jej marnuje przy przelewaniu

Reply
Małgorzata Budzich 3 lutego 2020 - 12:19

trzeba przelewać, wystarczy dobrze wymieszać farbę w puszce, ona nie zaschnie nawet w ciagu 2 godzin gdy będzie otwarta

Reply
Izabela 2 lutego 2020 - 14:48

2.co robi sie z pedzlem jesli robie np.30 min przerwy miedzy kolejnymi warstwami?
3.czym najlepiej czyscic pedzel?
4.czy moge uzyc pedzel od farb kredowych (kupilam 1 naturalny i 1 syntetyczny Annie Sloan) do akrylowek?
5.jesli nie welna 000 to jaka szmatka bawelniana?jaki typ?jak wygladaja?
6. poleruje przed czy po przecieraniu (jesli chce efekt postarzenia)?

Reply
Małgorzata Budzich 3 lutego 2020 - 12:21

2 pędzel zawijamy szczelnie w worek, można też wstawić do słoika z wodą a przed kolejnym malowaniem odsączyć z wody w ręcznik papierowy
3 wodą
4 tak
5 stara scierka kuchenna, stare prześcieradło, ew stara bawełniana jasna koszulka, wełniana skarpetka…
6 najpierw przecierki i wszystkie postarzenia, polerowanie na końcu, bo ono utwardza i wydobywa wosk

Reply
Izabela 2 lutego 2020 - 14:51

7. moge pokryc everlong lakierem dla wiekszej trwalosci? jesli to to jaki bys polecila?
8. ostatnie pytanie. sprawdza sie kredowki + lakier do mebli ogrodowych? dodam,ze mieszkam w Szkocji,gdzie duzo pada i wieje. kredowki wydaja mi sie takie delikatne. moze lepiej cos innego?
Bede bardzo wdzieczna za pomoc. Bede zagladac nadal po inspiracje.
Dziekuje i pozdrawiam

Reply
Małgorzata Budzich 3 lutego 2020 - 12:23

7 z tego co pamiętam – tak; dawno nie używałam tych farb, nie mam konkretnego lakieru na myśli, ale ja często stosuję lakier szybkoschnący akrylowy firmy altax
8 jeżeli meble stoją w domu to nie ma potrzeby stosowania lakieru na zew, ale do doniczek na pewno trzeba coś trwałego, ja miałam malowane kredową i wszystko zeszło po zimie, więc ten lakier powinien dać radę

Reply
Izabela 3 lutego 2020 - 12:50

Bardzo dziekuje. Tutaj tez niedlugo nie bedzie Everlong. Resztki wyprzedaja.To teraz juz wszystko jasne i biore sie do roboty 🙂

Reply
Izabela 6 lutego 2020 - 13:12

Czesc,jak to zwykle bywa, w praniu przybylo mi watpliwosci. Bede bardzo wdzieczna za pomoc
1. jesli uzylam Everlong na doniczkach i bede je pokrywac lakierem to przed lakierowaniem tez poleruje? Jesli to utwardza i wydobywa wosk to mozna to zrobic i potem polakierowac? czy lakierowac od razu?

Reply
Małgorzata Budzich 21 lutego 2020 - 14:49

od razu polakierować, bez polerowania

Reply
Izabela 6 lutego 2020 - 13:15

2.w Szkocji nie sa dostepne lakiery Altax. nie wysylaja tu lakierow ze wzgl. bezpieczenstwa. podjade do sklepu i cos kupie. doniczki stoja w domu,ale maja kontakt z woda na spodkach wiec chyba lakier do mebli ogrodowych? taki do zewnatrz raczej niz do wnetrz prawda? ma to byc specjalny lakier do farb kredowych czy do drewna? doniczki to ceramika i plastik pokryte everlong
Bardzo dziekuje i pozdr

Reply

Leave a Comment

Close