https://odnawialnia.pl/

Odnawialnia.pl

Zero waste w ogrodzie #1 – metamorfoza altanki na drewno

by Małgorzata Budzich

Stara, rozpadająca się altanka nie musi wylądować na stosie do spalenia. Zdrowe, zniszczone przez pogodę drewno okazało się wdzięcznym materiałem do akcji metamorfoza altanki na drewno.

W moim domu mieszkam już siedem lat. Po wprowadzeniu się jesienią jedną z pierwszych decyzji było kupienie dużej ilości drewna – bo przecież mamy kominek! A jak drewno to wiadomo – trzeba gdzieś je składować. Nie mamy dużej działki – nazwałabym ją raczej mikro, dlatego miejsce na drewno musiało zmieścić się właściwie w jednym miejscu – na tyłach domu koło tarasu.

tekst alternatywny

Metamorfoza altanki na drewno – oczyszczanie powierzchni

Drewniane konstrukcje w ogrodzie trwają w trudnych warunkach i ich wygląd po kilku sezonach pozostawia wiele do życzenia. Przyznam jednak, że tą altankę totalnie zaniedbałam. Już jako nowy element nie wyglądała najlepiej – drewno było szorstkie, a sklejka na dachu zwiastowała problemy. Przetrwała jednak w swej brzydocie wiele lat, a drewno po oczyszczeniu wyglądało całkiem nieźle!

Punkt wyjścia

jak odnowić drewno w ogrodzie

Po oczyszczeniu

tekst alternatywny

oczyszczanie drewna w ogrodzie

Do oczyszczania użyłam papierów o gradacji – 40, 60, 80 i 120 oraz szlifierki taśmowej i typu żelazko. Głównym problemem były zadziory i bardzo szorstka powierzchnia. Przyznaję, że nie doczyściłam jej perfekcyjnie – zlikwidowałam największe skupiska brudu, nierówności i usunęłam stary dach ze sklejki. Ale umówmy się – to nie jest mebel do domu, drewno nie musi być doskonale wygładzone, wystarczy zdjęcie brudu i wygładzenie powierzchni. Kolejny krok to właściwy środek do zabezpieczenia drewna, czyli impregnat.

Od razu uprzedzę pytania – niestety nie da się malować impregnatem po pomalowanym drewnie – należy usunąć stare powłoki czyli np. lakier, farbę. Impregnat musi wniknać w drewno – tylko w ten sposób będzie pełnił swoją funkcję. Lakier lub farba kryjąca zamykają pory i uniemożliwiają penetrację środka. Impregnat można spróbować położyć na inny impregnat – w celu odświeżenia koloru. Ale i tak warto najpierw zrobić próbkę i wcześniej przetrzeć drewno papierem.

Jeżeli mamy do czynienia z surowym drewnem powinniśmy je dodatkowo zaimpregnować preparatem biobójczym.

Metamorfoza altanki na drewno – wymiana dachu

Początkowo planowałam użyć starych desek z palet, ale nie miałam tyle potrzebnego drewna o określonych wymiarach. Dlatego kupiłam deski heblowane i pocięłam je na podbitkę. Użyłam 6 desek o dł. 2 m i szer. 9,5 cm. Łączny koszt nowego daszku to ok 80 zł.

Deski przeszlifowałam na krawędziach i mocowałam je do altanki za pomocą wkrętów.

montaż desek na dachu altany

Malowanie drewna w ogrodzie

Większość impregnatów do drewna ogrodowego występuje w odcieniach drzew – nieśmiertelne mahonie, orzechy, sosny i palisandry. Nie chciałam iść w tą stronę – moja drewniana altanka wystarczająco długo straszyła swoim brązowym kolorem.

Okazuje się, że są piękne, żywe kolory do mebli ogrodowych w serii impregnatów Njord, a wśród nich mój faworyt nr 1 – granat. Właściwie to nazywa się “głębia fiordu”, a cała paleta kolorów tego impregnatu nawiązuje do kolorystki skandynawskich drewnianych domków. Przypomniałam sobie naszą wyprawę na Bornholm i do Norwegii i tamtejsze dominujące odcienie niebieskości i czerwieni.

Pierwsze próby kolorów z bogatej palety:

Kusząca jest także intensywna żółć i czerń i zieleń… ale zwyciężyła klasyka :).

Siedząc w domu z dziećmi (akcja koronawirus i domowa kwarantanna), wciągnełam w malowanie Szymona, który przemalował cały dach i podłogę! Mi została zabawa z kratką.

Farbą świetnie się maluje – ma dobrą konstystencję, szybko schnie na dotyk, dobrze kryje już przy pierwszej warstwie i od razu widać, że natłuszcza drewno i dodaje mu szlachetności.

Pora na finalny efekt naszej metamorfozy. Usunęłam cały ten kram i od razu zrobiło się jaśniej i przyjemniej.

altana na drewno metamorfoza

Po kratce puszczę bluszcz albo zrobię półeczki na świeczniki

Metamorfoza altanki na drewno gotowa, ale to nie koniec! Akcja w ogrodzie dopiero się rozkręca – poniżej widać nasz obecny płot między sąsiednią działką. Chcemy trochę osłonić sie od sąsiadów i w tym celu wykorzystać stare drzwi. Będzie więc nowe – stare ogrodzenie. Jak zamontować takie drzwi, jak je odnowić i zabezpieczyć i co będzie w okienkach zamiast szyb? O tym już niedługo!

Ale ciekawa jestem waszych sugestii co do koloru drzwi – co polecacie?

Akcja #zerowastewogrodzie w kolejnych odsłonach to m.in. kompostownik, kontenter na sortowane śmieci,  komoda – kwietnik, donice z palet, domowy warzywniak, ekologiczne oświetlenie…

Jesteście ciekawi jak zagospodaruję moją mini działkę (250m2) taką ilością obiektów? Zaglądajcie lub zasubskrybujcie mój newsletter!

ściskam Was mocno i zachęcam do prac ogrodowo-balkonowych. Jeżeli teraz siedzicie w domu to najlepszy czas na zajęcie rąk i uwolnienie głowy od myślenia o epidemii. A na wakacje będzie pięknie!

You may also like

7 komentarzy

Edyta 21 marca 2020 - 12:03

Super fajnie że użyłaś kolorów w ogrodzie

Reply
Małgorzata Budzich 26 marca 2020 - 21:37

czas przełamać wszechobecne brązy:)

Reply
Małgorzata 28 marca 2020 - 11:58

Małgosiu, metamorfoza fantastyczna, inspiracja kolorystyczna bardzo trafiona, na 6! ja zabieram się dziś za mój żałosny balkon;) szukam inspiracji, pozdrawiam Małgosia C

Reply
Aleksandra K. 31 marca 2020 - 08:23

Super odmiana! Ja też już świruję przez tę kwarantannę i zabrałam się za wszystkie obowiązku domowe i ogrodowe 😉 Ładne kolory 🙂

Reply
Alina 15 kwietnia 2020 - 19:13

Marzą mi się takie “drzwi do ogrodu”, osadzone w ramie, a za nimi łąka taka sielska. Hmmm ??

Reply
Małgorzata Budzich 16 kwietnia 2020 - 08:44

mi też:) skrobię te swoje stare i skrobię i końca nie widać 🙂

Reply
Hania z HAART.pl 18 kwietnia 2020 - 19:57

Ładne kolory 🙂

Reply

Leave a Comment

Close