https://odnawialnia.pl/

Odnawialnia.pl

Metamorfoza szafek nocnych – markery, złote bajery i gałki jak marzenie

by Małgorzata Budzich

Jak żyć bez szafek nocnych?! Gdzie składować czekające na lekturę książki i gazety, gdzie trzymać pokrzepiający kieliszek z białym winem i krem do rąk? Gdzie postawić maleńkiego sukulenta i świeczki? No nie da się, wiadomo. Zapraszam Cię więc do mojej sypialni, gdzie metamorfoza szafek nocnych stała się faktem, a ja rozwiązałam palący problem miejsca na liczne kobiece gadżety.To jest historia parki z przeszłością, bo szafki nocne skompletowałam z różnych środowisk, tworząc swoisty mezalians, który jednak połączyła miłość do złota. On – przysadzisty, korpulentny, ale widać że z tzw. dobrego domu, gdzie secesja i szlachetny fornir grały pierwsze skrzypce. Ona 0 zdecydowanie wiejska dziewczyna na krągłych nogach, tleniona grzywa, dorodna, wysoka, aczkolwiek już nadgryziona zębem czasu…

szafki nocne metamorfoza

tekst alternatywny

Metamorfoza szafek nocnych – akt I

Ona – efekt zakupu za tzw. grosze, na podstawie niezbyt wyraźnych zdjęć z internetu. Po zeszlifowaniu pierwszej warstwy ukazała się cała naga prawda o jej kondycji – w środku szalał jakiś drewnojad, pozostawiając wyraźne ślady – nie dziurek lecz korytarzy. Dlatego zapadła decyzja o częściowym malowaniu korpusu szafki, naturalne drewno pozostało tylko na blacie i frontach. Ale zanim do tego doszło  szafka przetrwała sobie pół roku w sypialni prezentując się tak:

Jak usunąć drewnojady z mebli?

Jednak gdy co wieczór kładąc się masz przed oczami ślady po drewnojadach, wyobraźnia zaczyna pracować. A co jeżeli one tam wciąż są i w nocy żerują gdzieś w okolicy mojej głowy? (dalej już moja wyobraźnia nie chciała zaglądać…). Dlatego postanowiłam wziąć się za nią i jej ewentualnych mieszkańców. Jak usunąć drewnojady z mebli?

 • krok 1 – zakup preparatu do drewnojadów, ja korzystam ze środka firmy Altax
 • krok 2 – dokładne nasmarowanie mebla; ja robię to z reguły po zeszlifowaniu pierwszej warstwy mebla a preparat nakładam pędzlem; stara szkoła jednak mówi – strzykawka i wprowadzanie preparatu do każdej dziurki.
 • krok 3 – owinięcie mebla folią, czekanie ok 10 dni
 • alternatywnie – wymrażanie; jeżeli przypadkiem masz więc w domu chłodnię, która pomieści twoje mebelki – wstaw je na ok 10 dni i po kłopocie; niestety ja mam tylko zwykłą przylodówkową zamrażarkę, więc udało mi się tam wepchnąć szufladkę i nogi, co i tak uważam za swój osobisty sukces:)

 

tekst alternatywny

Szpachlowanie ubytków po drewnojadach

Po przeszpachlowaniu jakiegoś kilometra korytarzy w tej szafce mogę śmiało powiedzieć – jestem ekspertem od szpachli. Pani od szpachli. I powiadam wam, jeżeli macie naprawdę dużo dziur, a planujecie pomalować meble, darujcie sobie szpachlę w kolorze drewna, a już szczególnie porzućcie myśl o szpachli firmy Dragon na rzecz szpachli akrylowej lub szpachli vidaronu, albo szpachli ze specjalistycznego sklepu. To są produkty wysokoelastyczne, ale ich nakładanie i tak trzeba rozłożyć na raty. Wkrótce napiszę o tym post, bo szpachlowanie i maskowanie ubytków po drewnojadach to temat wart odnotowania.

