fbpx

Odnawialnia.pl

Co zrobić ze starej szuflady?

by Małgorzata Budzich
pomysł na stare szuflady

Stara szuflada jest dobrym starterem do rozpoczęcia przygody z odnawianiem starych mebli. Można podejść do niej na wiele sposobów – odnowić drewno, podkreślić look spatynowanego drewna, albo zaszaleć z kolorami i dodatkami. W związku z tym kilka inspiracji z warsztatów w pracowni. Zobacz jakie pomysły na stare szuflady miały uczestniczki warsztatów, które odbyły się w ramach cyklu Weekend otwartych pracowni w Warszawie.

Czytaj dalej

Skąd brać stare szuflady?

Najlepszym źródłem są gabaryty. Jeżeli widzimy stos zdemontowanych mebli np. z czasów PRL, ale niekoniecznie chcemy przygarniać całą meblościankę, można zabrać tylko szuflady, a przy okazji dekoracyjne detale jak nóżki czy uchwyty.

tekst alternatywny

Coraz częściej oferty sprzedaży szuflad znajdziemy na OLX czy Allegro. Możemy też popytać znajomych lub rodzinę oraz z dużym prawdopodobieństwem znaleźć coś w piwnicy lub na strychu.

Pomysły na stare szuflady

Szufladę można wykorzystać w poziomie lub w pionie. W poziomie najczęściej robimy z niej:

  • dekoracyjny pojemnik na przechowywanie drobiazgów
  • osłonkę na kwiaty
  • stolik, konsolkę, półkę na nóżkach

W poziomie będzie pełnić głównie funkcję ekspozycyjnej szafki – może stać na nóżkach, a po dorobieniu półek robić wręcz za mały regalik. Może też wisieć na ścianie – wówczas dobrym pomysłem jest zrobienie poziomej listwy blokującej wypadanie rzeczy z płytkiej półki lub nawet przeniesienie frontu z dołu na przód, tak aby był lepiej widoczny. W bardziej zaawansowanej roli szuflada może awansować do zamykanej szafki – po dorobieniu jej drzwiczek.

Zobacz na poniższe realizacje i wizje szuflad oczami uczestniczek warsztatów. 4 godziny wystarczyły by przekształcić szufladę w coś niebanalnego i kolorowego i jeszcze bardziej wykorzystać ich urok. Do ich dekoracji wykorzystaliśmy farby kredowe Chalk it marki Luxdecor Expert. Mają niezwykle ciekawe kolory jak np. odcienie dyni, śliwki, peonii czy duży wybór nieoczywistych zieleni i niebieskości. Zobacz ich paletę barw. Ciekawa jestem która szuflada to Twoja faworytka?

Poniżej bardziej zaawansowana konstrukcja z szuflady – półka wisząca z drzwiami. Proces jej powstawania jest opisany w poście na Instagramie.

Przykład szuflady w roli kwietnika, w którym stelaż zbudowany z rurek miedzianych. Jak zrobić taką dekorację opisuję krok po kroku w tym poście. Przede wszystkim dowiesz się jak ciąć i łączyć rurki ale także jak barwić stare drewno.

Szufladki na przydasie – z pewnością znajdziesz dla nich odpowiednie przeznaczenie, np. jako schowek na narzędzia, artykuły biurowe, płyty, kable, ładowarki…

Przykład szuflad wykorzystanych w pionie – jako półek. W ten sposób wykorzystałam stare szuflady prl podczas organizacji domowego biura.

To jak, zabierzesz się za jakąś szufladę?

pozdrawiam Małgosia

You may also like

9 komentarzy

Ula H. 27 października 2022 - 14:54

Bardzo fajne pomysły i piękne “nowe” szuflady w nowej roli !!!

Reply
Renata 27 października 2022 - 16:28

Super pomysł na szuflady ! Szczególnie te wersji pionowej .

Reply
Marta 7 listopada 2022 - 18:02

Uwielbiam odnawiać stare meble. Nie mam za dużo miejsca na takie prace więc skupiam się właśnie na mniejszych.
Zrobiłam sobie mały kącik do pracy i często coś tam stoi w przygotowaniu. Trochę pracy jest bo trzeba dobrze drewno przygotowac i potem pomalować. Do malowania i impregnowania super najdają się preparaty z Vidaronu. Dobrze chronią drewno i dają wizualne ładny efekt.

Reply
Olga 14 listopada 2022 - 13:08

Super są te różowe z miedzianymi dodatkami, w połączeniu z zielonymi kwiatuszkami świetnie się prezentują 🙂

Reply
Kamila 16 listopada 2022 - 12:46

Świetny efekt 🙂 chyba muszę uśmiercić swoją komodę 😀

Reply
Joasia Farbek 27 listopada 2022 - 22:54

Przyznam, że zastanawiałam się nad zakupem jakichś pojemników (czy raczej koszy), które wykorzystam do przechowywania różnego rodzaju drobnicy. Jednak widząc tak wspaniałe przerobione szuflady, to będę musiała sama się o coś takiego postarać 😉 Przecież to wygląda naprawdę obłędnie! Do tego też ciekawy jest pomysł użycia szuflady jako doniczki na kwiatki. Z tego pomysłu także będę musiała w końcu skorzystać, bo jednak mam sporo roślinek w domu i myślę, że przyda im się coś nowego w ramach dekoracji 😉 Dziękuję za te inspiracje!

Reply
купоны мелбет 12 lutego 2023 - 11:49

промокод melbet при регистрации Click Here:👉 https://caravela.coffee/pages/promokod_melbet_pri_registracii_na_pervuy_depozit.html

Reply
Przytulniej 23 marca 2023 - 00:18

Artykuł o pomysłach na wykorzystanie starych szuflad jest bardzo interesujący i inspirujący. Autor przedstawia wiele kreatywnych pomysłów na to, jak można wykorzystać te przedmioty w oryginalny sposób, np. jako półki, donice, skrzynki na biżuterię czy stoliki nocne. Jest to świetny sposób na oszczędność i dbałość o środowisko, ponieważ pozwala na wykorzystanie już istniejących przedmiotów w nowy, funkcjonalny sposób. Polecam!

Reply

Leave a Comment

Close