https://odnawialnia.pl/

Odnawialnia.pl

Jak odnowić stare meble?

by Małgorzata Budzich

Odnawianie starych mebli jest na czasie. Okazuje się, że nawet nasz sąsiad reanimował ostatnio starą szafkę, a teściowa odmalowała kuchnię. To wcale nie jest takie trudne, ale żeby zacząć, trzeba liznąć trochę podstaw. Jak odnowić stare meble, żeby nie zepsuć, nie napracować się i cieszyć efektami na długo? 

Zanim zabierzesz się za mebel odpowiedz sobie na poniższe pytania, a następnie zgromadź potrzebne materiały i przeznacz co najmniej pół dnia na pierwsze prace. Każde z tych pytań tak naprawdę otwiera drzwi do kolejnych wątpliwości, ale w renowacji dobre przygotowanie i cierpliwość popłaca. Warto przemyśleć jaki efekt nas interesuje, pooglądać różne realizacje w sieci i ocenić stan mebla. Jeżeli drewno jest zniszczone, pełne dziur po drewnojadach, a nam zależy na gładkiej powierzchni – takie drewno lepiej po zaszpachlowaniu malować. Z kolei mebel z pięknym fornirem lub usłojeniem warto zostawić w naturze, malując ewentualnie wybrane elementy.

tekst alternatywny

Jak odnowić stare meble drewniane a jak laminowane?

Meble drewniane dają nam dużo więcej możliwości – drewno można szlifować, zmieniać jego kolor zachowując słoje drewna, malować, bo drewno świetnie przyjmuje farbę, lakierować, woskować, politurować. Podobnie jest z naturalnym fornirem czyli sprasowanym drewnem pociętym w arkusze, a następnie naklejanym na deskę. Z fornirem trzeba jednak uważać podczas szlifowania – bardzo łatwo jest uszkodzić cienką powłokę.

Inaczej wygląda sprawa z meblami pokrytymi różnymi laminatami, foliami, okleinami. Im bardziej śliska powierzchnia tym trudniej będzie np. pomalować. Tego typu meble spotkamy najczęściej w kuchniach. Dużo mebli laminowanych gromadzimy dzięki zakupom w Ikei, BRW, VOX. Po kilku latach użytkowania kolor prosi się o zmianę. Obecnie na rynku są różne farby, dzięki którym bez problemu przemalujemy okleinę. Należy pamiętać, aby przed malowaniem dobrze ją umyć i zmatowić papierem ściernym.

O tym jak odnowić stare meble pokryte okleiną piszę w osobnym, dedykowanym poście:

malowanie mebli laminowanych

tekst alternatywny

Szczególnie dużo pytań pada o renowację mebli kuchennych. Te meble są najczęściej pokryte okleiną typu finish, drewnopodobnym laminatem lub okleiną. Przy starszych kuchniach powierzchnia okleiny bywa uszkodzona, dlatego czasami zrywa się starą okleiną i farbę kładzie na płytę. Generalnie jednak, przy małej liczbie uszkodzeń lepiej je zaszpachlować, niż zrywać i przygotowywać płytę pod malowanie. Więcej o renowacji mebli kuchennych poczytaj o tym w tym poście:

malowanie mebli kuchennych

Jak usunąć stary lakier  lub farbę z drewna?

Zdzieranie starych powłok – horror każdego odnawiacza, zwłaszcza jak na początku rzucimy się na duży mebel typu komoda. Co do zasady mamy cztery metody: papier ścierny (ręcznie lub szlifierką), chemia (specjalne żele, które rozmiękczają farbę lub lakier), cykliny (ściąganie warstwy za pomocą specjalnego skrobaka) oraz opalarka (ciepło rozmiękcza starą powłokę). Dobór środka zależy od wielu czynników – np. oczyszczanie forniru szlifierką mimośrodową może być ryzykowne (forniry są cienkie i można je łatwo zetrzeć), a stary chemoutwardzalny lakier nie chce schodzić mimo nałożenia żelu do usuwania powłok. Ja zazwyczaj zaczynam od chemii, ponieważ to najłatwiejsza metoda, a jeżeli nie działa – próbuję opalarką. Na koniec sięgam po papier ścierny i cykliny. Często stosuję wszystkie techniki naprzemiennie:). Jak sobie z tym radzić piszę w poście:

jak odnowić stare meble

Wiele osób zastanawia się, czy można ominąć etap szlifowania mebli. Jest to możliwe dzięki farbom kredowym. Co do zasady nie trzeba zdzierać starej powłoki – farbę nakładamy od razu na mebel, po jego wcześniejszym zmatowieniu (zmatowienie to nie szlifowanie – to przetarcie powierzchni lakieru tak aby lepiej trzymała się farba). O farbach kredowych – ich rodzajach, technikach malowania przeczytasz w tym poście:

jak odnowić stare meble

Jak odnowić stare meble zachowując naturalne drewno?

Jak odnowić stare meble zachowując widoczny rysunek słojów? Jeżeli drewno jest w dobrym stanie należy je dobrze oczyścić – im więcej pracy w to włożymy tym będzie lepszy efekt, a następnie zabezpieczyć lakierem, woskiem lub olejem, ewentualnie politurą. Jego kolor można zmienić za pomocą bejc, wosków barwiących lub olejów. Jeżeli zdecydujemy się na bejcę, która najbardziej radykalnie zmieni kolor – wówczas dodatkowo musimy położyć na nią olej, lakier, wosk lub politurę.

O zabezpieczaniu mebli woskiem, lakierem lub olejem poczytaj w poradniku:

jak odnowić stare meble

Bielenie mebli – wiele osób pyta jak rozbielić drewno zachowując jednocześnie widoczny rysunek słojów. W tej sytuacji najlepiej sprawdzają się bejce – na rynku białe bejce ma m.in. Flugger, Colorit, Castorama. Alternatywną metodą jest rozcieńczenie farby akrylowej lub kredowej i nakładanie za pomocą gąbki. Wówczas pokrycie będzie nieco mocniejsze niż bejca ale wciąż widoczne będą słoje. Ciekawy efekt na meblach daje pasta wybielająca do drewna. O tym jak zachować widoczny rysunek słojów drewna piszę w poście o efekcie szarego drewna – zasady są podobne jak przy bieleniu:

jak rozbielić drewno

 

Jak odnowić stare meble z użyciem farb?

Najczęściej sięgamy po farby akrylowe ponieważ  nie śmierdzą, łatwo się czyści ręce i pędzle, szybko schną, łatwo się je aplikuje. Farby ftalowe także łatwo się aplikuje i mają nieco inną rozlewność niż akrylowe, jednak ja osobiście ich nie lubię. Dłużej schną, ciężko potem domyć narzędzia, ręce, a gdy w przyszłości przyjdzie nam do głowy zmiana koncepcji mebla – ciężej będzie je usunąć z pomalowanej powierzchni.

O tym jakie konkretnie farby użyć do malowania drewna i jak malować meble krok po kroku – przeczytasz w tych postach:

jak odnowić stare meble

jak odnowić stare meble

Mebel można dekorować za pomocą szablonów i farb. Szablon można zrobić samemu lub kupić gotowy. Ja robię szablony sama, ponieważ w ten sposób łatwiej mi dopasować je do malowanej powierzchni. Wycinam je z papieru za pomocą nożyczek do paznokci. Oczywiście nie wszystko da się zrobić w ten sposób i też korzystam z gotowych:).

Technika malowania szablonem jest prosta – potrzebujemy gąbki i dość gęstej farby (dobrze sprawdzają się kredowe, ale akrylowe też możemy wykorzystać). Gąbką delikatnie tapujemy z góry uważając by na gąbce było mało farby. Nadmiar farby odciskamy na tekturze, tak aby gąbka była prawie sucha.

Zobacz kilka realizacji z użyciem szablonów i dokładny opis jak malować meble z użyciem szablonów:

jak odnowić stare meble

szablony do malowania mebli

Potrzebujesz wiedzy w pigułce? Poznaj ebooka przygotowanego specjalnie dla osób początkujących – poprowadzi cię krok po kroku przez podstawy odnawiania mebli. 

ZOBACZ

You may also like

62 komentarze

Kasia 24 maja 2017 - 19:22

Teraz jak przeczytałam Twój post strasznie żałuję, że wyrzuciłam tyle starych mebli.. a można było z nimi zrobić co tylko się chce jak się okazuje 🙁

Reply
Małgosia Budzich 24 maja 2017 - 22:45

Hej, nic straconego 🙂 można zacząć od czegoś małego, np. krzesła, stolika kawowego; stare meble można dość łatwo dostać w niskiej cenie lub od znajomych jak popytamy. Trzymam kciuki za dobry początek i przygodę z odnawianiem

Reply
Damian 21 czerwca 2017 - 20:35

Świetnie dostarczasz inspiracji oraz wiedzy jak należy zadbać teraz tylko wygrzebać stary mebel z garażu, piwnicy czy innego miejsca zesłania i spróbować własnych sił. Dzięki

Reply
Małgosia Budzich 21 czerwca 2017 - 22:45

dziękuję za miłe słowa:) mam nadzieję, że sięgniesz po mebel do renowacji bo satysfakcja gdy zrobi się coś samemu – ogromna. Powodzenia!

Reply
Harry 28 czerwca 2017 - 16:01

Jest kawał ciężkiej pracy. Nie wiem czy dał bym radę.

Reply
Małgosia Budzich 2 lipca 2017 - 17:43

trzeba próbować najlepiej zacząć od małego mebla

Reply
Jarosław Starzyński 29 czerwca 2017 - 12:21

Ze mnie to za to jest chomik – kiedy wymieniam meble to te stare składuję w dużym schowku na działce. Szczerze mówiąc to mógłby być z nich niezły pożytek, ale własnie potrzebowałyby renowacji. Dobrze więc, że trafiłem na Twój tekst, bo może mnie do tego zmobilizuje. :>

Reply
Małgosia Budzich 2 lipca 2017 - 17:43

chętnie zajrzałabym do tego schowka ?

Reply
Dana M 17 lipca 2017 - 23:20

Zabrałam się za wymianę siedziska w krześle, które kupiłam na ‘pchlim targu’. Na razie usunęłam sypiącą się piankę i porozciągane pasy i szukam informacji co i gdzie kupić i jak się zabrać do dalszej pracy, żeby osiągnąć zamierzony cel. Trafiłam do Ciebie, co bardzo mnie cieszy, bo poza cennymi informacjami widzę tu wiele fajnych metamorfoz. Aż by się chciało coś podobnego stworzyć.
pozdrawiam

Reply
kaska 12 września 2017 - 19:05

Meble meblami, ale jak odnowić okapykuchenne niech mi ktoś podpowie, bo już nie mam pomusły, co z robić ze swoim, który mam dopiero dwa lata, a wygląda jakby ktoś go ze złomu przytahał…

Reply
Małgosia Budzich 14 września 2017 - 22:58

dobry temat 🙂 trzeba pójść śladem renowacji metalowych przedmiotów, jakie są szkody? czy jest już rdza, czy porysowany, wgnieciony? wszystko zależy od poziomu uszkodzeń, na początek można spróbować doczyścić go pastą polerską tempo

Reply
Daria 19 września 2017 - 21:24

Teraz bardzo modne jest przemalowywanie mebli na biało i sprawianie wrażenia, że są stare 😀

Reply
Sybilla 20 września 2017 - 21:42

podziwiam ludzi, którym chce się robić takie dzieła 😀 ja chyba jestem zbyt leniwa na to.

Reply
sarenka 28 września 2017 - 18:36

Ciekawy poradnik. Sama posiadam kilka przedpotopowych mebli 🙂 Na pewno postaram się je odnowić! Pozdrawiam!

Reply
Małgosia Budzich 29 września 2017 - 10:20

koniecznie, zacznij działać, a sama zobaczysz jakie to w sumie proste

Reply
Sebastian 6 października 2017 - 22:46

zawsze chciałam zrobić coś z moimi starymi meblami, ale chyba nie mam takiego talentu jak Pani 🙁

Reply
videotante 11 października 2017 - 03:13

A friend of mine fondly calls self-hypnosis a “microwave sleep”,
which is incredibly apt. The ultra light weight and long battery life allows me to just enjoy my music or audiobooks without worrying about a spent battery or extra weight in my pocket.
3 megapixel camera which operates at a resolution of 1280 x 1024 pixels.

Reply
Wallonie 11 października 2017 - 09:46

Having read this I thought it was extremely informative.
I appreciate you finding the time and effort to put this short article together.
I once again find myself personally spending way too much time both reading and leaving comments.
But so what, it was still worth it!

Reply
agnieszka 28 października 2017 - 10:29

Ja wzięłam się za odnawianie starych mebli swojej babci ale to wszystko jest tak pracochłonne.. nie zdawałam sobie z tego sprawy. Odnowiłam piękną komódkę i pomalowałam ją na srebrno. wtgląda ślicznie i w żadnym sklepie się takiej nie znajdzie! Nie mam jednak czasu na odnawianie wszystkiego, więc krzesełka kupiłam juz z pimpit , tez odnawiane. Kocham taki styl <3

Reply
Małgorzata Budzich 5 listopada 2017 - 21:28

to prawda:) u mnie czasami niektóre meble czekają długo, zdąży się 3 razy zmienić koncepcja… ale ostatnio przeczytałam mądre zdanie że brak czasu to kwestia braku odpowiedniej determinacji więc tego się trzymam, że na ważne i inspirujące mnie sprawy muszę go jakoś znajdować:) życzę powodzenia w dalszych pracach!

Reply
anna 21 grudnia 2017 - 21:42

A czy zestaw bejca + lakier będzie dobrym pomysłem do zabezpieczenia drewnianej powierzchni? Nie ukrywam, że wolałabym niczego już nie kupować, bo musiałam kupić szlifierkę. Mam stare kubełki jednego i drugiego środka marki Vidaron, chyba wystarczy do takiego zastosowania? Zastanawiam się też nad malowaniem farbą, bo powierzchnia jest naprawdę zniszczona i nie wiem impregnat przykryje to?

Reply
Małgorzata Budzich 30 grudnia 2017 - 16:51

bejca i lakier nie przykryją zniszczeń mechanicznych, ale na pewno ciemniejsza bejca zasłoni różnego rodzaju przebarwienia, o ile nie są pochodzenia chemicznego (mogą zostać plamy). Wszystko zależy od rodzaju zniszczenia. Jeżeli drewno jest zszarzałe, ma ubytki mozemy pokusić się o nadanie mu takiego wyglądu vintage – czyli celowo zzachowujemy wszelkie dziurki, szparki, wygłądzamy powierzchnię papierem, ale nie zdzieramy do żywego fragmentów tylko chodzi o pewne ujednolicenia powierzchni. Na to kłądziemy ciemniejszą bejcę – kilka warwstw, a na koniec woskujemy lub olejujemy. Lakier nie do końća pasuje do takich klimatów bo tworzy na drewnie szklistą powłokę, a wosk i loej wnikają w drewno

Reply
Kasia 16 stycznia 2018 - 09:17

Tyle razy babcia prosiła, żeby zrobić coś z kredensem i wreszcie zaczynam się do tego zabierać. Ma ok 50 lat i już wiem, że ściągnięcie starej farby będzie chyba najbardziej czasochłonne..

Reply
Małgorzata Budzich 29 stycznia 2018 - 00:52

tak, to będzie wyzwanie, bo te kredensy są często malowane farbą olejną. Proszę spróbować opalarką albo cykliną, chemia niestety nie zadziałała u mnie, ale jak pani ma to zawsze warto też spróbować. Natomiasst jak już kredens dostanie nowe życie… to będzie radość ! I prosze przesłąć do mnie zdjęcia, chętnie zobaczę, uwielbiam stare kredensy!

Reply
Danuta 20 marca 2018 - 09:21

Mam do odnowienia drewniany stół, krzesła, i drzwi, nie wiem jak się do tego zabrać. Z góry dziękuję za pomoc.Pozdrawiam.

Reply
Małgorzata Budzich 21 marca 2018 - 10:11

wszystkie najważniejsze kroki opisałam w poście … w zależności od tego jaki chce pani efekt osiągnąć podejmuje się określone działania. No i z czego zrobiony jest stół? Czy chce pani zachowac drewno, czy malować – w zależności od wyboru prosze wejsc w odpowiedni artykuł

Reply
Danuta 21 marca 2018 - 10:44

Dziękuję za szybką odpowiedź.Wszystko znajduje się w kuchni Postaram zapoznać się z informacjami zamieszczonymi w postach.Wspaniała strona, odnalazłam w odpowiednim czasie. Miłego dnia. Pozdrawiam.

Reply
Daria 10 kwietnia 2018 - 08:35

Bardzo fajny wpis? jestem tu dzis pierwszy raz i juz mi sie podoba.?
mam stary dom w którym sa jeszcze starsze meble?. Zabieram sie do odnowienia starej szafki pod lustro tylko nie wiem jakiej grubości użyć papier ścierny zeby ja wyczyścić. Moze jakas podpowiedz?

Reply
Małgorzata Budzich 13 kwietnia 2018 - 08:53

zazdroszczę tej kopalni skarbów 😉 a co do szafki – jeżlei to mebel drewniany i pokryty lakierem to zaczynamy od gradacji 80, która zedrze nam lakier, potem przechodzimy na 120 krtótry wyrówna zarysowania, a na koniec 180 który wygładzi. Jeżeli powierzchnia ma być bardzo gładka to mozna jeszcze na koniec sięgnać po bardzo drobny papier czyli od 240 w zwyż. Można użyć szlifierki albo ręcznie – wówczas kupmy papier na dobrym podłożu, np. na płótnie lub dobry jest ten w taśmie, żeby nie łamał nam się w rękach. Posiłkowac mozna się (przy ręcznym szlifowaniu) taką kostką z drewna, wokół której owijamy papier.

Reply
Grażyna 7 maja 2018 - 13:05

Wczoraj rozłożyłam na części pierwsze “skoczka”. Mam nadzieję, że z Twoimi radami podołam

Reply
Małgorzata Budzich 8 maja 2018 - 16:15

trzymam kciuki! jakby coś to pisz!

Reply
Iwona 18 czerwca 2018 - 14:45

A co zrobic uprzednio w wypadku gdy mebel sral w piwnicy, czuc go stechlizna, mycie nie pomaga… czy wyszlifowanie go i pomalowanie farba zabije ten zapach plesni i wystarczy do zaimpregnowania go na przyszlosc?
Pozdrawiam 🙂

Reply
Iwona 18 czerwca 2018 - 14:47

Mebel stal w piwnicy (literówka sie wkradla)

Reply
Małgorzata Budzich 28 czerwca 2018 - 16:16

najpierw umyć mebel wodą z płynem do naczyń, uważając aby nie przemoczyć, pozwolić mu wyschnać najlepoej tam gdzie jest dobra wentylacja ale nie przy kaloryferze, może być np w garażu, na tarasie, balkonie
następnie posypać sodą i zostawić na 2 dni, odkurzyć
jak zapach nie jest zbyt intensywny to mozna rozuścić sodę w wodzie u umyć tym roztworem
mozna też wstawić na papierku lu talerzyku ziarna kawy, albo laski cynamonu

Reply
Basia 1 października 2018 - 17:24

Właśnie stałam się posiadaczką starego drewnianego okrągłego stołu, który wymaga odświeżenia. Stan w miarę dobry, ale stół pokryty fornirem, który w niektórych miejsach leciutko odchodzi.
Kolor ciemny brąz, natomiast chciałabym dodać mu trochę życia i odświeżyć w stylu “wiejskim”. Czy trzeba fornir ściągać, czy wystarczy: uzupełenienie ubytków, szlifowanie, farba kredowa, wosk? Pozdrawiam 🙂

Reply
Małgorzata Budzich 3 października 2018 - 16:12

z fornirem wszystko zależy od stanu i ilości uszkodzeń. Jeżeli fornir odchodzi to trzeba go dokleić; idealnym klejem jest klej kostny, na gorąco, ale zdaję sobie sprawę że nie każdy go ma, dlatego polecam stosowanie budaprenu albo ostatecznie vicolu. Do sklejenia niezbędne są zaciski stolarskie + coś pomiędzy fornir a zacisk np. deseczka
Jeżeli fornir ma ubytki to trzeba zrobić wklejki, to osobny duży temat. Jeżeli ubytków jest bardzo duzo to czasami lepiej jest wymienic cały fornir na nowy i tu już wchodzimy w nieco inny poziom renowacji i docinania forniru.

Fornir mozna wykończyć woskiem, lakierem lub politurą, zależy co ci się podoba, ale najbardziej trwałym środkiem będzie lakier.
Wosk da satynowe wykończenie i miłą w dotyku powierzchnię, politura da szlachetny połysk. Do stylu wiejskiego forniry może średnio pasują :), ale jak postawisz na matowy lakier to będzie ok.

Reply
Katarzyna 28 listopada 2018 - 16:56

Małgosiu ratunku! Wiesz może czy przeszlifowany za mocno szlifierką fornir da się uratować? Jedna dobra dusza chciała mi pomóc i mi takiego babola zrobiła… Może spróbować podbejcować te jasne perzeszlify? Pozdrawiam.

Reply
Małgorzata Budzich 29 listopada 2018 - 11:44

Kasia, ze zdartym szlifierką fornirem jest trudna sprawa; miałam taki przypadek na konsolce, zamaskowałyśmy to barwiąc fornir na jasno pastą wybielającą bo pod fornirem prześwitywała jasna deska; można więc próbowac podbarwiać plamę, ale zależy to jak jest duża i jaki kolor jest deski wewnętrznej (lub płyty) Problemem oprócz koloru może być dziura, jeżli fornir był gruby.
Inne rozwiązanie to zaszpachlowanie przetarcia i zamalowanie plamy – wprowadzenie jakiś motywów kolorystycznych grafiki na meblu, to też fajnie potrafi wyglądać i wiele osób tak ratuje uszkodzone forniry.
Najbardziej radykalnym i korzystnym z pkt widzenie estetyki rozwiązaniem będzie zrobienie wstawki z forniru dobranego kolorystycznie i usłojeniem do forniru głównego.
podeślij mi zdjęcie to moze coś podpowiem

Reply
Katarzyna 3 grudnia 2018 - 21:34

Bardzo Ci dziękuję. Chyba się udało ale nie było łatwo. Fornir nie miał dziury, uszkodzona była wierzchnia część. Wyszła biała plama. Dała się pięknie zabejcować ale po położeniu lakieru wredne wyszła znowu… Potraktowałam zgagę delikatnie lakierobejcą zbliżoną kolorem do forniru i o dziwo przestała się rzucać w oczy 🙂 A tak wogóle to dziękuję Ci za tego bloga, mój ulubiony:)

Reply
Małgorzata Budzich 6 grudnia 2018 - 15:40

dziękuję za te informacje! Mówisz lakierobejca? To ciekawe, przywracasz mi wiarę w ten środek:) Nawet nie wiesz jak się cieszę, ze mogłam pomóc! Czasami chciałabym mieć takie laboratorium mebla do eksperymentowania z różnymi trudnymi pacjentami… może kiedyś wreszcie się odważę

Reply
Ania 22 lutego 2019 - 16:09

Dziękuję za wartościowe porady . Ja dopiero zaczynam swoją przygodę od odnowienia starego, babcinego, drewnianego ….. kwietnika 🙂 W kolejce czekają jeszcze 40-letnie fotele . Pozdrawiam

Reply
Marta 15 marca 2019 - 10:16

Ja mam do odnowienia stare pianino… przeraza mnie jego wielkosc, ale strasznie szkoda, by ten instrument pozostal w takim “oplakanym” stanie. mysle ze z odnawianiem ruszę za miesiąc 😉
poki co zbieram informacje co po czym i jak… i myslę nad tym do czego dojsc chce.
pozdrawiam. fajny blog 😉

Reply
Małgorzata Budzich 7 kwietnia 2019 - 23:27

dziękuję! a czy pianino jest czarne czy w drewnie?

Reply
Dorota 8 kwietnia 2019 - 19:10

A czy ma Pani może pomysł na renowację mebla bez pozbywania się takiego lakieru? Mam kilka takich mebli, w których są drobne ubytki lakieru i rysy. Marzyłoby mi się coś w rodzaju meblowego Kintsugi lub chociaż takich sposobów naprawiania, jak przy drewnianym parkiecie. Idealnie nie będzie, ale nie musi, po prostu chciałabym o te moje meble lepiej zadbać.

Reply
Małgorzata Budzich 11 kwietnia 2019 - 14:30

Lakieru nie trzeba zdzierać – jeżeli jest w dobrym stanie można po nim np. malować pisakiem olejowym i też będzie się trzymał. Innym sposobem na lekki lifting lakieru jest wosk – można go aplikować na lakier i dzięki temu uzyskac bardziej satynową, mniej błyszczącą powierzchnię oraz zniwelować ndrobne niedoskonałości. Najbardziej radykalną zmianą jest pomalowanie lakierowanego mebla – wystarczy powierzchnię zmatowić papierem 180 i pomalować farbą kredową, kazeinową lub zwykłą akrylową (ale tu zalecam podkład)

Reply
Agnieszka 27 czerwca 2019 - 20:30

kupilismy za grosze szafe przesuwna .Chcemy ja pomalowac .Najwiekszy problemem jest jednak zapach stechlizny .Jak sie jej pozbyc

Reply
Małgorzata Budzich 1 lipca 2019 - 00:10

najbardziej pomaga mycie, wentylowanie i czas. Umyj wodą z płynem i sodą; wytrzyj; odstaw do wentylowanego pomieszczenia – najlepiej w jakiejś szopie, na balkonie itp. Z tzw domowych poprawiaczy zapachów sprawdza się m.in. wstawienie do środka garnka z gorącym, parującym mlekiem, podprażonej parującej kawy, miski z gorącą wodą i pokrojonymi w niej plastrami cytryny. Z efaktami bywa różnie ale może coś pomoże. Mi najbardziej pomagała długa – 2-3 tygodniowa wentylacja

Reply
Magda 13 października 2019 - 23:12

Cześć 🙂 chciałam ostatnio odnowić szafkę z czasów PRL i po zdjęciu politury, wyszlifowaniu i zawoskowaniu forniru, na niektórych powierzchniach wyszły brzydkie, nierówne plamy po wosku barwiącym, tak jakby w niektórych miejscach „złapał” kolor mocniej i są ciemniejsze a inne jaśniejsze. Jest jakiś sposób aby to naprawić? Skąd może wynikać taki efekt?

Reply
Małgorzata Budzich 22 października 2019 - 11:35

niestety taka specyfika starego drewna czy forniru – zawsze jest ryzyko że w środku coś siedzi, nawet jeżeli wydaje nam się ze jest wszystko ok; wosk można przetrzeć drobnym papierem 240 w miejscach największej koncentracji barwnika. Potem polerować; inna metoda to przetarcie tych ciemnych miejsc woskiem bezbarwnym który trochę rozpuści pigment wosku kolorowego

Reply
Cecylia 3 listopada 2019 - 20:59

Mam nietypowe pytanie – czy Pani albo ktoś inny ma doświadczenie z mieszaniem farb albo dodawaniem pigmentu? Mam zamiar malować farbą V33 na bladziutko szary kolor, ten który jest w sprzedaży jest dla mnie ciut za ciemny… ktoś, coś?

Reply
Małgorzata Budzich 6 listopada 2019 - 00:10

proponuję dodać do szarej farby białą w odpowiedniej ilości – tylko prosze od razu przygotować taką ilość aby to pomalować bez dodatkowego mieszania koloru . Jego odyworzenie bęzie prawie niemożliwe.
Inna opcja to biały barwnik – taki jak do ścian – np. Śnieżki lub Luxensa – dodać 2-3 łyżeczki i wymieszać, ew dodać więcej białego pigmentu.

Reply
Marta 17 lutego 2020 - 12:42

witam ja mam nietypowe pytanie loko z palisandru ktore chce przemalować na szaro jakies porady jak zaczacajk przygotować jaka farba

Reply
Małgorzata Budzich 21 lutego 2020 - 14:46

proszę poczytać post o malowaniu mebli 🙂

Reply
Krzysiek 18 lutego 2020 - 11:45

Witam
Mam stary segment z czasów PRL – ciemny,wysoki połysk,moja żona już na niego nie może patrzeć a na większy remont nie ma kasy – czy go zmatowić i pomalować? – czy pomalować na ten lakier?
Jaka by była najlepsza farba?

Reply
Małgorzata Budzich 21 lutego 2020 - 14:44

matowić papierem 180
najpierw dobrze umyć i odtłuścić, po zmatowieniu odpylić i najlepiej położyć podkłąd – farbę typu primer, która poprawi przyczepność. Potem farba akrylowa np. viva home albo newcolours

Reply
Ewa 1 lutego 2021 - 15:11

Super artykuł. Przyda się na przyszłość. Nie wszystko się wie. Wygląd mebli odnowionych jest wyśmienity.

Reply
Ewa 9 marca 2021 - 13:04

Fajna sprawa z odnawianiem mebli. Naprawdę wychodzi super efekt.

Reply
Joasia 9 maja 2021 - 19:36

Wspaniała dawka informacji! Właśnie zabieram się za przemalowanie mebli sypialnianych, każdy “z innej parafii” a po mojej metamorfozie mają stanowić całość. Teraz wierzę że mi się uda 🙂

Reply
Kamila 13 września 2022 - 20:45

A co z bejcą? Jak ją usunąć? Szlifować do skutku? Umyć detergentem?

Reply
księgowość 4 stycznia 2023 - 01:42

This article is genuinely a good one it helps new net visitors, who are wishing in favor of blogging.

Esthetic Dental Clinic – DENTYSTA Toruń – Stomatologia estetyczna – Implanty – ORTODONTA TORUŃ
Heleny Piskorskiej 15, 87-100 Toruń
2MG9+W8 Toruń
edclinic.pl

Reply
NOSSA WEB 8 stycznia 2023 - 06:12

A garantia da confidencialidade dos informações pessoais dos utilizadores
do nosso web site é importante pra Dyonisio.

Reply
reloj digital de pared grande 27 marca 2023 - 03:01

Los cambios de hora oficiales deberán realizarlos automáticamente.

Reply

Leave a Comment

Close