fbpx

Odnawialnia.pl

Świeczniki z nóżek meblowych

by Małgorzata Budzich

Jak wykorzystać niepotrzebne nóżki meblowe, tralki lub wsporniki poręczy? To doskonały materiał na dekoracje do domu, takie jak świeczniki, patery czy wręcz oryginalne rzeźby. Zobacz jak poradzili sobie z tym uczestnicy warsztatów podczas festiwalu Przerób-MY.

tekst alternatywny

Festiwal rzemiosła Przeróbmy to już impreza z historią – odbywa się kilka razy w roku od ponad 10 lat! Od pewnego czasu na dobre zagościła w warszawskim Centrum Praskim Koneser. Odnawialnia też zapuściła tam korzenie, bo już czwarty raz pojawiam się z bezpłatnymi warsztatami. 

Szybkie dekoracje z nóżek meblowych 

Tym razem w duecie z Alicją z bloga Majsterki zachęcałyśmy odwiedzających do zrobienia szybkiej dekoracji z nóżek meblowych, tralek,  kawałków sklejki, koralików. Kreatywność uczestników przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Nie tylko konstrukcie zrobiły na nas wrażenie, ale też odwaga w doborze kolorów. Było intensywnie, kontrastowo, sporo fioletu i niebieskości. Wszystko to zasługa farb do malowania mebli marki Newcolours. Ich intensywne, mocno napigmentowane farby pozwoliły rozwinąć pełna paletę barw. 

Była jednak też spora grupa klasyki – kolorów bardziej stonowanych, romantycznych przetarć i delikatnych złoceń.

Zobacz galerię prac w mocnych kolorach:

Zobacz galerię świeczników i pater w stylu shabby chic:

Jak łączyć drewniane elementy konstrukcji?

Do łączenia nóżek i innych elementów konstrukcji przydają się następujące elementy:

Kołki drewniane fi 8 mm

Kołki są najbardziej uniwersalnym typem łączenia mniejszych elementów. Nawiercamy otwór w jednej części, wbijamy kołek, nawiercamy drugą część i całość łączymy. Żeby łącze było ciasne można użyć wiertła o 1 nr mniejszego niż średnica kołka. Dodatkowo kołki można wzmocnić klejem.

Śruby montażowe dwugwintowe

Nogi meblowe niekiedy mają już zamontowaną śrubę montażową. Możemy ją wykorzystać do połączenia z kolejnym elementem konstrukcji.

Wkręty do drewna

Można je użyć tylko do łączenia jednokierunkowego, np. dokręcając z góry blat patery lub od dołu podstawkę. Będzie widoczny łepek wkręta.

Klej na gorąco

Jest idealny do doklejania mniejszych elementów, np. na szczycie używaliśmy drewnianych serwetników, koralików albo kółek od karniszy. 

Klej wikol

Jest to najlepszy i najbardziej trwały klej do drewna, ale wymaga czasu – przynajmniej 20 minut, zanim wstępnie złapie powierzchnie, a poza tym warto pomyśleć o ścisku, który je ze sobą ciasno połączy.

Malowanie świeczników – wskazówki

Jeżeli planujemy malować całość na jeden kolor dobrze jest najpierw trwale połączyć konstrukcję, a potem pomalować. Gdy każdy element jest w innym kolorze można najpierw je pomalować a potem połączyć. 

Malujemy małym pędzelkiem lub kawałkiem gąbki, farbę nakładamy bezpośrednio na drewno. Jasne kolory często wymagają drugiej warstwy.

Oprócz farb do dekoracji można użyć bejc lub olejów do drewna, które zachowają widoczny rysunek słojów. Podbarwione drewno pięknie kontrastuje z kolorami farb.

You may also like

Leave a Comment

Close