Kiedy w jednym miejscu spotka się ponad 30 kreatywnych osobowości to musi wyjść z tego coś niesamowitego. Tak było podczas Nowego Rzemiosła – pierwszego spotkania branżowego dla pracowni renowacji i stylizacji mebli.
Temat mebli personalizowanych, odnawianych, unikalnych, ręcznie robionych rozpycha się w branży wnętrzarskiej od dawna. Podobnie jak modzie, tak i we wnętrzach coraz więcej ludzi rezygnuje z sieciówkowych zakupów na rzecz przedmiotów niepowtarzalnych. Ba, coraz chętniej robi je samodzielnie, a jak nie potrafi, kibicuje wszystkim małym rzemieślnikom i ich pracowniom. Te ostatnie są nie tylko w dużych miastach ale powstają niemal w całym kraju i każdego roku otwiera się kilkadziesiąt nowych.
Nam udało się zgromadzić 30 z nich w jednym miejscu – w Przypkach koło Tarczyna (świetna miejscówka Rancho pod Bocianem!), gdzie miała miejsce Pierwsza Ogólnopolska Konferencja Branżowa dla Pracowni Meblarskich. Nie bez powodu zapisuję to wielkimi literami, a dodatkowo powinno być gdzieś wyryte złotymi zgłoskami, bo wydarzenie miało charakter bezprecedensowy. Nie tylko chodziło o wymianę wiedzy i doświadczeń – takiej dawki energii, synergii, pozytywnego działania i kwitnących relacji trudno szukać na tradycyjnych konferencyjnych szlakach. Widać że branża potrzebuje wymiany doświadczeń i wsparcia, dlatego szczególnie mocno dziękujemy firmom, które jako pierwsze zaufały swojej intuicji i pojawiły się na tym spotkaniu w charakterze partnerów.
Spotkanie odbyło się w formule warsztatowo-dyskusyjnej. Zamiast długich prezentacji – działanie na produktach w praktyce, zamiast panelu Zdystansowanych Ekspertów – dyskusja na żywo z uczestnikami. Można opisać to jako niesamowite interaktywne wydarzenie, które żyło swoim życiem i czasami wymykało się spod kontroli:).
DZIEŃ 1. INTENSYWNE WARSZTATY
Techniki wabi-sabi z farbami chalk it
Zaczęliśmy od pracy w duchu wabi-sabi, czyli dekoracyjnego postarzania powierzchni, tak by wyglądała jak naruszona zębem czasu, imitowała starą ścianę, kruszące się tynki, zniszczone tapety. Kluczem do sukcesu są właściwe farby – matowe, z dużą ilością kredy, w kolorach spłowiałych i nieoczywistych. Takie są farby Chalk it marki Luxdecor Expert. Producent oferuje gamę aż 40 odcieni we wszystkich tonacjach.
Powstało ponad 30 prac! Każda inna i jedyna w swoim rodzaju. Ciężko było wybrać zwycięzcę więc nagrodzono 2 prace – Anieli i Romy z pracowni Wyciąg z kąta.






Skrzynki na narzędzia z multinarzędziami Dremela
Personalizowane skrzynki na narzędzia? Proszę bardzo. Każda pracownia zrobiła swoją, z własnym logo i ulubionymi motywami stylistycznymi. Do nanoszenia logo wykorzystałyśmy technikę grawerowania i wypalania precyzyjnymi końcówkami multinarzędzi Dremel. Ich najważniejszą zaletą jest wielofunkcyjność – można nie tylko grawerować ale także ciąć, polerować, szlifować, czyścić w trudnodostępnych miejscach.





Biżuteria meblowa DIY
Karolina z pracowni Hokus Pokus Home jest znana z pięknych dekoracji meblowych, które tworzy sama podczas stylizowania mebli. Okazuje się, że wiele z elementów jest łatwo dostępnych np. w pasmanterii! Karolina pokazała kilka swoich patentów i technik, jak tworzyć panel dekoracyjny na front meblowy.
