Woskować, czy zawoskuje się samo? Kilka słów o nowych farbach kredowych

komentarze 52
farba kredowa bez wosku

Słysząc “farba kredowa” mamy od razu skojarzenie – wosk, bo te dwa produkty jak żaden inny związek doskonale się uzupełniają. Wosk wydobywa charakter, nadaje aksamitne wykończenie i lekki połysk chropowatej i nieco zadziornej farbie kredowej. Dlatego jak słyszymy farba kredowa samowoskująca czujemy lekki niepokój – taką formę singielstwa trudno zaakceptować.

Ale fakty są takie, że mamy na rynku kolejną farbę kredową, która w przekazie reklamowym wyróżnia się tym, że zawiera w sobie wosk. To oznacza, że nie trzeba dokupować wosku tylko zabezpieczenie kryje się już w tej farbie. Postanowiłam więc dokładniej przyjrzeć się farbie Everlong i porównać ją z najpopularniejszą kredówką na rynku – farbą Annie Sloan.

Przyznam, że kuszą mnie dwa aspekty: cena i czas. Woskowanie mebla wydłuża cały czas poświęcony na renowację o co najmniej 3 dni (2 dni na 2 warstwy wosku, jeden na wstępne utwardzenie i polerowanie). Jest to wprawdzie czynność przyjemna, a przynajmniej relaksująca w porównaniu z np. szlifowaniem, jednak w całym domu czuć terpentyną trochę trzeba się namachać ręką. Drugi aspekt to cena i od tego zaczniemy nasze porównanie – ile zaoszczędzimy kupując farbę Everlong zamiast innej kredówki i wosku.

 

Producent Farba 1L / wydajność Wosk Razem / cena 1 m2 (dwukrotne malowanie i woskowanie)
Annie Sloan 145 zł

13 m2/1L

30 zł (120 ml) /

55 zł (500 ml)

200 zł (1L farby i duży wosk)/

22 zł farba + 7,3 zł wosk = 29,3 zł

Autentico 120 zł

13 m2/1L

45 zł (370 ml) 165 zł (1L farby i wosk)

18,4 zł farba + 8 zł wosk = 26,4 zł

Everlong  144,9 zł

13 m2/1L

144.9 zł (1L farby)

22,2 zł  

Wydajność wosku i oszczędności

Jak widać, wszyscy producenci deklarują dokładnie taką samą wydajność farby na 1 m2. Inaczej z woskiem – niestety żaden ze sprzedawców wosku Annie Sloan lub Autentico nie podaje jego wydajności, ale inny producent – wosku Starwax określa ją na 30 m2/1L. Na jednej ze stron sprzedających farby i woski Autentico znalazłam informację, że “jedna puszka wosku (370 ml) powinna wystarczyć na 1-2 L farby kredowej”.

Przyjęłam więc założenie, że wydajność wosku to 30 m2.  Jak to się przekłada na pieniądze? 1 L wosku Autentico to koszt ok 121 zł (w proporcji do ceny za 370 ml), czyli cena 1 m2 jednokrotnego woskowania wynosi 4 zł.

W tabeli znajdziecie zestawienie kosztów malowania i woskowania 1 m2 versus cena malowania farbą bez woskowania. Różnica na metrze to ok 7 zł (25% dla Annie Sloan) i ok 4 zł (16% dla Autentico) i każdy musi sobie sam odpowiedzieć czy to dużo czy mało. A do tego wycenić dobro trudno przeliczalne i równocześnie bezcenne – czyli czas:).

Wiem, w tym zestawieniu wychodzi ze mnie pracownik biurowy wydawnictwa 🙂 🙂 :).

Czy warto zaoszczędzić na wosku?

To kolejne pytanie jakie trzeba sobie zadać zanim kupimy farbę samowoskującą. Każdy chętnie zostawi parę groszy w kieszeni, jeżeli jakość farby będzie zadowalająca i porówywalna z dotychczas używaną. Na marginesie dodam, że nie będę wchodzić w temat wyższość lub niższości farb kredowych względem akrylowych – temat jest wystarczająco szeroko omawiany na innych blogach i forach. Zakładam że malujecie farbami kredowymi i chcecie wiedzieć, czy ta samowoskująca ma sens.

