fbpx

Odnawialnia.pl

Nowe Rzemiosło – tworzymy sieć wsparcia dla pracowni

by Małgorzata Budzich

Pracownie renowacji i stylizacji mebli wyrastają jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Ale nie tylko w tej branży widać trend zakładania małych pracowni. Powstają choćby kameralne pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, przetwórnie rolnicze, pracownie ceramiczne czy autorskie marki modowe. Słowem – rzemiosło kwitnie. 

Z jednej strony własna pracownia – to brzmi dumnie i tak po ludzku. Zamiast tkwić niczym mały trybik w korporacji lub urzędniczej machinie papierologii, mamy szansę być sami sobie sterem, żeglarzem i okrętem, a papiery zdelegować podnajętej księgowej. I jak tak zrobiłam, dałam się porwać marzeniom o swoim i tkwię tak już 3 rok:). Dziś jednak nie będzie o moim biznesie, ale o pracowniach skupionych wokół mebli.

tekst alternatywny

Obserwuję ten rynek od początku, widzę jak pojawiają się u mnie (lub w innych pracowniach) osoby, które szkolą się, potrzebują zaświadczeń, by wystartować o dofinansowanie a potem realizować zlecenia dla klientów. Czas więc na drugą stronę medalu. Jest wiele obaw wokół tego biznesu: czy nie jest to aby mikro nisza? Czy nie będzie za dużej konkurencji, przez co spadną ceny na usługi tego typu? Czy moda na stare odnawiane meble nie przeminie? Czy czas poświęcany na renowację mebli jest wart tego wynagrodzenia? Czy zdrowie pozwoli mi na fizyczną pracę? Jak pozyskiwać klientów i jak skalować biznes, żeby był opłacalny? Kiedy i czy zatrudniać?

Ręka do góry, kto nie zadał sobie chociaż jednego z tych pytań. Ja też je sobie stawiam a teraz głośno publicznie wypowiadam. Ale nie po to żeby kogoś straszyć czy zniechęcać, raczej chodzi mi o świadome podejmowanie pewnych decyzji i umiejętność rezygnacji lub zmiany dotychczasowego trybu życia. Nie da się zjeść ciastka i mieć ciastka. Nie da się pracować jak na etacie i prowadzić działalności. Tu czas trzeba rozciągać i naginać, a i tak jest go za mało. Nie zawsze ma się stały przelew 1. każdego miesiąca – płynność finansowa małego biznesu bywa kapryśna jak górska rzeka. Nie ma działu marketingu, handlowców i dyrektora finansowego czy sprzątaczki – wszystkie te fuchy ogarnia się w pojedynkę.

Znajdź Pracownię

W tym miejscu przerywam lawinę porównań, by opowiedzieć o inicjatywie dla pracowni, którą tworzymy razem z Alicją Rzeczkowską z ekipy Majsterki.

Rzecz nosi nazwę Znajdź Pracownię i w swym idealnym modelu ma być hubem biznesowym dla pracowni rzemieślniczych.

Celem jest wspieranie branży i pokazywanie kierunków biznesowego rozwoju. Wizją – tworzenie synergii i sieci wsparcia między pracowniami. Ambicją – pomoc w kreowaniu nowych projektów dla pracowni – zarówno we współpracy z firmami jak i na rzecz klientów czy lokalnych społeczności.

Aby jednak za szybko nie wejść na górnolotne frazesy rzucam od razu konkretem – spotkanie branżowe dla pracowni renowacji i stylizacji mebli pod hasłem

NOWE RZEMIOSŁO

Zbieramy się stadnie w odosobnionym miejscu, zapraszamy partnerów i uczymy się nowych rzeczy, zarówno w obszarze technik rzemieślniczych  jak i prowadzenia biznesu.

Dlaczego nowe rzemiosło? Bo chcemy iść z duchem czasu, dostosowywać do oczekiwań rynku i być gotowym na zmiany. Bez tych rzeczy ciężko będzie prowadzić firmę.

Co będzie się działo na Nowym Rzemiośle?

Poniżej zamieszczam grafik z warsztatami i prelekcjami. To będą 3 dni intensywnego działania, rozmów w kuluarach i inspiracji. Myślę że jak na pierwsze tego typu wydarzenie, to mamy rozmach 🙂

Spotkanie nie odbyłoby się bez naszych partnerów. Są to firmy, z którymi współpracujemy i znamy się od lat, które ufają nam, nie boją się konfrontacji z odbiorcami produktów i chcą w autentyczny sposób docierać do klientów. W tym gronie znalazły się następujące marki:

Dremel Polska

Luxdecor Expert

Upcycled Fabrics

Liberon Polska

Tkaniny Karoliny

Flugger Farby

Profix

Wspierają nas także pracownie: Hokuspokus Home (Karolina Pach), Wyciąg z kąta (Aniela Łabuś i Roma Staniszewska), Na haku (Agnieszka Sieroń) oraz serwisy internetowe: Magazyn Nisza, Feblik, Urządzamy i Moje mieszkanie. 

Spotkanie odbędzie się w zamkniętym gronie zaproszonych pracowni. Jeżeli nie ma cię na tej liście – nie martw się. Zaczynamy od małych kroków i musimy ograniczyć naszą pionierską grupę do rzeczywistości finansowej, w której obecnie jesteśmy. Liczymy jednak że temat się rozkręci, a my będziemy mogły gościć także inne pracownie z innych branż niż tylko meble. 

Jeżeli chciałabyś/chciałbyś mieć rękę na pulsie – dołącz do naszej bazy pracowni. Wypełnij ten formularz, a my po wydarzeniu wyślemy ci podsumowanie, pliki z prezentacjami i kody rabatowe od naszych partnerów. 

ZGŁOŚ SWOJĄ PRACOWNIĘ

Baza pracowni i inne bajery

W kolejnym kroku chcemy stworzyć interaktywną mapę pracowni działających w całym kraju. Wiele z nich jest mało znana, działa raczej lokalnie a i tak mieszkańcy nie mają pojęcia o jej istnieniu Dzięki naszej mapie będzie można szybko namierzyć właściwą i – sprawdzoną – pracownię w wybranej okolicy. Może to być jedno ze źródeł pozyskiwania nowych klientów. 

Dalsze etapy – marzy nam się wiele inicjatyw jak warsztaty w całej Polsce, edukacja w szkołach, festiwal rzemiosła, ale … zacznijmy od podstaw. Zapraszamy cię do naszej społeczności, do podzielenia się opinią w komentarzu lub mailowo kontakt@znajdzpracownie.pl

A już wkrótce relacja z naszego wydarzenia, dzięki któremu słowa nabiorą mocy.

You may also like

1 comment

Zamejć Renata 3 kwietnia 2022 - 11:53

Oj te pytania mam ciągle z tyłu głowy i mnie prześladują. Super że pomyślałyście o nas.❤

Reply

Leave a Comment

Close