Kontynuując przerwany wątek miłosny tej parki, w pierwszej fazie znajomości prezentowali się tak:

Tak, to była pierwsza metamorfoza szafek nocnych, z której jednak nie byłam zadowolona. Niby wszystko pasuje: u niego jodełka prostokątna – męska, u niej bardziej okrągła i kobieca, jest nić porozumienia, ale mi coś nie pasowało, za dużo koloru i wzoru. Przepych owszem, ale w nieco innym stylu. I tak oto młodzi dorobili się złota.

Szablony na meblach przy użyciu markerów

Front szafki męskiej został poddany oczyszczaniu, wzory zeszlifowałam i ponownie przygotowałam powierzchnię pod malowanie, ale tym razem użyłam markerów olejowych. Zainspirowana deską kuchenną z Biedronki poszalałam na frontach i wewnątrz szuflady.

 

szablony do mebli

Kilka impresji

malowanie szafek nocnych

 

markery olejowe do drewna

W której wersji wolicie tego gościa? Grzeczna jodełka i sweterek w serek, czy więcej szlachetnego złota?

Kilka uwag praktycznych o malowaniu markerami:

 • markery olejowe niemal natychmiast zasychają na fornirze/drewnie, wsiąkają w powierzchnie i nie jesteśmy w stanie już ich niczym (chyba) zmyć. Jest tego zaleta, bo nie będą się rozmazywać, kiedy chcesz zrobić obok kolejną linię.
 • użyłam końcówki okrągłej 2 mm, ale są dostępne także cieńsze i grubsze markery
 • wzory – tu jest morze inspiracji, wrzuć w internet geometric stencils a zobaczysz jak daleko jest drugi brzeg (czytaj, jak trudno na coś się zdecydować:)
 • markery olejowe też świetnie radzą sobie z farbą i lakierem, tzn można nimi malować po już pomalowanej lub lakierowanej powierzchni, tylko na lakierze wolniej schną i tu trzeba powoli rysować kolejne linie.

Kilka inspiracji wzorów do narysowania markerem prosto z sieci i zdjęciowni

Myślę że to nie jest ostatnie słowo jakie mówię markerom olejowym:)

Metamorfoza szafek nocnych – akt II

Warto trochę miejsca poświęcić drewnu, bo na obu szafkach spora część drewnianych elementów jest widoczna. Mimo że jedna szafka to fornir a druga to lite sosnowe drewno, zastosowałam na obu tą samą bejcę – zmieszane pół na pół 2 kolory – dąb i orzech. Szafka żeńska była mocno zniszczona i przeszpachlowana, dlatego spora jej część jest pomalowana – farbą kredową Everlong. Całość jest wykończona woskiem w kolorze mahoń.

Elementy drewniane, które planowałam zostawić widoczne, zostały wyszczotkowane, tak aby podkreślić stare drewno. Na zdjęciu blat przed i po. Ten kolor uzyskałam mieszając bejce wodną colorit – orzech i dąb oraz wykańczając całość woskiem Starwax w kolorze mahoń. Wzór na damskiej szafce obrysowałam ręcznie tym samym markerem olejowym, zmieniając turkus na złoto.

postarzanie blatu

Gałki do mebli

A koniec creme de la creme czyli gałki. To są takie gałki, z którymi trudno się rozstać, najchętniej nosiłabym je w kieszeni, albo zrobiła z nich broszkę, albo jakiś wisiorek? Skojarzenia z biżuterią są oczywiste. Jakość wykonania powala – są doskonale wytoczone z dębu, zabezpieczone olejem, do tego można wybrać kolor wybarwienia. Kropką, a nawet 4 kropkami nad i jest emaliowana blaszka przytwierdzona do drewna za pomocą czterech maleńkich gwoździków. A najlepsze jest to, że można poszaleć z kolorami emalii i zdecydować się na miks kolorów albo gałki w jednej tonacji, albo zaszaleć z wielkościami, bo są dostępne w czterech średnicach.

Gałki dot manufacture to polska produkcja, a stoją za nią dwie wspaniałe dziewczyny – Karolina i Marianna. Ciągle wymyślają coś nowego, zaglądajcie więc do nich bo na pewno nas jeszcze zaskoczą.