Założenia testu farb kredowych

Postanowiłam pomalować kawałek drewnianej powierzchni (w tej roli szkatułka z surowego sosnowego drewna) dwoma rodzajami farb i porównać efekty. Do testu użyłam:

Farba Everlong kolor Porcelain 

everlong-porcelain

Farba Annie Sloan, kolor Pure White

annie-sloan-pure-white

zdjęcie pochodzi ze strony madebycolor.pl

Farby mają bardzo zbliżony kolor (chociaż na zdjęciu farba Everlong wydaje się ciemniejsza).

Malowałam pędzlem ze sztucznego włosia, zakupionym w markecie budowlanym.

Wnioski

 • Obie farby mają bardzo podobną konsystencję, ale farba Everlong wydawała mi się nieco gęstsza i trudniejsza w aplikacji pierwszej warstwy. Farba Annie Sloan była delikatnie lżejsza w nakładaniu.
 • Grudki. Jedną z “wad” farb kredowych jest ryzyko powstawania grudek podczas malowania. Ma to związek ze stosunkowo szybkim schnięciem tych farb – niewprawna ręka maluje kilkakrotnie w tym samym miejscu i odrywa fragmenty wstępnie zaschniętej farby, powodując tym samym grudki. W moim odczuciu grudki pojawiają się szybciej w farbie AS – ta farba szybciej zasycha na powierzchni i przez to ryzyko grudkowania jest większe.
 • Ślady pędzla. Farba Everlong zostawiała bardziej wyraźne ślady pędzla, ale nie są to bardzo duże różnice – generalnie rysunek farby na drewnie był podobny.
 • Czas schnięcia między warstwami. Tu zdecydowanie szybciej schnie AS, dla Everlong potrzeba minimum 1 godziny aby nałożyć kolejną warstwę. Wprawdzie powierzchnia jest sucha na dotyk stosunkowo szybko, jednak zbyt wczesne nakładanie kolejnej warstwy powoduje, że farba się maże i robią się grudki.
 • Krycie po pierwszej warstwie. Moim zdaniem lepsze krycie dała farba Everlong, powierzchnia była bardziej biała, było mniej prześwitów. Jednak te różnice nie były bardzo duże.
 • Krycie po drugiej warstwie. Po nałożeniu drugiej warstwy koloryt w obu się wyrównał i pokrycie było bardzo podobne.
 • Woskowanie, szlifowanie, polerowanie. Zawoskowałam tylko część pomalowaną AS i odczekałam 1 dzień. Następnego dnia przystąpiłam do polerowania obu powierzchni za pomocą wełny stalowej 000. Wełna sprawdziła się dużo lepiej na farbie Everlong, doprowadziła do gładkiej, lekko satynowej powierzchni, zdecydowanie gładszej niż powierzchnia AS potraktowana w ten sam sposób. Farbę AS należało po woskowaniu przeszlifować papierem ściernym aby wydobyć większą gładkość. Obie powierzchnie wypolerowałam dodatkowo szmatką.
 • WNIOSEK 1. Powierzchnia everlong polerowana watą stalową 000 jest dużo bardziej gładka i aksamitna niż AS szlifowana papierem i polerowana.

 

everlong-polerowana-wata-z-bliska

pudełko pomalowane farbą Everlong i wypolerowane watą stalową; powstaje wrażenie “mlecznej” powłoki

annie-sloan-po-szlifowaniu

cześć pudełka pomalowana farbą AS, zawoskowana i przeszlifowana

 • Samo polerowanie. Jedną część skrzynki malowanej Everlong potraktowałam tylko szmatką, a więc w ogóle nie było szlifowania. Producent zaleca właśnie polerowanie jako sposób na wydobycie wosku z farby. Na części AS nałożyłam wosk i lekko go zeszlifowałam a następne polerowałam szmatką.
 • WNIOSEK 2. Obie powierzchnie mają bardzo podobną strukturę i gładkość, właściwie różnice są minimalne.

