https://odnawialnia.pl/

Odnawialnia.pl

Technika pouringu na meblach + KONKURS!

by Małgorzata Budzich

Rozlewanie farby na meblach wciąga – tym razem zaraziłam nim 10 uczestniczek warsztatów podczas zlotu grupy OIOM.

Jaki zlot – myślicie. Być może część z czytelników zna grupę FB o nazwie OIOM. Administratorzy tego gremium już drugi raz zorganizowali spotkanie jej członków pod hasłem – poznajmy się i zróbmy coś razem. Pisałam o tym spotkaniu w zeszłym roku. Czas szybko minął i znowu zjawiliśmy się w tym magicznym miejscu na Warmii, tylko że wtedy było nas 35 osób, a w tym roku – 75.

tekst alternatywny

O samym zlocie można pisać długo i namiętnie. Dużo się działo – warsztaty, pokazy nowych produktów do mebli, strefa DIY, zlotowy sklepik, gitarowe śpiewy, ognisko z baterią nalewek … Na pewno będzie sporo relacji i informacji w sieci. Zainteresowanych odsyłam do zlotowej strony. Kto nie był ten niech nastawia się na trzecią edycję, bo na pewno będzie. Tu kilka migawek: prezentacja produktów, praca w strefie DIY i nasi ulubieni admini przy tablicy z całą grupą sponsorów i partnerów.

Pouring vel pudding

W tym roku na zlotowy warsztat wzięłam technikę pouringu, która dość szybko zyskała nowe hasło wywoławcze – pudding :).

Za warsztatową bazę posłużyły mi te oto skandynawskie stoliki, kupione kiedyś okazyjnie na allegro, ale niestety już wyprzedane z outletu:(. Stoliki już miały swoją premierę w metamorfozie z wzorami z taśmą i uważam, że takie niedrogie bazy z marketu sa idealne do zabaw w dekorowanie.

tekst alternatywny

Jak zrobić pouring na meblach?

Pouring jest znany przede wszystkim w środowisku malarzy i artystów. Od dawna w tej technice powstają obrazy – bardzo często o wielkich gabarytach. Jednak płaskie części mebla – jak blat, front szafki czy szuflady, ramy czy siedzisko krzesła – też bardzo dobrze się sprawdzą. Ważne jednak, żeby dobrze zagruntować powierzchnię i zamaskować wszelkie ubytki.

Jedna z uczestniczek zlotu poszła na całość i porócz stolika zrobiła także krzesło!

Do rozlania wzoru tą techniką będą potrzebne:

 • grunt malarski – np. gesso, ale sprawdzi się też farba podkładowa do trudnych powierzchni

 

 • farby akrylowe – typowe farby kredowe raczej nie nadają się – będą zbyt “tępe”; na warsztatach sprawdziły się farby do mebli Viva Home – mimo, że dość gęste, okazały się dobrą bazą w wielu kolorach. Najchętniej wybierane odcienie to czarny, morskie fale, szafirowe oczko, waniliowy budyń, biały i gołębi puch. Do pokrycia całego stolika potrzebowaliśmy łącznie ok 200 ml płynów (ok. 100 ml farby i 100 ml medium).

 

 • medium do pouringu – skorzystałam z porad koleżanki (zapraszam na jej bloga What Kate creates, robi świetne obrazy tą techniką!), która w swoich pracach stosuje Floetrol – preparat do uszlachetniania farb akrylowych. Jest dostępny w 2 pojemnościach 1 l i 2,5 l – ta mniejsza do dostania w sklepach Leroy Merlin w cenie 60 zł, większa – w internecie za ok 150 zł; na próbę można też wykorzystać medium do pouringu firmy Pentart, które jest mniejsze i tańsze.
 • woda – dosłownie odrobina wody do rozrzedzenia farby, jeżeli jest zbyt gęsta. Całość powinna mieć konsystencję ciasta naleśnikowego
 • kubeczki plastikowe i mieszadełka, taśma do zabezpieczenia spodu mebla

 

Techniki mieszania kolorów

Co człowiek, to inny pouring na meblach:). Każdy inaczej trzyma blat i nim kręci, ma inne proporcje kolorów i sposób wylewania. Najprościej jest zacząć od techniki wylania wszystkich kolorów na środek powierzchni. Mając wylaną całą farbę możemy skupić się na jej artystycznym rozprowadzaniu.

