Kwietnik ze skrzynki wojskowej DIY

komentarzy 8
kwietnik ze skrzynki

W czasach małych balkonów i tęsknot za własnym skrawkiem zieleni taki kwietnik ze skrzynki będzie twoim pocieszycielem w skwarne letnie dni, gdy zmęczona po pracy rzucisz się na leżak z zimnym drinkiem marząc o tropikalnej plaży i zielonej gęstwinie.

Ale zanim to nastąpi kwietnik ze skrzynki trzeba ogarnąć, co jest na tyle proste, że dasz radę w najbliższy weekend. Kupujemy skrzynki wojskowe na allegro. Jest ich tam cała masa w różnych wymiarach. Moja to zgrabny kwadrat niezamalowany zieloną mazią. Celowo kupiłam taką, wiedząc, ze będę chciała mieć widoczne słoje drewna i kolor taki, jak wcześniej wykonana ławka z pustaków wentylacyjnych. Zakup skrzyni to największe wyzwanie w tej akcji, bo musisz poczekać na przesyłkę.

kwietnik ze skrzynki

Kolejny krok to zgrubne oszlifowanie skrzynki (najlepiej szlifierka i gruboziarnisty papier ścierny – 40-60), tak żeby nie było większych zadziorów, ostrych wystających części. Ale bez przesady, to w końcu skrzynia ogrodowa i ma wyglądać na lekko sponiewieraną.

Po szlifowaniu przychodzi czas na malowanie. Tu fantazja może cię ponieść naprawdę daleko. Najlepiej będzie jednak sięgnąć po impregnaty barwiące do drewna – są różne odcienie brązów, czerwienie, zielenie, żółcie. Mój to impregnat Luxdecor kolor kasztan. Dwie warstwy malowania i skrzynka gotowa, bez konieczności dodatkowego zabezpieczania. Można także skrzynkę pomalować farbą i zabezpieczyć lakierem do użytku zewnętrznego.

 

Zanim posadzisz rośliny musisz jeszcze wyłożyć dno skrzynki folią. Ja użyłam dużego worka na śmieci – takiego 120 l., którego nie rozkładałam tylko docięłam i podwójną warstwą wyłożyłam w środku. Krawędzie dookoła przymocowałam za pomocą tackera. Skrzynka nie jest zbyt głęboka, dlatego raczej wpasują się w nią mniejsze sadzonki niż jeden duży kwiat.

kwietnik ze skrzynek

Ja nie robię dziurek w folii, moje zeszłoroczne skrzynki wykonane w ten sposób przetrwały sezon i w tym roku mamy w nich plantację pomidorów. Stara ogrodnicza szkoła mówi jednak że woda powinna być odprowadzana na zewnątrz skrzynki.

Czas na zioła. Wsypujemy ziemię, wsadzamy roślinki, padamy na leżak z zimnym drinkiem i cieszymy się naszą oazą zieleni marząc o karaibskiej plaży.

kwietniki ze skrzynek

 

skrzynki wojskowe jako kwietniki

 

kwietnik ze skrzynek wojskowych

8 Komentarzy
 • Marta

  Odpowiedz

  Widzę, że stare skrzynki wojskowe są bardzo wdzięcznym materiałem do wytwarzania pieknych mebli 😉 Skrzyneczka bardzo ładna 🙂
  Przy okazji zapraszam też do siebie na rabatdladomu.com.pl

 • Jagielski

  Odpowiedz

  Widzę, że nawet z takiej skrzyni można wyczarować cudo. Super, gratuluję pomysłowości 🙂

  • Małgosia Budzich

   dziękuję! skrzynki wojskowe doczekały się już tylu zastosowań, czekam kiedy ktoś zrobi z nich np. meble kuchenne 🙂

 • Sylwia

  Odpowiedz

  Robi wrażenie!!! Świetna skrzynka że starej skrzynki wojskowej! Opłacało się troszkę nad nią popracować:)

 • Kola

  Odpowiedz

  Bardzo oryginalne i ładne.

 • Ewa

  Odpowiedz

  Wow, ale fajnie 🙂 Moim zdaniem genialny pomysł i mistrzowskie wykonanie 😀

 • Magdalena

  Odpowiedz

  Świetny pomysł! Chcę kupić skrzynki na owoce i pomalować na otwarty balkon ( duże nasłonecznienie, warunki atmosferyczne) jaką białą farbę Pani poleca?

  • Małgorzata Budzich

   naljepiej wybrać farbę do malowania na zewnątrz, np. takie ma altax, ale też inni producenci, pamiętam też bondex, całkiem dobrze się zachowywał, szukaj informacji o odporności na promienie uv

Zostaw komentarz

Close