 

farby-kredowe-roznych-firm

po lewej Everlong, po prawej AS, różnice są niewielkie, obie powierzchnie wykańczane tak, że Everlong tylko polerowana, AS – wosk i szlifowanie

strona-everlong

Everlong z bliska

strona-annie-sloan

AS z bliska

szuflada-farba-kredowa

szuflada pomalowana farbami Everlong, bez wosku

Woskować więc czy nie?

Po kilku dniach przeprowadziłam słynny test paznokcia :), czyli poskrobałam obie warstwy. I bardziej widoczne ślady zostały na farbie AS. Oczywiście wosk na farbie kredowej utwardza się ok 30 dni, więc pełną trwałość powierzchnia uzyska po tym okresie. Natomiast w międzyczasie doszło do przypadkowego testu trwałości farby Everlong na stoliku origami, który malowałam jakieś 2 tygodnie temu. Moje dzieci przenosiły ten stolik do innego pokoju i zahaczyły nim o framugę drzwi. W efekcie farba lekko się starła. Oczywiście była to inna powierzchnia wyjściowa – stolik był z laminatu, który ma inną przyczepność farby niż drewno.

Podsumowując:

 • efekty zastosowania obu wariantów są podobne – powierzchnia pomalowana Everlong i wypolerowana ma podobny wygląd jak ta z woskiem;
 • powierzchnie blatów stołów malowane tylko farbą Everlong trzeba dodatkowo zabezpieczać woskiem lub lakierem. Zamierzam tak potraktować mój stolik origami; przy intensywnym użytkowaniu mebla farba będzie mniej odporna na zarysowania;
 • farba Everlong sprawdzi się bez wosku na komodach, szafach, szafkach, jako alternatywa dla klasycznych farb kredowych;
 • wprawdzie oszczędzamy czas na (nie)woskowaniu, ale polerowanie farb Everlong zajmuje więcej czasu niż klasycznych farb kredowych;

A wy jakie macie przemyślenia w tej sprawie?

 

52 Komentarzy
 • Majsterki

  Odpowiedz

  świetny, profesjonalny wpis! Ale kurka no jakoś my i tak ciągle zwykłe akryle plus barwniki plus wosk wybieramy… Chyba kwestia jednak wrodzonej oszczędności 🙂

  • Małgosia Budzich (Odnawialnia)

   ja po akryle też częściej sięgam, ale ostatnio kredowe wróciły do łask, bo jest jakaś magia w tym macie i aksamitnym dotyku … a może to jakieś dziwne jesienno-zimowe potrzeby? 🙂

 • daniela cz

  Odpowiedz

  Gosia bardzo rzetelny wpis. Dzięki !
  Osobiście nie miałam styczności z farbami AS i Everlong
  Próbowałam Autentico, Americane, Fleur i Vittorino i z tych farb najbardziej polubiłam Fleur ale cena dosyć wysoka i z tego też względu maluję ostatnio Vittorino .
  Ceny kredówek są dosyć spore więc nie mogę sobie pozwolić na kupowanie co chwilę innego koloru 🙁 a szkoda. Za to są bardzo wydajne
  Pozdrowionka ślę i Wesołych Świąt 🙂

  • Małgorzata Budzich

   Daniela, jakimś rozwiązaniem są pigmenty – wtedy kupujesz dużą puszkę białej i mieszasz. Patrząc na to z tej strony jest jedna farba kredowa – Amazona – która jest dostępna w 4L baniaku, wtedy wychodzi 120 zł za 1 L. Wciąż dużo ale możesz mieszać i rozlewać do słoików

 • Marta

  Odpowiedz

  Witam 🙂 dziękuję za tak pomocny artykul 🙂 zamierzam zakupić farbę Everlong, tylko nie wiem który kolor wybrać. …Vintage White czy porcelain…nie wiem czym się różnią a chce mieć białe krzesła.

  • Małgorzata

   porcelain jest najbielsza

 • Marzena

  Odpowiedz

  Witam.Będę malowała szafę.Wymiar 2.20m. wysokość,1,20 szerokość.Czy 1l. farby wystarczy?.Podoba mi się kolor waniliowy.Jaka farbę Pani poleca?.Na drzwiach chcę pomalować 4-ry motywy kwiatów górskich..Do tego muszę kupić kilka kolorów,więc z Pani opisu wnioskuję,że mam kupić też białą i pigmenty.Proszę o podpowiedź.

 • Marzena

  Odpowiedz

  Proszę też o podpowiedź co do pędzli i innych akcesorii.

 • Malgorzata

  Odpowiedz

  Witam. pomalowałam boazerie wlasnie ta farba ale ile potrzebuje waty by wypolerować 20m2?
  bo nigdzie u mnie nie ma i musze zamówić na internecie a nie wiem jak duzo potrzebuje ? bede wdzięczna za wiedzę

  • Małgorzata Budzich

   myślę że ok 2-4 mb powinny wystarczyć

 • Małgorzata

  Odpowiedz

  bardzo dziekuje za pomoc 🙂

 • Aga

  Odpowiedz

  Witam, malowałam tą farbę różne powierzchnie. Na lakierze czy czystym drewnie sprawdza się super ( na razie pomalowane nie używane meble). Mam fotel lisek z prl z którego do końca nie mogłam ( już nie miałam siły ) zeszlifować tej ciemnej farby i niestety farba weszła w reakcję z tą farbą i mam przebarwienia biało-brązowe.

  • Małgorzata Budzich

   pewnie było malowane na jasny kolor? niestety stare bejce lubią sobie wchodzić w reakcję z farbą tworząc potem plamy. Jeżeli planujemy malować mebel to lepiej nie ruszać lakieru, który pełni wtedy funkcję izolatora. Rozumiem ze tu była próba zdarcia i odslonięcia drewna, tylko sił zabrakło… teraz to co można zrobić to pomalować farbę lakierem i nałożyć kolejną warstwę farby.

 • Łukasz

  Odpowiedz

  Czy bezpiecznie jest woskować meble da dzieci? Czy w przypadku wylizywania / nadgryzania (np. poręczy łóżeczka) dziecko jest bezpieczne? Niby woski są na bazie naturalnych składników ale zapachem przypomina bardziej pastę do butów 🙂

  • Małgorzata Budzich

   woski zawierają terpentynę, a ta nie jest bezpieczna, jednym z polecanych przez ekspertów lakierów dla dzieci jest … stary, niemodny lakier nitro – wprawdzie śmierdzi podczas malowania ale po wyparowaniu jest podobno bezpieczny, zastrzegam jednak ze nie jestem chemikiem i powtarzam opinię specjalisty, z którym rozmawiałam

 • Łukasz

  Odpowiedz

  Dziękuję za odpowiedź.

 • Ania

  Odpowiedz

  Przymierzam się do pierwszego odnawiania starego kredensu – efekt przecierek, mnie interesuje, trochę prowansalski, chabby i mam pytanie – znalazłam coś takiego w necie – jak to zadziałam z tymi farbami everlong? https://ilovesaltwash.pl/ Jesteś w stanie mi coś o tym powiedzieć?

  • Małgorzata Budzich

   nigdy nie używałam tego proszku, efekt erozji wygląda ciekawie, warto poeksperymentować. Myślę że z każdą farba zadziała. Zblizają się wakacje więc kto wiem moze uda mi się coś zrobić z tym efektem i wtedy podzielę się wiedzą, dzięki za link!

 • alina

  Odpowiedz

  witam, czytam i czytam i chyba już wszystko mi się pomieszało chciałabym pomalować stoliki nocne z Ikea kolor czarny na biały efekt końcowy gładki nie koniecznie błyszczący proszę zaproponować odpowiednią farbę. (Krzesła też chcę przemalować na białe z ciemnego brązu). Z góry dziękuję za odpowiedź>

  • Małgorzata Budzich

   w takiej sytuacji odradzam kredowe, proponuję przejsc na akrylowe, a technika malowania – wałek bez runa, czyli taki do lakierów gąbczasty (niebieski lub pomarańczowy). Żeby zwiększyć przyczepnosc farby to koniecznie porzadnie matujemy papierem, odtłuszczamy myjąc wodą z płynem do naczyń, dobrze jest też położyć podkład czyli specjalna farbę, albo od razu przejsć na farbę V33 do mebli kuchennych (kolor uzyskamy miejszając ja z pigmentem). Osobiście uważam ze najlepiej sprawdza się podkład plus farba akrylowa. No i ważna uwaga – czarny mebel malujemy na biało zakładając minimum 5 warstw farby, inaczej nie pokryjemy tej czerni. Przykład mojej metamorfozy z czarnego mebla malm na białą szafkę znajdziesz tutaj https://odnawialnia.pl/2015/11/33-komoda-malm-z-sypialni-do-pokoju.html