Bazą są najczęściej mdf, sklejka lub spienione pvc, w roli dekorów występują listwy sztukateryjne, formy z masy daas, ozdobne guziki, koronki czy zamki. W jej pracach gości złoto – wykorzystuje tu mikę, dedykowane farby i glazury. Relacja z jej wystąpienia jest dostępna na Instagramie na koncie Znajdź Pracownię.

DZIEŃ 2. JESZCZE BARDZIEJ INTENSYWNE WARSZTATY
Podrukujemy na meblach?
Dziś w drukarni można drukować niemal na wszystkim, pod warunkiem, że wie się co nieco o technikach i spodziewanych efektach. Michał Polkowski, właściciel drukarni Empire wyspecjalizował się w druku na takich powierzchniach jak drewno, sklejka czy mdf. Pokazywał nam efekty nadruku w różnych technologiach i podpowiadał na co zwrócić uwagę planując grafikę czy dobór środków zabezpieczających.
Zindywidualizowane nadruki na meblach w zabudowie mają się już nieźle, ale własne grafiki na starych meblach? To może być doskonały pomysł na stylizację mebli np. z PR lub frontów kuchennych.
Narzędzia pod kontrolą z firmą Profix
Profix to wiodący producent i dostawca narzędzi ręcznych i elektronarzędzi. Marka świetnie znana w warsztatach samochodowych czy stolarniach, ale w pracowniach renowacji i stylizacji mebli, prowadzonych głównie przez kobiety? Niekoniecznie. Jednak już niedługo się to zmieni, bo w planach jednej z marek Profixa – Lahti PRO prawdopodobnie pojawi się odzież ochronna dla kobiet. W trakcie rozmów o bezpieczeństwie pojawił się też temat okularów ochronnych dla okularników! Mamy nadzieję że coś się pojawi.
Z bogatej palety narzędzi Tryton miałyśmy okazję przetestować frezarkę górnowrzecionową do robienia frezów wgłębnych i krawędziowych. Trzeba trochę praktyki, aby opanować narzędzie, ale temat jest bardzo przyszłościowy. Coraz więcej dekoracji 3D na meblach to konieczność zaznajomienia się z narzędziami do wycinania w drewnie lub mdf.
Komódki na przydasie z marką Liberon
Liberon to marka z ogromną paleta produktów do dekoracji i stylizacji mebli. Są to zarówno farby (kazeinowe, kredowe) jak i bejce, woski, patyny, złote lakiery, markery do drewna. Całe to bogactwo trafiło w ręce pracowni i powstały małe arcydzieła. Ze zwykłych sosnowych komódek udało się stworzyć coś niebanalnego i wyjątkowego.
Fabb przedstawia: Trendy w tkaninach tapicerskich
Czy istnieje coś innego poza welurem tapicerskim? To oczywiście pytanie prowokacja, bo już od pewnego czasu chętnie sięgamy po inne tkaniny z widocznymi wątkiem i osnową, imitujące len, wełnę. Na meblach pojawiają się też tkaniny typu boucle, tkaniny z długim włosem, a ostatnio hitem stał się sztruks.
Na spotkaniu z firmą Fabb – wiodącym producentem tkanin tapicerskich – miałyśmy okazję podotykać tkaniny, a przysłowiowym królikiem z kapelusza była bardzo miękka, pluszowa tkanina przypominająca królicze futerko.
Ważnym wątkiem była ekologia – firma od lat stawia na wtórne użycie tkanin, które skupuje i sprzedaje w ramach projektu Upcycled Fabrics. Można tam kupić końcówki tkanin lub materiały w 2 gatunku na małe projekty szyciowe – np. tapicerowanie krzeseł, foteli, szycie tekstyliów domowych czy zabawek.
Kwestią ekologii są także tkaniny plamoodporne, zabezpieczane teflonem. Okazuje się że ten chwyt marketingowy ma swoje drugie oblicze – teflon jest niebezpieczny dla zdrowia. Dlatego lepiej postawić na tkaniny poliestrowe, których włókna są łatwe w czyszczeniu już ze swojej natury, zamiast kupować tkaniny z teflonem. Do czyszczenia można natomiast wykorzystywać produkty marki oa, które miałyśmy okazję testować.