 • wybierz 4 kolory – najlepiej w kontrastowych kolorach (dobrze żeby był ciemny i bardzo jasny kolor);
 • w każdym kubeczku zmieszaj osobno każdy kolor z medium do pouringu w proporcji 1:1; dodaj odrobinę wody do każdego koloru i dokładnie rozmieszaj
 • przygotuj jeden kubeczek, do którego będdziesz wlewać po kolei kolory – tak jak ciasto zebra – kolor wlewasz w kolor i NIE MIESZASZ!
 • kolor, który wlejesz pierwszy będzie najbardziej dominował w kolorystyce blatu
 • do rozlania farby na blacie o średnicy 40 cm potrzebujesz w sumie ok 200 ml zmieszanych płynów
 • wylewasz całą zawartość kubka centralnie na blat; farby wstępnie są już zmieszane; zaczynasz kręcić powoli stolikiem i rozprowadzać farbę w różnych kierunkach
 • w razie potrzeby możesz dolewać farby w miejscach, w których fala z pierwszego rozlania nie dotarła.

Pouring na meblach – zabezpieczanie powierzchni

Rozlana w ten sposób farba schnie ok 2 dni. Po ok 3-4 dniach możesz przystąpić do lakierowania. Moim zdaniem najładniej wygląda lakier w połysku lub półmacie – dobrze wydobywa głębię kolorów i torchę przypomina polerowaną żywicę. Ten stolik do praca wykonana do książki i polakierowana lakierem akrylowym szybkoschnącym Altax w połysku.

Efekty pouringu na blatach

Nadszedł czas na prezentację wszystkich 10 prac. Dominują projekty z udziałem różnych odcieni niebieskiego, ale każdy jest inny dzięki dodatkowym kolorom.

Najlepsze w  technice pouringu jest to, że choćbyśmy użyli dokładnie tych samych kolorów, to i tak każda praca byłaby inna. Na szczęście dziewczyny poszalały z kolorami i mamy całą pouringową tęczę – 10 unikalnych blatów.

 

Uwaga KONKURS!

Na koniec szybki i łatwy pouringowy konkurs. Wybierz stolik, który Tobie najbardziej się podoba i napisz, z czym kojarzy ci się rozlany wzór. Trzy najbardziej oryginalne skojarzenia wygrywają zestaw farb i lakieru do pouringu firmy Altax!. Komentarz należy zostawić na blogu, pod tym postem w terminie do 6 października. Rozstrzygniecie konkursu 7 października.

 

EDIT – OGŁOSZENIE WYNIKÓW

Z jednodniowym poślizgiem (wybaczcie!) ogłaszamy wraz z marką Viva Home wyniki konkursu! Ale najpierw rochę statystyki:

 • zdecydowanym faworytem waszego głosowania okazał się stolik nr 9. Widzieliście w nim rozłupany kwarc, woreczek żółciowy z kamieniami, wulkan, macicę perłową, drzewo dobra i zła, biżuterię, planetę Małego Księcia, wnętrze ziemi…
 • na drugim miejscu, z taką samą liczbą głosów, stoliki nr 1 i nr 8 – w tych stolikach królowały wizje zwierząt, np. na blacie nr 1 widziałyście pawi ogon, wieloryba, biegnącego strusia, ale też dzieła mistrzów – Wielka fala w Kangawie. Na nr 8 widać syrenę zamienioną w gąsienicę, ale też wodospady, ocean z wysepkami i lagunami…
 • trzecie miejsce stolik nr 10 – aż dwie osoby widziały na nim twórczość Witkacego, ale też stolik wywołał wspomnienia z remontu łazienki :). Był też agat i inne kamienie szlachetne.

