https://odnawialnia.pl/

Odnawialnia.pl

Świeczniki z nóżek meblowych

by Małgorzata Budzich

Jak wykorzystać niepotrzebne nóżki meblowe, tralki lub wsporniki poręczy? To doskonały materiał na dekoracje do domu, takie jak świeczniki, patery czy wręcz oryginalne rzeźby. Zobacz jak poradzili sobie z tym uczestnicy warsztatów podczas festiwalu Przerób-MY.

tekst alternatywny

Festiwal rzemiosła Przeróbmy to już impreza z historią – odbywa się kilka razy w roku od ponad 10 lat! Od pewnego czasu na dobre zagościła w warszawskim Centrum Praskim Koneser. Odnawialnia też zapuściła tam korzenie, bo już czwarty raz pojawiam się z bezpłatnymi warsztatami. 

Szybkie dekoracje z nóżek meblowych 

Tym razem w duecie z Alicją z bloga Majsterki zachęcałyśmy odwiedzających do zrobienia szybkiej dekoracji z nóżek meblowych, tralek,  kawałków sklejki, koralików. Kreatywność uczestników przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Nie tylko konstrukcie zrobiły na nas wrażenie, ale też odwaga w doborze kolorów. Było intensywnie, kontrastowo, sporo fioletu i niebieskości. Wszystko to zasługa farb do malowania mebli marki Newcolours. Ich intensywne, mocno napigmentowane farby pozwoliły rozwinąć pełna paletę barw. 

Była jednak też spora grupa klasyki – kolorów bardziej stonowanych, romantycznych przetarć i delikatnych złoceń.

Świeczniki w mocnych kolorach:

tekst alternatywny

Świeczniki i patery w stylu shabby chic:

Wszystkie te piękne kolory osiągneliśmy dzięki farbom do mebli Newcolours. Są to farby akrylowe, matowe, a ich poziom napigmentowania daje wysokie krycie już po pierwszej warstwie. Farby szybko schną, łatwo się rozprowadzają, więc praca z nim jest czystą przyjemnością. Samo zobaczcie na te kolory

Jak łączyć drewniane elementy konstrukcji?

Do łączenia nóżek i innych elementów konstrukcji przydają się następujące elementy:

Kołki drewniane fi 8 mm

Kołki są najbardziej uniwersalnym typem łączenia mniejszych elementów. Nawiercamy otwór w jednej części, wbijamy kołek, nawiercamy drugą część i całość łączymy. Żeby łącze było ciasne można użyć wiertła o 1 nr mniejszego niż średnica kołka. Dodatkowo kołki można wzmocnić klejem.

Śruby montażowe dwugwintowe

Nogi meblowe niekiedy mają już zamontowaną śrubę montażową. Możemy ją wykorzystać do połączenia z kolejnym elementem konstrukcji.

Wkręty do drewna

Można je użyć tylko do łączenia jednokierunkowego, np. dokręcając z góry blat patery lub od dołu podstawkę. Będzie widoczny łepek wkręta.

Klej na gorąco

Jest idealny do doklejania mniejszych elementów, np. na szczycie używaliśmy drewnianych serwetników, koralików albo kółek od karniszy. 

Klej wikol

Jest to najlepszy i najbardziej trwały klej do drewna, ale wymaga czasu – przynajmniej 20 minut, zanim wstępnie złapie powierzchnie, a poza tym warto pomyśleć o ścisku, który je ze sobą ciasno połączy.

Malowanie świeczników – wskazówki

Jeżeli planujemy malować całość na jeden kolor dobrze jest najpierw trwale połączyć konstrukcję, a potem pomalować. Gdy każdy element jest w innym kolorze można najpierw je pomalować a potem połączyć. 

Malujemy małym pędzelkiem lub kawałkiem gąbki, farbę nakładamy bezpośrednio na drewno. Jasne kolory często wymagają drugiej warstwy.

Oprócz farb do dekoracji można użyć bejc lub olejów do drewna, które zachowają widoczny rysunek słojów. Podbarwione drewno pięknie kontrastuje z kolorami farb.

You may also like

7 komentarzy

Dominik Strzelec 6 października 2022 - 18:05

Uważam ze rozwiązanie jest świetne. Montowałem kiedyś kuchnie z tymi nóżkami wysokości 80 mm, bez tego klucza ewentualne regulacje po skręceniu szafek nie były by możliwe.
Mam zamiar stosować tez to rozwiązanie do szaf, gdzie cokół jest tez około 70 mm, co powoduje ze późniejsze korekty bez tego systemu nie są możliwe.

Reply
Teresa 11 października 2022 - 12:56

Wszystkie propozycje są PRZEPIĘKNE, ale jednak najbardziej do mnie przemówiły te w odcieniach niebieskiego. Cudne 🙂

Reply
Renata Torczek 27 listopada 2022 - 22:48

Przyznam szczerze, że widząc u kogoś takie świeczniki pomyślałabym, że to nowy zakup ze sklepu 😉 Wyglądają naprawdę bajecznie! Będę musiała postarać się o zrobienie czegoś takiego także w moim domu. Szczególnie do gustu przypadły mi świeczniki czy patery w stylu Shabby Chic. Są takie eleganckie i stylowe 😉 Już mam kilka pomysłów, gdzie mogłabym coś takiego postawić 🙂 Z tego co widzę, to zanim wyrzucę jakiekolwiek meble, najpierw wymontuję połowę elementów, żeby zająć się nimi według Twoich sposobów droga autorko 😀

Reply
Anetta 15 grudnia 2022 - 09:02

Nam projektant zaprojektował całe mieszkanie. Kuchnię przenieslismy do salonu A z kuchni zrobiliśmy piąty pokój- sypialnię. Patrząc na to, jak teraz wygląda nasze mieszkanie, dochodzimy do wniosku że zatrudniając projektanta to były dobrze wydane pieniądze. Teraz np wiem że odpowiednio rozmieszczone oświetlenie to połowa sukcesu w urządzaniu wnętrza

Reply
Lamotek.pl 12 kwietnia 2023 - 13:43

Genialny pomysł! Jestem w trakcie remontu i już wiem, jak spożytkuje stare meble. 🙂

Reply
Przytulniej 8 maja 2023 - 01:11

Artykuł o swiecąznikach z nóżek meblowych to ciekawa i inspirująca propozycja dla osób, które chcą stworzyć własne, oryginalne dekoracje. Autor pokazuje, jak z prostych elementów można stworzyć funkcjonalne i estetyczne dodatki, a dodatkowo zachęca do ekologicznego myślenia i wykorzystania odpadów w twórczych projektach. Polecam!

Reply

Leave a Comment

Close