Pracownia i warsztaty
Wiele pracowni myśli o uruchomieniu warsztatów. To sposób na dodatkowe pieniądze, kontakt z ludźmi, okazja by pokazać się w działaniu i zainspirować innych. Ale od pomysłu do poprowadzenia warsztatu jest jeszcze sporo czynności do zaplanowania i wykonania. W tej ścieżce pomagają Marzena i Andrzej – właściciele platformy warsztatowej Feblik. Nie tylko podpowiedzą jak zorganizować warsztat, ale wspierają też w jego promocji i sprzedaży.

DZIEŃ 3. PRACA ZESPOŁOWA
Skąd się biorą wzory na tkaninach – kilka słów o ochronie praw autorskich
Sklep z tkaninami Tkaniny Karoliny prowadzą dwie pasjonatki szycia – Aga i Karolina. Promują aktywność przy maszynie, zachęcają do szycia hobbystycznie i zawodowo. W ich sklepie można znaleźć nie tylko tkaniny ale także duży wybór dodatków jak taśmy, paski, sznury, uchwyty, akcesoria kaletnicze.
Dziewczyny wyspecjalizowały się w tkaninach drukowanych – korzystają z legalnych baz zdjęć i zwracają szczególną uwagę na prawa licencyjne. Są bowiem kultowe wzory, które spotyka się czasami na ubraniach i dodatkach do wnętrz, ale uwaga – one nie zawsze są tam legalnie. Piractwo i plagiat kwitną, ciężko jest to kontrolować, ale to nie oznacza że mamy do tego dokładać swoją cegiełkę. Może skończyć się to dla naszego biznesu karą lub czarnym pr w sieci. Dlatego tak ważne jest zrozumienie istoty praw autorskich, kiedy można legalnie wykorzystać wzór, co to znaczy inspiracja wzorem, tak aby nie zostać posądzonym o plagiat.
Meble w stylu skandynawskim
Z jakimi kolorami kojarzy nam się styl skandynawski? Ekspertem w tym temacie jest marka Flügger, która od lat promuje wzornictwo skandynawskie na ścianach, podłogach czy meblach. Wysmakowane kolory, piękne tapety, akcenty natury – wszystko to jest w każdym sklepie z szyldem Flügger Farby.
Cząstkę tego bogactwa udało się wykorzystać podczas warsztatów zespołowych. Uczestnicy podzieleni na grupy mieli za zadanie wykonać stylizację mebla w duchu skandynawskim. Powstały niesamowite prace i to zaledwie w ciągu 2 godzin!
Jak nagrywać filmy i prezentować pracownię poprzez wideo?
Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości, że wideo to must have mediów społecznościowych? Tylko jak robić to z głową, dynamicznie, autentycznie i ciekawie? Damian z Magazynu Nisza to wie, bo na co dzień pracuje jako operator w trójmiejskim ośrodku kultury i okiem kamery pokazuje wydarzenia kulturalne z miasta.
Zdradził nam kilka wskazówek na co zwracać uwagę, jak dobierać światło, komponować kadry, skąd brać muzykę. Pokazał kilka realizacji promocyjnych filmów dla trójmiejskich rzemieślników i to był strzał w 10. Niekoniecznie chodzi o filmowe fajerwerki – kluczem do sukcesu jest pokazanie osoby rzemieślnika, kim jest, skąd wzięła się pasja, jak wygląda jego pracownia i codzienne życie.
Metamorfoza instant – drewniane panele dekoracyjne
W dobie szybko zmieniających się dekoracji i kolorów można równie szybko dostosować do tego meble wykorzystując gotowce. Nie każdy jest artystą, ale każdy poradzi sobie z podstawowymi kształtami jak koło czy kwadrat i wyczaruje z tego zgrabną kompozycję graficzną. Takie gotowe zestawy do dekoracji mebli, bazujące na sklejce i podstawowych kształtach przygotowuje Agnieszka Sieroń z pracowni Na haku. Już niedługo pojawią się w sprzedaży, ale mu już dziś mogliśmy pobawić się nimi i tworzyć mini panele warstwowe.