Ale do rzeczy:

wszystkie wasze skojarzenia były wspaniałe, twórcze, niesamowite i miejscami zabawne. Cieszę się, że tyle w nich pozytywnych emocji, pięknych obrazów, nawiązań do przyrody. Jednak z tych 48 komentarzy muszę wybrać 3 i niniejszym są to opinie:

BOŻENA – “nr 8 – syrena zamieniona w zieloną gąsienicę próbuje wśród spienionych nurtów odzyskać swoją tożsamość”

SYLENA – “nr.3-tak musi wyglądać stan mojego umysłu po wizycie na OIOMI-e”

KAMILA – jej wypowiedzi nie zacytuję, bo zajęła jej aż 4 komentarze, ale jest to wyróżnienie za całokształt opinii – pełnej emocji i wzruszeń… taki stan umysłu wywołał stolik nr 8 – twórcy gratuluję, bo to przecież najpiękniejsza nagroda, gdy nasz odbiorca wzusza się i emocjonuje naszą pracą <3

Gratuluję Wam dziewczyny i dziękuję za te słowa!

Osoby wyróżnione proszę o kontakt ze mną na mail kontakt@odnawialnia.pl i przesłąnie mi danych adresowych wraz z telefonem na potrzeby realizacji wysyłki.

You may also like

51 komentarzy

Anita 23 września 2019 - 23:37

Numer 1 – wygląda jak żwirowa góra obsypana śniegiem na tle pięknego morza ? prawdziwa piękna natura w moich ulubionych kolorach ? mam nadzieję że i mi uda się zrobić coś tak ładnego ?

Reply
Aga 23 września 2019 - 23:47

1?
Widzę tam wielką rybę z pięknymi płetwami i ogonem, która nurkuje w lodowatym oceanie?

Reply
Ania 24 września 2019 - 09:19

Nie będę nic pisać bo mój stolik też bierze udział w konkursie. Wszystkie są piękne, a warsztaty z Małgosią były super. Nie wspomnę o książce, którą Małgosia napisała – Meble Od Nowa. To jest wspaniałe, że podzieliła się swoją wiedzą.

Reply
Edyta 24 września 2019 - 09:33

1
Grenlandia z lotu ptaka, surowa ale jakże piękna i majestatyczna…

Reply
Sylena 24 września 2019 - 09:37

nr.3-tak musi wyglądać stan mojego umysłu po wizycie na OIOMI-e

Reply
Agata 24 września 2019 - 09:41

8. Myślę, że gdzieś w kosmosie żyje siostra naszej Ziemi i wygląda właśnie tak. Tak, czyli przepięknie!

Reply
Weronika 24 września 2019 - 09:45

Nr 10 – fiordy norweskie. Piękne nasycone kolory, idealne dla miłośników cudownych krajobrazów. Stolik super do nowoczesnego wnętrza w stylu skandynawskim (inspiracja w sam raz do mojego salonu).

Reply
Wanda 24 września 2019 - 09:55

9! Zdecydowanie najbardziej wpadl mi w oko. Co mi przypomina? Moze troszkę jakis rozłupany kwarc, moze troszkę rozcięty woreczek żółciowy z kamieniami. Cudo poprostu

Reply
Ewa 24 września 2019 - 09:59

Nr 8.
Wygląda jak ocean z rozsypanymi tropikalnymi, zielonymi, górzystymi wysepkami i błękitnymi lagunami wokół nich. Ach poleżeć na takiej wyspie w hamaku!

Reply
Kinga 24 września 2019 - 10:09

Moje serce od samego początku skradł stolik 8 i nawet widziałam jak powstawał. Patrząc na niego czuję się jakbym stała w pobliżu wodospadu. Niebieskość wody, soczysta zieleń roślinności i czerń niczym skały po których spływa woda, do tego błękitne niebo nade mną. Rewelacja.

