Ten styl lubi stonowane kolory, naturalne materiały i proste kształty.
Wprawdzie niewiele naturalnych materiałów mamy w tej szafce, ale kształt bardzo dobrze wpisuje się w modernistyczną stylistykę. Prosta bryła, którą postanowiłam postawić na ramce imitującej metal. Do tego “marmurowy” blat i jest mebel, który będzie pasował do wielu wnętrz – zarówno klasycznych jak i współczesnych.
Oto zestaw planowanych dodatków – ostatecznie zrezygnowałam z plecionki, którą wstawiłam do 3 wersji mebla.
Konstrukcja nóg
Bardzo podobają mi się meble na metalowych ramach, które zazwyczaj trzymają prosty blat, albo niewielką szafkę.
Największym wyzwaniem było zbudowanie konstrukcji nóg, nie mając metalowych prętów, piły do metalu i spawarki… Dlatego wykorzystałam to co jest tanie i łatwo dostępne: drewniane kantówki z marketu, klej wikol, kołki do drewna i czarną farbę.
Jak zbudować takie nogi?
Dotnij kantówki do odpowiednich rozmiarów, tak aby powstał prostopadłościan. Ja swoje cięłam wyrzynarką, a potem szlifowałam końcówki.
Przygotuj kołki i wiertarkę. Nawierć otwory we wszystkich miejscach styku i połącz je kołkami. Dodatkowo użyj kleju wikol. Kolejność klejenia jest ważna – najbierw budujemy przednią i tylną ramkę, a gdy wyschną – łączymy je ze sobą za pomocą 4 listewek łączących. Do klejenia dobrze jest użyć ścisków stolarskich.
Gdy ramka jest gotowa, malujemy ją na wybrany kolor. Zastanawiałam się między złotem a czernią, ale ostatecznie stanęło na nocnym niebie z palety Viva Home. Trzy warstwy matowej farby ładdnie maskują drewniany materiał konstrukcji. Całość przykręcamy od dołu do ramy szafki.
Malowanie mebli – butelkowa zieleń
Wiele razy sama robiłam sobie ten kolor, mieszając czarny z zielonym. Na całą puszkę 200 ml dodałam ok 120 ml zielonej farby. Dzięki samodzielnemu mieszaniu masz wpływ na odcień butelkowej zieleni. Może być bardzo głęboki, smolisty i wpadający w czerń lub bardziej szmaragdowy, gdy jeszcze dodamy trochę niebieskiego.
Tylna ścianka za otwartą półką jest w złamanej bieli (kolor gpierwszy śnieg z palety Viva Home, zmieszany z odrobiną kawy z mlekiem), co rozjaśnia nieco wnętrze i łączy się z blatem.
Marmurowy blat szafki
Ponownie wykorzystałam tapetę z motywem marmuru. Można także sięgnąć po gotwe okleiny. Zaawansowani mogą spróbować sami namalować marmur – jest wiele tutoriali w sieci.
Tapetowanie mebli
Wiele osób pyta, jak kleić i zabezpieczać tapetę na meblach. Odpowiadam – kleimy tak jak na ścianie. Po docięciu tapety sparujemy ją obficie klejem do tapet, składamy na pół klejem do środka, czekamy kilka minut aż tapeta nasiąknie i naklejamy. Wygładzamy, dociskamy, usuwamy nadmiar kleju i czekamy. Po kilku godzinach można powierzchnie lakierować – 2-3 warstwy lakieru akrylowego. Moim faworytem jest lakier szybkoschnący Altax – jest dostępny także w małych puszkach. Z tapetą nic się nie dzieje, a lakier ją usztywnia, nadaje gładkości i chroni przed uszkodzeniem.
Dodatki – złota ramka i uchwyt
Kropką nad i są akcenty – złota ramka namalowana markerem olejowym i czarny, prosty uchwyt ze sklepu skandynawskie uchwyty.
Szafka trafiłą do mojej sypialni. Zastanawiam się jednak czy nie pójść za ciosem i nie zmienić nieco tej ściany za łóżkiem i rzucić się na tapicerowanie zagłówka:). Na grafice obok szafki jestem ja – sportretowana przez ulicznego malarza, gdy miałam jakieś 16 lat…
Jak widać, można wystylizować zwykły mebel na wiele sposobów. Ten okaz planowałam jeszcze wzbogacić o inne rzeczy, jednak byłoby ich za dużo. Na zdjęciu z materiałami wnikliwe oczy dostrzegły rattanową plecionkę, ale ostatecznie trafiła ona do trzeciej stylizacji. Jej odsłona już jutro, więc zaglądajcie!
Ściskam serdecznie
3 komentarze
zagłówek koniecznie do zmiany. widzę tapicerowany w kolorze ciemnej, butelkowej zieleni. może złote guziki? 😀
tak też kombinuję ale z żółtymi guziczkami 😉
W sumie butelkowa zieleń jest bardzo w modzie, więc w tym kierunku bym szedł.