 • Ella

  Odpowiedz

  Witam
  Zastanawia mnie fakt, – ponieważ zawsze mi mówiono, że na woskowane powierzchnie nie można malować lakierem aby je utwardzić – zastanawia mnie czy czy na farbę, która już jest z woskiem będę mogła dodatkowo nałożyć lakier i jaki będzie efekt końcowy? Może jakieś fakty ktoś napisze…

 • Kinga

  Odpowiedz

  po tak profesjonalnym wpisie to mnie zatkało po prostu <3

  • Małgorzata Budzich

   wow, miło mi! polecam sie z innymi wpisami 🙂

 • Irena

  Odpowiedz

  Mam stare drzwi – olbrzymie framugi – potrzebuję je pomalować na jasny kremowy kolor. Byłam już zdecydowana na farby kredowe Everlong Vintage white , ale teraz już nie jestem pewna. Czy coś mi pani doradzi Pani Małgosiu?

 • Ewa

  Odpowiedz

  Witam serdecznie, niezwykle przydatne, rzeczowe i wyczerpujące informacje-gratuluję wiedzy i b.dziękuję.
  Odnawiam stary kredens kuchenny, został wyszlifowany (80 h pracy!)i pomalowany częściowo kredową Fleur Egshell. Półki w środku i główny blat chciałam wybielić i coś woskować. I nie wiem na co się zdecydować: bejca (jaka ?)+wosk(jaki?) czy wosk wybielający ? Wosk dostatecznie zabezpieczy blat?

  • Małgorzata Budzich

   Bejca spowoduje najbardziej biały kolor (po 2krotnej aplikacji); biały wosk zadziała delikatniej, podobnie biały olej. Jeżeli zależy nam na zmianie koloru na odcienie bieli to polecam bardziej białą bejcę a na to biały wosk, jeżlei chodzi nam bardziej o rozjaśnienie drewna to wosk lub olej. Dobre właściwości wybielające ma także pasta wybielająca starawax,

 • Magda

  Odpowiedz

  na tkaninie efekty będą podobne?

  • Małgorzata Budzich

   niestety nie próbowałam… poza tym farby everlong zostały wycofane z polskiej dystrybucji, ale widziałam efekty stosowania farby kredowej na tkaninie, która potem została zawoskowana i wyglądało to bardzo dobrze, a wosk chronił przed zabrudzeniem

 • Dana

  Odpowiedz

  Witam. A co myślisz o farbach Annabell Duke?. Przymierzam się do zakupu.

  • Małgorzata Budzich

   miałam okazję raz nimi malować i były bardzo fajne – dobrze się rozprowadzały, kryły, no i miały bajeczne kolory. Nie testowałam ich jednak na meblach więc nie wiem jak się zachowują

 • Angelika

  Odpowiedz

  witam chcialam sie dowiedziec jakie barwniki do takiej farby jak kredowa I akrylowa? poniewaz mam do pomalowania male powierzchnie a chce rozne odcienie np rozu a nie chcialabym kupowac tylu farb tylko bialy I barwniki natomiast nie wiem jakie. czy to sa rozne do akryli I inne do kredowki?
  z gory dziekuje za odpowiedz pani blog to skarbnica wiedzy. zakochalam sie.

  • Małgorzata Budzich

   nie, można użyć tego samego pigmentu w płynie lub w proszku; w marketach budowlanych są pigmenty po kilka zł w płynie i spokojnie możesz ich użyć do każdej farby

 • Elzbieta

  Odpowiedz

  Dzień dobry, kupiłam farbę Everlong i świetnie się sprawdziła do boazerii ale zabrakło mi farby A teraz okazuje się, że nie można jej w ogóle kupić! Firma się chyba zwinęla, mail odbija, strona zamknięta. A ja zostałam z dwoma ścianami pomalowanymi tylko raz. Czy ktoś ma odsprzedac choć jedną puszkę?

  • Małgorzata Budzich

   zapytam właściciela, bo znam,jaki kolor?

 • Mag

  Odpowiedz

  Dzień dobry.Jestem tuż przed remontem domku kempingowego nad morzem.Domek w środku jest wykonany z wodoodpornej lakierowanej sklejki jachtowej w kolorze kasztanowym.Czym mogę ją pomalować?Zaznaczam,że w domku poza sezonem panuje duża wilgotność bo nie jest ogrzewany.Sklejka jest świetnym rozwiązaniem bo nie pochłania wody ale jej kolor jest przytłaczający i zmniejsza optycznie powierzchnię domku.

  • Małgorzata Budzich

   proponuję sięgnąć po srodki do zabezpieczania drewna ogrodowego – np. ładną paletę kolorów ma V33 i luxdecor – to są lazury do architektury ogrodowej, oe poradzą sobie z wilgocią

 • Mag

  Odpowiedz

  Chciałabym osiągnąć efekt wybielenia sklejki możliwie tanim sposobem.Cały wystrój domku jest utrzymany w bieli i granacie.Tylko te ściany i sufit burzą całą koncepcję.Ponieważ jest to w sumie spora powierzchnia do wybielenia to jak ją przygotować i czym pomalować by sklejka nie tylko była biała ale i nie “piła”wody?

  • Małgorzata Budzich

   najtańszym sposobem będzie rozcieńczenie białej farby akrylowej, ale niestety mam doświadczenia że po 2-3 latach ta farba zaczyna żółknąć… Trwalszym sposobem będzie biała bejca – można kupić bejcę z mieszalnika w firmie flugger – wówczas kupumy ją w dużym opakowaniu i wyjdzie nizsza cena za 1l niż kupowanie bejcy w małych opakowaniach
   rozważyłąbym też jeszcze lakierobejcę białą np. ma ją chyba luxdecor, V33, syntilor; z innych środków ostatnio popularne są lazury na zewnątrz do malowania mebli ogrodowych. Dają transparentne wykończenie mają dodatkowe filtry UV – ładne odcienie ma np. V33 i luxdecor są też bardzo jasne szarości i złamane beże, poszłabym chyba w tym kierunku, ale cenowo nie wiem co będzie najtańszym rozwiązaniem

 • Małgorzata

  Odpowiedz

  Dzień dobry, pomalowałam szuflady akrylwym gruntem do drewna Everal Aqua Primer, potem pokryłam białą wodorościeńczalną emalią Everal Aqua Semi Mat 40. Niestety kolor nie pasuje do reszty szafek dębowych w kolorze jasnego dębu. Chciałabym uzyskać kolor ecru, moze nawet trochę ciemniejszy z przecierkami .Proszę mi doradzić co mogę zrobić, aby uzyskać efekt?

  • Małgorzata Budzich

   przepraszam, zze dopiero odpisuję … prosze zeszlifować warstwę farby – nie musi pani zdzierać całkowicie farby i gruntu, ale proszę zastanawić się nad kolorem przecierki. Jeżeli t ma być drewno – to w miejscach przecierki trzeba je odsłonić, jezeli inny kolor farby – to prosze go najpierw nałożyć na krawędziach. Następnie malujemy całość nowym kolorem – 2 warstwy i robimy precierki w zaplanowanych miejcach (warto sobie zrobić zdjęcie przed zamalowaniem)

 • Izabela

  Odpowiedz

  Witam,dopiero zaczynam przygode z odnawianiem i malowaniem. Super blog i bardzo pomocne informacje. Mam kilka pytan, takich bardzo podstwowych,ale jakos nie moge nigdzie znalezc odpowiedzi. Przydalyby mi sie twoje warsztaty,ale niestety mieszkam bardzo daleko i nie mam mozliwosci…Kupilam farby Everlong bo skusilo mnie to,ze nie musze woskowac/lakierowac. Mieszkam za granica i na e-bayu wciaz sa.

  • Małgorzata Budzich

   w Polsce już ich nie ma, dystrybutor się wycofał

 • Izabela

  Odpowiedz

  Od razu przepraszam za tyle pytan,glupio mi,ze zawaracam ci glowe.
  1. czy zawsze przelewam farbe do innego naczynia by malowac?czy moge malowac bezposrednio z puszki?skoro tak szybko schna to moze nie mozna miec puszki otwartej,ale jak maluje 2 doniczki w 5 min to nie chce przelewac,bo farba jest b.gesta i troche sie jej marnuje przy przelewaniu

  • Małgorzata Budzich

   trzeba przelewać, wystarczy dobrze wymieszać farbę w puszce, ona nie zaschnie nawet w ciagu 2 godzin gdy będzie otwarta

 • Izabela

  Odpowiedz

  2.co robi sie z pedzlem jesli robie np.30 min przerwy miedzy kolejnymi warstwami?
  3.czym najlepiej czyscic pedzel?
  4.czy moge uzyc pedzel od farb kredowych (kupilam 1 naturalny i 1 syntetyczny Annie Sloan) do akrylowek?
  5.jesli nie welna 000 to jaka szmatka bawelniana?jaki typ?jak wygladaja?
  6. poleruje przed czy po przecieraniu (jesli chce efekt postarzenia)?

  • Małgorzata Budzich

   2 pędzel zawijamy szczelnie w worek, można też wstawić do słoika z wodą a przed kolejnym malowaniem odsączyć z wody w ręcznik papierowy
   3 wodą
   4 tak
   5 stara scierka kuchenna, stare prześcieradło, ew stara bawełniana jasna koszulka, wełniana skarpetka…
   6 najpierw przecierki i wszystkie postarzenia, polerowanie na końcu, bo ono utwardza i wydobywa wosk

 • Izabela

  Odpowiedz

  7. moge pokryc everlong lakierem dla wiekszej trwalosci? jesli to to jaki bys polecila?
  8. ostatnie pytanie. sprawdza sie kredowki + lakier do mebli ogrodowych? dodam,ze mieszkam w Szkocji,gdzie duzo pada i wieje. kredowki wydaja mi sie takie delikatne. moze lepiej cos innego?
  Bede bardzo wdzieczna za pomoc. Bede zagladac nadal po inspiracje.
  Dziekuje i pozdrawiam

  • Małgorzata Budzich

   7 z tego co pamiętam – tak; dawno nie używałam tych farb, nie mam konkretnego lakieru na myśli, ale ja często stosuję lakier szybkoschnący akrylowy firmy altax
   8 jeżeli meble stoją w domu to nie ma potrzeby stosowania lakieru na zew, ale do doniczek na pewno trzeba coś trwałego, ja miałam malowane kredową i wszystko zeszło po zimie, więc ten lakier powinien dać radę

 • Izabela

  Odpowiedz

  Bardzo dziekuje. Tutaj tez niedlugo nie bedzie Everlong. Resztki wyprzedaja.To teraz juz wszystko jasne i biore sie do roboty 🙂

 • Izabela

  Odpowiedz

  Czesc,jak to zwykle bywa, w praniu przybylo mi watpliwosci. Bede bardzo wdzieczna za pomoc
  1. jesli uzylam Everlong na doniczkach i bede je pokrywac lakierem to przed lakierowaniem tez poleruje? Jesli to utwardza i wydobywa wosk to mozna to zrobic i potem polakierowac? czy lakierowac od razu?

  • Małgorzata Budzich

   od razu polakierować, bez polerowania

 • Izabela

  Odpowiedz

  2.w Szkocji nie sa dostepne lakiery Altax. nie wysylaja tu lakierow ze wzgl. bezpieczenstwa. podjade do sklepu i cos kupie. doniczki stoja w domu,ale maja kontakt z woda na spodkach wiec chyba lakier do mebli ogrodowych? taki do zewnatrz raczej niz do wnetrz prawda? ma to byc specjalny lakier do farb kredowych czy do drewna? doniczki to ceramika i plastik pokryte everlong
  Bardzo dziekuje i pozdr

Zostaw komentarz

Close