Reply
Ewa 24 września 2019 - 10:36

Stolik dziesiąty – jest jak agat z niepowtarzalną kompozycją wzorów i kolorów o imponujacej wielkości! Wszystkie stoliki są piękne i każdy można by skojarzyć z kamieniem półszlachetnym lub minerałem .

Reply
Beata 24 września 2019 - 11:06

7 – kraina lodu ?

Reply
dagmara 24 września 2019 - 11:46

nr 9 zdecydowanie moje kolory trochę dziewczęce trochę tajemnicze uwielbiam połaczenie brudnego rożu z czernią i szarościami.cudo

Reply
Beata 24 września 2019 - 12:13

Zachwycił mnie nr 8! Właśnie szukam stolika do mojej butelkowo zielonej sofy, i ten idealnie by pasował-skojarzenie mam z mapą wysp na idealne wakacje – dużo wody i naturalnej zieleni.

Reply
Paulina 24 września 2019 - 13:28

nr 7 wygląda jak rozciągająca się zorza polarna nad pięknym skandynawskim niebem. Można się rozmarzyć, idealny podróżniczy stolik !

Reply
Magda 24 września 2019 - 13:38

Nr. 3 galaktyka….moje wyobrażenie o wszechświecie i wszystkich cudownościach jakie stworzył… lub dzieło mojej suni z zeszłego tygodnia gdy została sama w domu i odkryła swoje nowe talenty;)

Reply
emteplace 24 września 2019 - 15:04

Jedyny w czerwieni- wulkan, magma, surowe skały i walka żywiołów ognia i ziemii.

Reply
bozena 24 września 2019 - 16:08

nr 8
syrena zamieniona w zieloną gąsienicę próbuje wśród spienionych nurtów odzyskać swoją tożsamość

Reply
Sylwia 24 września 2019 - 16:34

numer 1. Od pierwszego wejrzenia widzę tylko biegnącego strusia.

Reply
Emilia 24 września 2019 - 17:50

Nr. 1
Wzór przypomina mi motyw z obrazu “Wielka fala w Kanagawie” japońskiego malarza Hokusai.
Spienione fale na wzburzonym oceanie. Miks rozlanych plam i ostrych, ciemnych ” kresek” kojarzy mi się z japońskim drzeworytem.

Reply
Jagna 24 września 2019 - 18:51

Stolik nr 10 – Witkacy

Reply
Kaśka-Pelaśka 24 września 2019 - 18:52

Dziewiątka niczym macica perłowa! 😀

Reply
Tata Kazika 24 września 2019 - 18:57

Nr 9. Drzewo poznania dobra i zła (tam jest drzewo, naprawdę, wystarczy przekręcić!)

Reply
anna 24 września 2019 - 19:02

nr 8 Wyspy szczęśliwe

Reply
Ania 24 września 2019 - 23:38

Nr. 10, Był remont łazienki. Miałam jakieś kilka lat. Znalazłam farby olejne przygotowane do malowania ścian i kaloryfera (a fuj).
Na tym stoliku widać efekt mojego ówczesnego pouringu podłogowego. Nie zostałam jednak wtedy nazwana mistrzynią pouringu (wolę nie cytować jak to było) jednak może to wspomnienie sprzed lat to wstęp do przygody o której wtedy nie miałam jeszcze pojęcia. Pozdrawiam:)

Reply
Modesto 25 września 2019 - 00:47

Krzesło jak i wszystkie stoliki wyglądają rewelacyjnie 😀 Super efekt!

Czy blat stolika nr 10 celowo nawiązuje do obrazu Witkacego pod tytułem “Stworzenie świata”? 😉

Reply
Cytrulina 25 września 2019 - 11:43

Mnie zachwyca stolik nr 8 – od razu kojarzy mi się z naszą unikalną planetą Ziemią – są tam kolory wody, oceanów, bujnej zieleni, ziemi kontynentów, białej soli morskiej. Po prostu cudo! Dla mnie ten blat symbolizuje piękno naszej planety i potrzebę dbania o nią! Ale składam też szczere gratulacje dla wszystkich dziewczyn- stworzyłyście niesamowite, unikalne prace!!!

