https://odnawialnia.pl/

Odnawialnia.pl

Retrospekcje z łódzkiego festiwalu designu. Polski design lat 60 we współczesnych meblach

by Małgorzata Budzich

 

W tym roku po raz pierwszy odwiedziłam Łódź Design Festiwal i zobaczyłam pięknie urządzone mieszkanko polskimi meblami nawiązującymi do stylistyki lat 50 i 60. Część z tych produktów migała mi w sieci, na różnych targach, wzorach i przetworach, ale dopiero zebrane koło siebie zrobiły na mnie wrażenie. Serce rośnie, gdy widać zdolne ręce i otwarte głowy młodych polskich projektantów, którzy śmiało łączą stare z nowym. Wcale nie musisz kupować designerskich mebli lub (co gorsza) ich podróbek, bo nowe puka do drzwi! 

tekst alternatywny

Mieszkanie festiwalowe w klimacie lat 60 powstało dzięki inicjatywie Agaty z Wood & Paper, która zarosiła inne marki do wspólnego stylizowania wnętrz. Synergia zamiast rywalizacji. To lubię. Oglądając te cuda wytypowałam sobie własne subiektywne TOP 10 – meble, które postawiłabym w swoim domu, które chciałabym mieć lub obdarować nimi najbliższych.

1. Krzesło Holmes z Moromou

moromou-krzeslo-holmes

Luźne nawiązanie do klasyki polskiego designu – prlowskich krzesełek szkolnych. Podoba mi się połączenie drewna z metalem. Elementy drewniane są litego dębu, ale myślę że i sklejka dobrze by tu wyglądała. Smaczku dodają charakterystyczne dla lat 50 stożkowe nóżki, nawiązujące trochę do hair pin legs. Cena 350 zł.

tekst alternatywny

2.Komoda Unity z Phormy

komoda-unity-phormy

Wiele tu odwołań do stylistyki PRL – prosta, geometryczna forma, drzwi, które wyglądają jak przesuwane, ciężar mebla równoważony dzięki nóżkom (tu w formie metalowej konstrukcji a nie ukośnych nóżek), dębowy fornir. Czerwony akcent podstawy to ukłon w stronę współczesności. Cena 3950 zł.

 

3.Komoda Puzzle z Wood & Paper

wood-and-paper-komoda-puzzle

Znana i lubiana linia – długa, prosta, z jednej strony szuflady, z drugiej front, do tego dębowy fornir, wycięte otwory zamiast gałek. Zabawa konwencją – z jednej strony klasyczna technika intarsji, z drugiej – w nowoczesnej, mocno zgeometryzowanej formie. Cena 2350 zł.

4.Stojak na gazety – Heavy Rabbit z Bongo Design

stojak-na-gazety-heavy-rabbit

Niebanalnie, pomysłowo, zabawnie. Do stylistyki lat 60 nawiązują kable, z których zrobiony jest stojak. Kiedyś wyplatano nimi siedziska, stojaki, boki stolików pod TV, gazetniki, kwietniki. Jestem na świeżo po wystawie w Kordegardzie, na której dowiedziałam się, że takie meble nazywa się dziś spaghetti, a kabel, którym były wyplatane to tzw. igielit – pozostałości po miedzianych kablach eksportowanych do ZSRR (w Polsce zostawały tony oplotu – bez miedzi:).  Ale mięta, nawiązanie do króliczych uszu to już współczesna bajka:).

5.Fotel Woodie z Melyo

woode-melyo

Kwadratowa, kanciasta bryła, drewniane boki, smukłe nóżki, duże siedzisko. Drewniane boki kojarzą się z fotelem R – 360. Znowu mamy połączenie kanciastej bryły z lekkością nóg, dzięki czemu całość wygląda bardzo stylowo. Fotel z litego drewna dębowego. Cena 1780 zł.

6.Siedzisko Jamnik od Patrycji Kryszczuk

jamnik-kryszczuk

Mebel idealny do małego przedpokoju. Siedzisko i schowek w jednym. Pod siedziskiem sporo miejsca dzięki smukłym nóżkom. Współczesne elementy to kolorystyka i łączenie bieli z drewnem. Idealna równowaga między starym a nowym.

7.Regał Prom z Meesh

regal-meesh-prom

Regał modułowy, który można składać w dowolnej konfiguracji, uzupełniać półkami ze sklejki. Ukłon w stronę przeszłości to ażurowa, metalowa konstrukcja, kanciasta forma, nowoczesności dodaje system kubików i sprytne rozwiązania w postaci blokad i haków, które działają np. jako podpórka na książki lub hak na półkę.

8.Lampa Pyzza od Rumruk

lampa-pyzza-rumruk

Zabawa formą, kolorem i fakturą. Geometryczna, druciana baza ocieplona kloszem z włóczki. I znów nawiązanie do igielitowych form z lat 50. Różne kombinacje kolorystyczne. 100% uroku osobistego i folkloru rodem z Cepelii – niczym Pyza na polskich dróżkach:). Cena 650 zł.

9.Stół K1 z Kolektyv

stol-kolektyv

Ciekawy kształt blatu – nazwałabym go kwadraturą koła, bo chociaż jest w kwadracie, to ma zaokrąglone brzegi i może być niezłym kompromisem dla niezdecydowanych. Smaczku dodają nóżki – mocowane pod katem, zwężane do dołu – polski design 50 w czystej postaci. Cały stół z dębu litego.

10.Wazony Jungle Malwiny Konopackiej

malwina-konopacka-jungle

Paprocie, sukulenty, juki wracają wraz z modą na meble epoki prl. Skoro są w doniczkach, to dlaczego nie na wazonach? Piękna kolekcja – kropka nad i do postawienia na odnowionych perełkach.

 

A Wasze typy? Obstawiacie coś z mojej dziesiątki? A może jeszcze inne?

You may also like

9 komentarzy

Misiek PAPA Timber 7 listopada 2016 - 09:39

Mnie się bardzo podoba 9 a może to po prostu wypaczenie wizualne na punkcie stołów;)

Reply
Małgorzata Budzich 7 listopada 2016 - 10:20

hehe:) u ciebie stoły to robią się w przerwie między dzikimi projektami jak gitara:)

Reply
Reaktywacja staroci 7 listopada 2016 - 12:10

Mój faworyt to nr 5 – świetny 🙂 pozdrawiam 🙂

Reply
Małgorzata Budzich 7 listopada 2016 - 12:53

tak, duża ilość drewna w fotelu to jest to 🙂 pozdrawiam!

Reply
foteks 8 listopada 2016 - 19:14

ten stojak na gazety jest hiperowy 😀

Reply
Małgorzata Budzich 9 listopada 2016 - 10:27

tak! też byłam nim zachwycona, na żywo wygląda jeszcze lepiej 🙂

Reply
azga 13 listopada 2016 - 19:11

Rabbit i jamnik naj…

Reply
www.blackhatlinks.com 5 maja 2023 - 10:05

http://www.blackhatlinks.com

rufdphxiz bgzit gteyrsm dpcl fkxprhhprjwnbho

Reply
seo plan for ecommerce website 5 maja 2023 - 10:05

aawekmwhw gjtbq hsakqfk hzmr kmriopsiprfwcxj

Reply

Leave a Comment

Close