CYKLINY DO DREWNA I OCZYSZCZANIA MEBLI
Cykliny są niezastąpionym narzędziem do renowacji drewna. Pozwalają ściągnąć stare, niezbyt twarde powłoki lakiernicze lub starą farbę. Za ich pomocą można także usunąć plamy i rysy na surowym drewnie, zebrać resztki kleju, farby czy lakieru.
Cyklina czy szlifierka do usuwania lakieru?
W związku z usuwaniem lakierów często pada pytanie, czy nie lepiej ściągać powłoki szlifierką? Pod pewnymi warunkami można ściągać lakier mechanicznie:
- jest to mebel drewniany (w przypadku fornirów możemy zdjąć lub uszkodzić fornir!)
- mamy dobrej jakości szlifierkę mimośrodową i dobrze dobrany papier z nasypem zamkniętym (typowy papier do drewna z nasypem półotwartym lub otwartym będzie bardzo szybko się szlichcił – zapychał)
- kształt mebla pozwala nam na swobodne manewrowanie szlifierką
Z moich doświadczeń wynika, że szlifowanie wcale nie jest szybsze i mniej męczące niż cyklnowanie. Długie szlifowanie także męczy dłonie i dodatkowo wprawia je w drgania. Brak dobrej klasy odkurzacza powoduje zapylenie pomieszczenia. Cykliny są więc dobrą i tanią alternatywą, ponieważ można nimi nawet pracować w domu, bez ryzyka dużego bałaganu.
Oczyszczanie cykliną stelaży foteli i krzeseł
Stelaże siedziskowe są wykonane z drewna, często mają zaoblone fragmenty i trudno dostępne miejsca. Cyklina doskonale radzi sobie z toczonymi nogami, wspornikami, tralkami w oparciach. Jeżeli pracujemy na stabilnym, nierozklejonym stelażu cyklina pomoże nam doczyścić miejsca styku elementów konstrukcji.
Podczas warsztatów z solidnych podstaw renowacji mebli uczestnicy pracują cyklinami łabędzia szyja.



Usuwanie lakieru za pomocą cykliny.
Za pomocą cykliny usuniemy np. stary lakier nitro na stelażu fotela Lisek czy Chierowski 366, oczyścimy krzesła typu Thonet z politury lub lakieru, ściągniemy bez problemu lakier akrylowy lub poliuretanowy.
Jedynie lakier poliestrowy (tzw. chemoutwardzalny), jako zbyt gruby i twardy, lepiej jest usunąć opalarką.


Usuwanie bejcy za pomocą cykliny.
Cykliną ściągniemy nie tylko lakier ale możemy także usunąć starą bejcę i odsłonić drewno w jego naturalnym wybarwieniu. Szczególnie przyjemnie pracuje się cykliną na meblach wykonanych z dębu. W przypadku bukowych stelaży, po oskrobaniu ich cykliną, lepiej przejść na doczyszczanie papierem ściernym i szlifierkę.
Krzesło Thonet oczyszczone za pomocą cykliny i papieru ściernego.
Zobacz zestaw cyklin do oczyszczania mebli tutaj.
Cykliny w renowacji forniru
Cyklina będzie dużym wsparciem w oczyszczaniu mebli fornirowanych. Do usuwania powłok z forniru nie stosujemy szlifierek, ponieważ możemy łatwo uszkodzić cienką warstwę forniru i odsłonić materiał konstrukcyjny.
Cyklina pozwoli nam zeskrobać stary lakier lub politurę i jest to szybsza i mniej brudząca metoda niż stosowanie chemii.
Cykliną usuniemy także klej glutynowy po naprawianiu uszkodzeń w fornirze.
Szczególnie dobrze czyści się cykliną meble z lat 50., stylizowane na art deco lub wykańczane politurą. Należą do nich popularne stoliki B640, szafki nocne, toaletki.




Jaka cyklina dla początkujących?
Cykliny można kupić w zestawach po 3 sztuki (prostokątna, łabędzia szyja i wklęsło-wypukła), ale w pracy warto zacząć od łabędziej (gęsiej) szyi.
Jest to cyklina, której nie trzeba dodatkowo wyginać (tak jak prostokątną).

Jak długo czyścić cykliną?
W renowacji mebli cyklina pomaga przede wszystkim w ściągnięciu starych powłok. Musi być na tyle ostra, by je zeskrobać i częściowo odsłonić naturalne drewno lub fornir. Nie musimy nią pracować aż do finalnego efektu.
Wystarczy, że zeskrobiemy nią lakier lub farbę i odsłonimy drewno. Do usuwania resztek bejcy i wyrównywania koloru czasami lepsze będzie przejście na papier ścierny.


Czasami stare połowki schodzą tak dobrze za pomocą cykliny, że powierzchni nie trzeba już atakować ostrym papierem ściernym i dodatkowo jej rysować. W takiej sytuacji przechodzimy od razu na drobny papier 180, delikatnie szlifujemy i przechodzimy do wykończenia powierzchni.
Najczęściej dzieje się tak ze starymi, przedwojennymi meblami wykonanymi z dębu lub innych szlachetnych gatunków drewna, zabezpieczanych woskiem lub politurą.
Więcej praktycznych wskazówek o pracy z cykliną znajdziesz w tych artykułach:
Jak ostrzyć cyklinę?
Jest wiele sprzecznych i skomplikowanych informacji na temat ostrzenia cyklin. Strony anglojęzyczne i sprzedażowe narzędzi pokazują, że jest to proces skomplikowany i wymaga wielu specjalistycznych ostrzałek.
Z mojej praktyki przy meblach wynika, że na potrzeby ściągania powłok cyklina nie musi być idealnie naostrzona. Jej celem jest pomóc nam w zgrubnym oczyszczeniu mebla (zwłaszcza siedzisk i mebli zaoblonych), a nie precyzyjna obróbka drewna. Tą zrobimy papierem ściernym.
Do ostrzenia cyklin wykorzystuję narzędzia:
- pilnik do metalu
- standardowa ostrzałka diamentowa albo
- papier ścierny na mokro
- stalka do robienia zadziora
- imadło
Więcej o ostrzeniu cyklin przeczytasz w tym artykule tutaj.

Gotowy zestaw do ostrzenia, wraz z cyklinami oraz filmami instruktażowymi kupisz tutaj.