Reply
Joanna 25 września 2019 - 13:37

Wszystkie cudne, ale stawiam na Stolik numer 1. Skojarzenie: Wielka fala w Kanagawie skrzyżowana ze zdjęciem satelitarnym frontu burzowo-huraganowego – sami/e zobaczcie:
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,25144060,usa-huragan-dorian-osiagnal-najwyzsza-piata-kategorie-donald.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_fala_w_Kanagawie#/media/Plik:Great_Wave_off_Kanagawa_restored.jpg

Reply
Lidka 25 września 2019 - 14:03

Stolik nr 3 kojarzy mi się z zimnym kamieniem, który daje ochłodzenie i ulgę. Jest w stonowanych, spokojnych odcieniach – tak jak moja dusza ??

Reply
Grażyna 25 września 2019 - 14:09

piękna 9…jak gorąca , najpiękniejsza biżuteria podarowana sobie samej…po wchłonięciu zachwytów stojąc przed wystawą z biżuterią ,naszyjnikami i wisiorami z dużych ,pięknych kamieni i szkła w zachwycającej palecie barw ,jesiennych ,letnich ,gorących…-taka jest 9…

Reply
Hania 25 września 2019 - 15:38

blat nr 9
Wygląda jak przełamany odłam skalny, kolory wnętrza ziemi 🙂

Reply
Skakanka 25 września 2019 - 18:00

Nr. 7 – “Bazarowa kiecka” 🙂 (wybaczcie mi, ale ten błękit jest taki… tani i “ruski”)

Reply
Justyna 25 września 2019 - 19:44

NR 1 Coś wspaniałego .Widzę orła wielkiego,wściekłego,broniącego swojego miejsca w krainie lodu.

Reply
Joanna 25 września 2019 - 22:16

Szlaka martenowska – to pierwsze moje skojarzenie, na widok tych blatów. Najciekawszy i najbardziej w moich klimatach nr. 8.

Reply
Kasia 26 września 2019 - 00:33

Urzeka mnie stolik nr 1 🙂 widzę tam rozwarte szczęki wieloryba-fiszbinowca, wyłaniające się ze wzburzonego oceanu i filtrujące gwiazdy z rozgwieżdżonego nieba 🙂 widać pojedyncze, odfiltrowane gwiazdy na fiszbinach 🙂

Reply
Beata 26 września 2019 - 16:22

Praca nr 3.
Kula ziemska – widok na kontynent Ameryka Południowa, oceny za chmurami.

Reply
Bożena 27 września 2019 - 15:49

9 ! Ja od razu widzę muszlę perłopława na piasku delikatnie obmywaną spienioną wodą morską w poświacie zachodzącego słońca. Wiem, wiem brzmi banalnie, ale… nie poradzisz człowieku gdy to właśnie zmalowała twórczyni :))) Gratulacje,piękna rzecz

Reply
Liliana 28 września 2019 - 12:56

9 jest wspaniała! Aż zaniemówiłam na to bogactwo. A kojarzy mi się z planetą Małego Księcia. wspaniały efekt.

Reply
Piotr 29 września 2019 - 13:44

Witam,

stanowczo w moje gusta trafia najbardziej numer 10. Kojarzy mi się z obrazami Witkacego, które mają swój charakterystyczny styl i których jestem fanem!

http://static.prsa.pl/images/e159fd63-bcf0-4552-a0a9-f07729e60fcf.jpg

http://inwestycje.pl/img/15121.jpg

Reply
Kamila 30 września 2019 - 13:57

🙂 z góry bardzo przepraszam, ale wpis podzielę na kilka części, bo nie mogę uspokoić emocji na widok pracy numer 8…w związku z czym powstał opis płynący prosto z Serca, który nijak nie mogę skrócić:))

(część 1)
Numer 8:)
Gdy tylko ujrzałam zestawienie tych pięknych kolorów (przytulam serdecznie Twórczynię:), poczułam że takie właśnie kompozycje barw cieszą oko i duszę w.. Raju:)

cdn.