Wracając jednak do mojej parki – zdecydowałam się na gałki emaliowane w kolorach podobnych do szafek – u pana poszliśmy w zieleń, u pani w turkus.

metamorfoza szafek nocnych dobór gałek do mebli

Niewątpliwie mamy tu barwną parę, na temat której można dyskutować – pasują do siebie czy nie? Jako człowiek niechętny sypialnianym kompletom akceptuję tak daleko idące różnice:). Niższa szafka pasuje pod skos i można na niej coś postawić. Zobaczcie jak prezentują się w sąsiedztwie łóżka oraz aptecznej komody.

metamorfoza szafek nocnych

szafka dla niej

szafka dla niego

jak powstała ta komoda apteczna?

jak dobierałam tapety w palmy?

a dla przypomnienia – realizacja innych szafek nocnych, które kiedyś stały w mojej sypialni i powędrowały w świat

szafki nocne dla niej i dla niego

 

Użyte produkty:

 • bejca colorit orzech zmieszany z dębem
 • wosk starwax mahoń
 • farba kredowa everlong, kolor british racing green zmieszany z białym, szarym i granatem
 • gałki dotmanufacture

You may also like

28 komentarzy

Hania z HAART.pl 17 października 2017 - 21:00

Wzory wyszły ślicznie!
Pozdrawiam

Reply
AWitek 18 października 2017 - 11:12

Te szafki to wręcz dzieła sztuki. Śliczne kolory o wzorach nawet nie muszę mówić bo są idealne.
Brawo !

Reply
Małgorzata Budzich 25 października 2017 - 12:01

dziękuję 🙂

Reply
Ewa 18 października 2017 - 19:58

Pani Małgosiu, jestem pod ogromnym wrażeniem Pani umiejętności; szafki sa prześliczne!

Reply
Małgorzata Budzich 25 października 2017 - 12:01

dziękuję 🙂

Reply
Magda 19 października 2017 - 08:59

są… no… i jak gduła ze mnie to słów mi brakło… powiem tylko, że ze złotem lepiej i jestem oczarowana 😉 pozdrawiam 🙂

Reply
Małgorzata Budzich 25 października 2017 - 11:48

<3 <3 dziękuję pięknie, mi też słów brakuje po takim komentarzu

Reply
Magda 20 października 2017 - 11:40

Ja wiem, że to niestety komentarz, który kompletnie nic nie wnosi, ale muszę to napisać: PIĘKNIE!! Szafki wyszły niesamowicie! Bardziej podobają mi się wzory na męskiej, a le obydwie są niesamowite.

Reply
Małgorzata Budzich 25 października 2017 - 11:48

taki komentarz to dla mnie miód na serce <3 tak więc zawsze wnosi wiele bo motywuje mnie do dalszej pracy. Ciesze się ze ktoś się zainspiruje, bo że sam zrobi, albo wykorzysta mój pomysł, a jak chwyci bakcyla i poczuje się szczęśliwy przy tej ręcznej dłubaninie - to już idealnie 🙂

Reply
LED Labs 20 października 2017 - 12:13

Świetna metamorfoza! Uchwyty i złote elementy idealnie pasują do reszty. Cóż… Jestem zachwycona. 🙂
Pozdrawiam ciepło!

Reply
Małgorzata Budzich 25 października 2017 - 11:46

dziękuję i również ciepło pozdrawiam 🙂

Reply
Małgosia 16 listopada 2017 - 13:08

Pani Małgosiu, piękne to wszystko jest! Na pewno się zainspiruję – pytanie tylko jak narysować markerem te wzory? Czy najpierw ołówkiem, a potem markerem dopiero? Pozdrawiam!

Reply
Małgorzata Budzich 23 listopada 2017 - 15:53

ja rysowałam od razu markerem, miałam tylko znaczniki ołówkiem, ale myślę ze można narysować najpierw ołówkiem a potem marker; pisaki nie są transparentne

Reply
Ania 20 listopada 2017 - 14:54

Piękne szafeczki! Aż się chce spróbować samemu… Tylko ze strony technicznej- czy te mazaki pokryją szkic, np. ołówkiem, jak pisała p. Małgosia, a jeśli nie, to jak to obejść, gdy wzór wymaga dokładnego skopiowania? Pozdrawiam serdecznie.

Reply
Małgorzata Budzich 23 listopada 2017 - 15:52

powinny pokryć, one nie są transparentne, ale na wszelki wypadek róbmy ten szkic delikatnie

Reply
Julka 17 stycznia 2018 - 11:32

Jestem zachwycona Pani szafeczkami i innymi
Pani cudami. Mam pytanie natury technicznej odnośnie szafeczki z geometrycznymi wzorami a mianowicie czy wzorki markerem powinnam już wykonać na polakierowanej szafce czy jeszcze przed położeniem lakieru?
Pozdrawiam
Julka

Reply
Małgorzata Budzich 29 stycznia 2018 - 00:48

tak, marker nakładamy przed lakierowaniem, ale uwaga – jak ktoś nie chce zdzierać lakieru i tylko pomalować stary mebel we wzorki, to niektóe markery łapią też lakierowane podłoże i się trzymają.

Reply
Karolina 20 lutego 2018 - 14:19

Witam,

Właściwie dotarłem przez Tajlandię tutaj ale jest masa ciekawych rzeczy na Twoim blogu (sorry nie na Pani… Tak oficjalnie ale złamie barierę 🙂 ) No i tak sie zainspirowalam ta przemiana i przeszukuje neta w poszukiwaniu szablonu z wyzszej szafki ale nie moge znalezc! Pomocy prosze ? 🙂 Moze byc na priv/ maila.
Pozdrawiam 🙂
Karolina

Reply
Małgorzata Budzich 20 lutego 2018 - 23:09

to mi się podoba – do mojej sypialni prosto przez Tajlandię 🙂 poszukam szablonu i wyślę maila:)

Reply
Angelika 7 marca 2018 - 20:40

Wow, wyszły rewelacyjnie! Jestem po ogromnym wrażeniem!:)

Reply
Sylwia 9 kwietnia 2018 - 00:32

Bardzo fajnie wyszły obie! Do ” niego” dodałbym tylko nóżki, albo nogi?, bo rzeczywiście jest trochę przysadzisty, a nogi nadalyby mu trochę lekkości…, tak mi się wydaje.

Reply
Małgorzata Budzich 13 kwietnia 2018 - 08:55

dziękuję 🙂 rzeczywiście nóżki byłyby dobrym pomysłem, wyszczupliłyby go, ale w końcu sie na nie nie zdecydowałam bo jest biedak wciśnięty za łóżko, nóżek i tak nie widać no i jest pod skośna ścianą więc byłoby mniej miejsca na stawianie na nim rzeczy. Natomiast rzeczywiscie zachęcam zawsze do chomikowania starych nóżek od innych mebli bo można je fajnie wykorzystać 🙂

Reply
elima24.pl 21 sierpnia 2018 - 17:23

Super. Taki bym powedział rustykalny styl. Z taich szafeczek można stworzyć naprawde cudeńka. Co widać na załączonym obrazku. Gratulacje determinacji i ogólnie podziwiam całego bloga.

Reply
Małgorzata Budzich 21 sierpnia 2018 - 20:47

dziękuję!

Reply
Klaudia 22 sierpnia 2018 - 15:27

Piękna metamorfoza! Mam pytanie, jakiego konkretnie markera Pani użyła?

Reply
Małgorzata Budzich 23 sierpnia 2018 - 19:25

tu użyłam markera toma kolor złoty

Reply
Urszula 29 sierpnia 2018 - 08:29

Prześliczne te szafki. Świetny pomysł na odnowienie starych mebli, a u nas właśnie zbliża się mały remont sypialni, ale moją największą zagwózdką na razie jest materac, bo chcemy zrobić sobie łóżko z palet i nie wiem czy każdy do takiego pasuje 🙂

Reply
dowarsztatu.com 4 września 2018 - 14:20

Bardzo podoba mi się ta turkusowa szafka. Wyglada jakby wyjęta z powieści “Stary Człowiek i Morze” Hemingwaya. Nie wiem czemu mi sie tak skojarzyło. Ale do rzeczy – bardzo ciekawe projekty, oby tak dalej, mam nadzieję, że sie pochwalisz! 😉

Reply

Leave a Comment

Close