Cykliny do mebli są często wymieniane jako skuteczne narzędzie w walce z brudnymi i starymi powłokami. Starzy wyjadacze na facebookowych grupach z zakresu renowacji wymieniają je jako coś oczywistego, co przecież każdy powinien znać. A tak naprawdę cykliny to narzędzie niszowe, dawno wyparte przez wielkie i głośne szlifierki i nie dostaniemy ich w markecie budowlanym czy żelaznym na rogu. Jeżeli chcesz wejść w temat cyklin i poznać z “czym to się je” – zapraszam do lektury.

Moje początki z cyklinami też nie były łatwe, nie wiedziałam jak ich używać, które cykliny są do czego, jak je ostrzyć, o co chodzi z tym zadziorem. Dziś nie wyobrażam sobie bez nich oczyszczania mebli – towarzyszą mi na każdym etapie, czasami jako narzędzie główne, czasami jako miejscowy wspomagacz.

Co to jest cyklina do mebli? 

Cyklina to kawałek stalowej blaszki wykonany ze stali węglowej sprężynowej. Jest odmianą skrobaka i służy do zdzierania: farby, lakieru, brudnego drewna, spłycania rys, usuwania plam. Tak w największym skrócie możemy określić rolę cykliny w renowacji mebli.

Cykliny do mebli – jaka grubość?

Cyklina występuje w różnych grubościach. Im cieńsza (0,4-0,6 mm) tym będzie delikatniejsza i słabsza w działaniu. Grube cykliny (0,8-1,3 mm) są bardziej agresywne i lepiej radzą sobie z twardym materiałem. Osobiście wolę grubsze cykliny – przynajmniej 0,8 mm, ponieważ skuteczniej zdzierają stare warstwy. Cienkie cykliny łatwiej się obsługuje – bardziej wyginają się w rękach – jednak efekt skrobiący jest słabszy.

Warto mieć jednak różne grubości i stosować je odpowiednio do potrzeb – grube do usuwania lakieru czy farby, cienkie – do miejscowego doczyszczania niewielkich fragmentów.

tekst alternatywny

Cykliny do mebli – jaki kształt?

Klasyczny kształt cykliny to prostokąt, ale z czasem na rynku pojawiły się różne kształty a nawet niektórzy sami wycinają sobie kształt, który sprawdzi się przy różnych typach mebli. W sklepach sprzedawane są cykliny:

 • prostokątna
 • wklęsło-wypukła
 • łabędzia szyja
 • beczka
 • mini cykliny
cykliny do mebli

Do czego używać danego rodzaju cykliny? Wszystkie wskazówki zebrałam w tym poradniku, który możesz pobrać w pdf. i zachować na później.

.

Najważniejsze zastosowanie cyklin w renowacji mebli to oczyszczanie ręczne.  Cyklina szczególnie sprawdzi się w mieszkaniach, ponieważ nie generuje takiego bałaganu jak szlifierka – nie mamy problemu z zapyleniem całego pomieszczenia. Zwróć uwagę na poniższe zastosowania cykliny:

Oczyszczanie krzeseł i stelaży foteli ze starych powłok lakierniczych i farb

Z reguły są to konstrukcje drewniane pokryte lakierem i bejcą. Jeżeli mebel jest stabilny i czyścimy cały stelaż, trudno jest zrobić to szlifierką. Zwykłe szlifierki zapychają się bardzo szybko i nie radzą sobie z grubą warstwą lakieru. Dlatego zeskrobanie lakieru za pomocą cykliny zdecydowanie usprawni cały proces. Szlifierkę odpalamy po usunięciu lakieru i pracujemy już na surowym drewnie.

cykliny oczyszczanie fotela kinowego

Usuwanie wżartej bejcy i innych plam

Po usunięciu powłok zabezpieczających często musimy zmierzyć się z plamami po barwniku. Im ciemniejsza bejca tym więcej pozostałości w postaci plam i smug. Cyklina bardzo przydaje się na tym etapie, ponieważ zdziera szybciej drewno niż papier ścierny – usuwa od razu cienką warstwę drewna razem z plamą. Szlifierkę stosujemy naprzemiennie z cykliną, dzięki czemu uzyskamy czyste, jasne drewno.