Reply
Kamila 30 września 2019 - 13:58

Część 2.
🙂 …Raju, w którym z pewnością zechciałaby się znaleźć każda Istota (może nie tylko ludzka;) by doznać otulającego spokoju, by dostrzec i uczestniczyć w pięknie darów Natury, by złapać zdrowy i rześki oddech, by ukoić swoje serce i zmysły głęboką i kojącą ciszą… miejsce, gdzie można znaleźć samego siebie, porozmawiać ze sobą, odszukać swoje pragnienia, marzenia, chęci…
…cdn…

Reply
Kamila 30 września 2019 - 13:59

Część 3.
Jak dla mnie te kolory odzwierciedlają właśnie takie pełne magii miejsce, właśnie takie w którym dusza potrafi się na równi radować z każdego maleńkiego jak i wzniosłego „szczegółu”… z drobnego ziarenka piasku ale i z błękitu nieba rozciągającego się aż po horyzont, ze źdźbła trawy falującej na wietrze, ale i z szumiącego łagodnością wodospadu wśród leśnych ścieżek….
..cdn…

Reply
Kamila 30 września 2019 - 14:00

Część 4 – ostatnia:)
…. z maleńkiej kropli rosy, jak i z bezkresnych głębin spokojnych morskich wód…
Tak, te kolory przywołują mi właśnie taką piękną spokojną wizję:)

Życzę czytającym ten wpis, by każdy z nas był w stanie się w takiej rzeczywistości odnaleźć, a może i nawet przenieść (fizycznie lub chociaż tylko w wyobraźni:)

Serdeczności ślę z wietrznej małopolski:)
Kamila

Reply
Roksana 1 października 2019 - 21:02

Nr 6. Zapadająca, lekko oprószona śniegiem ziemia z przebijającymi się refleksami różu zachodzącego, zimowego słońca…

Reply
Renata 4 października 2019 - 17:41

Moim faworytem jest stolik nr 4, który przypomina mi moją wyprawę do Stanów Zjednoczonych i Wodospad Niagara, który budzi zachwyt, a zarazem lęk, ten szum, rwący potok i obszar, jaki zajmuję.

Reply
Dorota 5 października 2019 - 15:30

Wszystkie stoliki piękne ale obstawie 10. Przypomina prognozę pogody, nadciągające fronty atmosferyczne. Trochę mroczna wizja ale może dlatego tak pociągająca. Jak cudownie że znalazłam te stonę.

Reply
Edyta 5 października 2019 - 23:25

Stoliki piękne. Każdy kojarzy mi się inaczej, chciałam opisać wszystkie, ale nie mieści się więc tylko 3 wybrane:
nr 3: ametysty na nocnym niebie jak z wiersza Baczyńskiego “Przed fontannami perłowymi noc winogrona gwiazd rozdaje
nr 6: jak lodowe obrazy na szkle, koronka ze szronu
nr 9: to paw rozkłada swój ogon czyżby wicehrabia de Valmont z Niebezpiecznych związków?
Wybieram stolik nr 9

Reply
Monika 6 października 2019 - 13:23

9 – Ross Geller w różowej damskiej koszuli w 10 sezonie Przyjaciół 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

Reply
Anastazja 18 października 2019 - 15:41

Moim faworytem jest stolik nr. 9
Pozdrawiam 😉

Reply
Justyna Zielińska 5 listopada 2019 - 12:17

Interesujące i inspirujące 🙂

Reply
Jak przygotować podłoże przed malowaniem? - What Kate Creates - acrylic pouring 9 grudnia 2019 - 19:20

[…] wielu podłożach. Może być używana do ozdabiania mebli (zobaczcie jak to robi moja koleżanka, Gosia z Odnawialni), przedmiotów codziennego użytku (np. gitary), naczyń (np. wazonów), no i przede wszystkim […]

Reply

Leave a Comment

Close