fbpx

Odnawialnia.pl

Jeden mebel – trzy stylizacje – szafka w stylu modernistycznym

by Małgorzata Budzich

Ten styl lubi stonowane kolory, naturalne materiały i proste kształty.

Wprawdzie niewiele naturalnych materiałów mamy w tej szafce, ale kształt bardzo dobrze wpisuje się w modernistyczną stylistykę. Prosta bryła, którą postanowiłam postawić na ramce imitującej metal. Do tego “marmurowy” blat i jest mebel, który będzie pasował do wielu wnętrz – zarówno klasycznych jak i współczesnych.

tekst alternatywny

Oto zestaw planowanych dodatków – ostatecznie zrezygnowałam z plecionki, którą wstawiłam do 3 wersji mebla.

Konstrukcja nóg

Bardzo podobają mi się meble na metalowych ramach, które zazwyczaj trzymają prosty blat, albo niewielką szafkę.szafki nocne na stelażu

1 | 2 | 3

Największym wyzwaniem było zbudowanie konstrukcji nóg, nie mając metalowych prętów, piły do metalu i spawarki… Dlatego wykorzystałam to co jest tanie i łatwo dostępne: drewniane kantówki z marketu, klej wikol, kołki do drewna i czarną farbę.

Jak zbudować takie nogi?

szafka na stelażu

Dotnij kantówki do odpowiednich rozmiarów, tak aby powstał prostopadłościan. Ja swoje cięłam wyrzynarką, a potem szlifowałam końcówki.

Przygotuj kołki i wiertarkę. Nawierć otwory we wszystkich miejscach styku i połącz je kołkami. Dodatkowo użyj kleju wikol. Kolejność klejenia jest ważna – najbierw budujemy przednią i tylną ramkę, a gdy wyschną – łączymy je ze sobą za pomocą 4 listewek łączących. Do klejenia dobrze jest użyć ścisków stolarskich.

Gdy ramka jest gotowa, malujemy ją na wybrany kolor. Zastanawiałam się między złotem a czernią, ale ostatecznie stanęło na nocnym niebie z palety Viva Home. Trzy warstwy matowej farby ładdnie maskują drewniany materiał konstrukcji. Całość przykręcamy od dołu do ramy szafki.

Malowanie mebli – butelkowa zieleń

Wiele razy sama robiłam sobie ten kolor, mieszając czarny z zielonym. Na całą puszkę 200 ml dodałam ok 120 ml zielonej farby. Dzięki samodzielnemu mieszaniu masz wpływ na odcień butelkowej zieleni. Może być bardzo głęboki, smolisty i wpadający w czerń lub bardziej szmaragdowy, gdy jeszcze dodamy trochę niebieskiego.

malowanie mebli

Tylna ścianka za otwartą półką jest w złamanej bieli (kolor gpierwszy śnieg z palety Viva Home, zmieszany z odrobiną kawy z mlekiem), co rozjaśnia nieco wnętrze i łączy się z blatem.

Marmurowy blat szafki

Ponownie wykorzystałam tapetę z motywem marmuru. Można także sięgnąć po gotwe okleiny. Zaawansowani mogą spróbować sami namalować marmur – jest wiele tutoriali w sieci.

Tapetowanie mebli

Wiele osób pyta, jak kleić i zabezpieczać tapetę na meblach. Odpowiadam – kleimy tak jak na ścianie. Po docięciu tapety sparujemy ją obficie klejem do tapet, składamy na pół klejem do środka, czekamy kilka minut aż tapeta nasiąknie i naklejamy. Wygładzamy, dociskamy, usuwamy nadmiar kleju i czekamy. Po kilku godzinach można powierzchnie lakierować – 2-3 warstwy lakieru akrylowego. Moim faworytem jest lakier szybkoschnący Altax – jest dostępny także w małych puszkach. Z tapetą nic się nie dzieje, a lakier ją usztywnia, nadaje gładkości i chroni przed uszkodzeniem.

lakierowanie tapety

Dodatki – złota ramka i uchwyt

Kropką nad i są akcenty – złota ramka namalowana markerem olejowym i czarny, prosty uchwyt ze sklepu skandynawskie uchwyty.

Szafka trafiłą do mojej sypialni. Zastanawiam się jednak czy nie pójść za ciosem i nie zmienić nieco tej ściany za łóżkiem i rzucić się na tapicerowanie zagłówka:). Na grafice obok szafki jestem ja – sportretowana przez ulicznego malarza, gdy miałam jakieś 16 lat…

Jak widać, można wystylizować zwykły mebel na wiele sposobów. Ten okaz planowałam jeszcze wzbogacić o inne rzeczy, jednak byłoby ich za dużo. Na zdjęciu z materiałami wnikliwe oczy dostrzegły rattanową plecionkę, ale ostatecznie trafiła ona do trzeciej stylizacji. Jej odsłona już jutro, więc zaglądajcie!

Ściskam serdecznie

 

You may also like

3 komentarze

Ilka 7 lutego 2020 - 10:18

zagłówek koniecznie do zmiany. widzę tapicerowany w kolorze ciemnej, butelkowej zieleni. może złote guziki? 😀

Reply
Małgorzata Budzich 21 lutego 2020 - 14:49

tak też kombinuję ale z żółtymi guziczkami 😉

Reply
markizy bez wiercenia 2 kwietnia 2020 - 15:24

W sumie butelkowa zieleń jest bardzo w modzie, więc w tym kierunku bym szedł.

Reply

Leave a Comment

Close