Ja już nie mogę się doczekać, kiedy będę mogła wykorzystać je do dekoracji kilku mebli
Meble dla pensjonatów czyli kilka słów o hurtowych zleceniach
Na koniec zostawiłyśmy najbardziej emocjonującą prezentację, bo płynącą prosto z serca i doświadczeń dwóch właścicielek pracowni Wyciąg z kąta. To Aniela i Roma, wspólnie działające w Nysie, ale ich meble trafiają do wielu zakątków w Polsce, w tym do licznych pensjonatów i kameralnych hotelików. Dziewczyny wyspecjalizowały się w dużych zleceniach, potrafią zrobić 90 metrowej długości płot ze starych drzwi czy wystylizować kilkanaście szaf w pensjonacie. Do tego dekorują ściany, drzwi czy podłogi.
Jak ogarniać tak duże zlecenia? Jak tworzyć kosztorys i harmonogram? Jak połączyć pasję i biznes, tak aby było to i satysfakcjonujące i opłacalne? Jak szukać klientów, którzy nam zaufają i powierzą przygotowanie dekoracji? wywiązała się wielka dyskusja, bo temat jest skomplikowany i nie da się odpowiedzieć jednym prostym zdaniem. Na pewno historia dziewczyn zainspirowała wszystkich uczestników i otworzyła oczy na wiele pomijanych aspektów – zatrudnianie podwykonawców, inwestycja w środek transportu, wiedza o tańszych zamiennikach materiałów dekoracyjnych, świadomość kim jest mój klient.

PRACOWNIE, KTÓRE WZIĘŁY UDZIAŁ W WYDARZENIU
Reaktywacja staroci
Wyciąg z kąta
Makazoma
Rob in Wood
Hokus Pokus Home
Śmietankowy Dom
Stare Oryginalnie- drugie życie mebli
Instytut Designu
Kobieta Stolarz
Człowiek Śmieć
PODSUMOWANIE
To był bardzo inspirujący czas z grupą osób, które mają podobną pasję i motywację do działania. Wiele z nich zrezygnowało z wygodnych etatów bo pasja okazała się silniejsza niż dotychczasowe wykształcenie i lata pracy zawodowej. Naszą misją jest wspierać pracownie w rozwijaniu biznesu, tak aby trend pracowni rzemieślniczych nie zamarł.
Dziś prowadzenie tej działalności nie jest łatwą sprawą. Skomplikowane prawo, duże wymagania wobec przedsiębiorców, trudności w dotarciu do klientów, brak wiedzy o nowych produktach czy technologiach – nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu by dotrzeć do właściwych informacji na czas.
Dlatego chcemy co roku organizować takie spotkania, szukamy do współpracy zarówno pracownie jak i firmy, które chcą podzielić się wiedzą, pokazać swoje produkty i wesprzeć ten segment klientów. Gwarantujemy bezpośredni kontakt z klientami i masę inspiracji w trakcie wydarzenia. Zainteresowanych prosimy o maila na kontakt@znajdzpracownie.pl
4 komentarze
Bardzo inspirujące wydarzenie, których jest zdecydowanie deficyt. Dziękuję za zainicjowanie i zorganizowanie tego wydarzenia
Bardzo dziękujemy za zaproszenie do udziału w tak niesamowitym spotkaniu. Warsztat, podczas którego wszyscy się wzajemnie inspirują, to marzenie każdego prowadzącego. A taki właśnie był nasz warsztat z Farb kredowych LuxDecor Chalk-it. Wszyscy uczestnicy udowodnili, że doskonale czują styl wabi-sabi, a ich dzieła to potwierdzają. Już nie możemy się doczekać kolejnej edycji Nowego Rzemiosła. Mamy nadzieję, że się wówczas spotkamy 🙂
Co prawda nie mam pracowni meblarskiej, ale żałuję, że mnie tam nie było 🙂
Od jakiegoś czasu interesuję się tematyką odnawiania mebli, ale również i samodzielnego meblarstwa( moje wielkie marzenie to stworzenie włąsnej firmy specjalizującej się w tworzeniu wysokiej jakości mebli do mieszkania). O targach słyszałam, ale z braku możliwości czasowych nie mogłam wziąć w nich udziału.
Dziękuję za relację ze spotkania.
Postaram sie na pewno wziąć udział w przyszłym roku!