usuwanie bejcy cykliną do mebli

Spłycanie rys na meblu za pomocą cyklin

Jeżeli w trakcie oczyszczania nie usuniemy rys, będą one widoczne po nałożeniu bejcy lub środka zabezpieczającego. Chemia wnika w każdą szparę i uwypukli się w postaci ciemniejszej kreski. Dlatego tak ważne jest spłycanie i eliminowanie rys, a tu z pomocą przychodzi nam cyklina.

cyklina do oczyszczania mebli

Cykliny – oczyszczanie metalowych detali

Metalowe okucia, zamki, zawiasy – zwłaszcza jeżeli były pokryte farbą – łatwo oskrobać za pomocą cykliny. Cyklina pomaga także w usuwaniu fragmentów rdzy i brudu.

Oczyszczanie cykliną rzeźbień, frezów, dekoracji snycerskich

Zdobionych elementów nie oczyścimy szlifierką. Musimy zaopatrzyć się w cały arsenał środków jak cykliny, kształtki, wełna stalowa, włóknina ścierna. Tu sprawdzają się szczególnie małe cykliny i ostre narzędzia.

cykliny do mebli rzeźbionych

Oczyszczanie cykliną delikatnego forniru

Meble fornirowane z wieloma uszkodzeniami należy traktować ostrożnie, dlatego odradza się używanie szlifierki, a prace oczyszczające wykonuje się za pomocą cyklin i ręcznego szlifowania.

oczyszczanie forniru

Co dalej z cyklinami?

Wybór cykliny to dopiero początek, teraz czas na naukę cyklinowania

Więcej informacji o cyklinach znajdziesz w artykule pt. Jak oczyścić meble za pomocą cykliny

Podobne wpisy

26 komentarzy

 1. Do autorki ostatniego komentarza: wszystko opisane jest we wpisie. Wystarczy się wczytać 🙂

  Sama dopiero zaczynam, idzie mi coraz lepiej chociaż przyznam, ze sztuka odnawiania mebli nie jest prostą sztuką i wcześniej trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Trzeba przede wszystkim przygotować odpowiednie miejsce, bo jest przy tym sporo bałaganu. Optymalna będzie dla nas jakaś szopa przy domu 😉

  W tym roku zabieram się za znacznie poważniejsze przedsięwzięcie. Mianowice za odnowienie starej drewnianej podłogi w mieszkaniu, które zakupiłam.

  1. Dziękuję za artykuł o cyklinie Jeszcze tego nie próbowałam, ale po lektorze napewno sięgnę po cyklinę

 2. Dziękuję za kolejny zasób wiedzy…
  Polecam książkę Pani Małgorzaty, mi dużo pomogła w stawianiu pierwszych kroków i nadal je stawiam powolutku ale już ze zdobyta wiedzą.

 3. Też uważam, że lepiej zdecydować się na odnowę mebli, zwłaszcza jeśli funkcjonalnie nadal się nadają do użytku, a jedynie wizualnie trzeba je ulepszyć 🙂

 4. dzięki za te wskazówki – mam w planie przy lepszej pogodzie zabrać się za komodę – mam taką starą i przydałoby się ją troszkę obrobić – kształty ma super tylko faktura zniszczona ale coś może uda nam się z tego wydobyć 🙂 będę szła za Twoimi wskazówkami 🙂

 5. Ирригатор (также известен как оральный ирригатор, ирригатор полости рта или дентальная водяная нить) – это устройство, используемое для очистки полости рта. Оно представляет собой насадку с форсункой, которая использует воду или жидкость для очистки полости рта. Ирригаторы применяются для удаления зубного камня, бактерий и насадок из полости рта, а также для смягчения любых застывших остатков пищи и органических отходов. Ирригаторы применяются для профилактики и лечения различных патологий полости рта. Наиболее распространенные ирригаторы используются для удаления зубного камня, лечения десны, профилактики и лечения воспалений десен, а также для лечения пародонтита. Кроме того, ирригаторы используются для анестезии полости рта, а также для применения антибактериальных препаратов.. Click Here:👉 https://www.irrigator.ru/irrigatory-cat.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *