Odnawialnia.pl

#9 Stolik ze skrzynek w stylu folk

by Małgorzata Budzich
Lubią je nie tylko ogrodnicy i sprzedawcy warzyw, ale także studenci, absolwenci, hipsterzy, single, oryginałowie i designerzy. Mowa oczywiście o skrzynkach i paletach, które na dobre zagościły w polskim domu, kawiarni i ogródku, budując atmosferę luzu i lekkiej improwizacji.  Oto moja wariacja na temat mebli ze skrzynek po owocach – bardziej uczesana i folklorystyczna, ale kółka meblowe są, a i drzazgę można znaleźć, jak się dobrze poszuka.

Konstrukcja stolika jest banalnie prosta – 2 skrzynki obrócone plecami, sklejone wikolem i dodatkowo przyklejone do płyty, głównie po to, żeby całość była bardziej stabilna i skrzynki nie rozchodziły się, oraz żeby nic nie wypadało przez szpary na dole. Zaletą tego stolika są niewielkie rozmiary i funkcjonalność – po obu stronach można trzymać gazety, książki i inne drobiazgi, które normalnie leżałyby porozrzucane przez moje dzieci na i wokoło stolika:)

Skąd zdobyć skrzynki po owocach?
Naiwnie sądziłam, że znajdę skrzynki pod warzywniakiem. Błąd. Jeżeli są, to zniszczone, brudne, naprawdę kiepskiej jakości. Poza tym są dość płytkie (wymiar 60x40x20), a więc powstałby z nich stolik o powierzchni 40×60. Dlatego postanowiłam je kupić bezpośrednio u producenta skrzynek, zamawiając w takim rozmiarze, jaki był mi potrzebny. Koszt takiej nowej skrzynki to ok 20-25 zł. Ja zamówiłam je w wymiarze 50x40x30 i powstał stolik o podstawie 50×60.
Oczywiście osoba uparta zdobędzie darmowe skrzynki lub w cenie po 2-5 zł za sztukę, kupując większe ilości np. na allegro.

Polerowanie skrzynek
Najbardziej pracochłonna część i tu zwracam honor mojemu mężowi. Podczas szlifowania szlifierką trzeba uważać na odskakujące deski. Niestety, skrzynki trzymają się na kilku gwoździach i przy zbyt dużym nacisku konstrukcja zaczyna się chwiać. Mimo posiadania szliferki nie ominie nas szlifowanie ręczne, między deseczkami i w rogach.

Malowanie
Moim celem było rozbielenie koloru przy jednoczesnym zachowaniu widocznych słojów drewna. Wykorzystałam białą farbę akrylową do drewna firmy flugger, do której dodałam trochę wody. Całość robiłam na oko, ale na ok 1/3 puszki farby (o poj. 1 l) dodałam ok 8 łyżek wody i bardzo dokładnie wymieszałam. Chodzi o to żeby konsystencja przypominała rzadsze ciasto naleśnikowe.
Farbę nakładałam gąbką kuchenną – polecam większe żółte gąbki a nie zwykłe małe, bo te ostatnie rozpadały się podczas malowania. Gąbka powoduje, że farbę rozkłada się równomiernie, należy jednak uważać żeby nie nakładać za dużo. W ten sposób położyłam 2 warstwy farby.

 

tekst alternatywny

 

Dekoracja
Zainspirowało mnie logo pewnej strony traktującej o sztuce ludowej (www.sztuka-lowicka.com),


więc powiększyłam je i przeniosłam na stolik.

Jak? Wydrukowany szablon w w formacie A3 należy wyciąć precyzyjnie nożyczkami do paznokci (marne 30 minut), następnie przykleić na powierzchnię za pomocą taśmy 2-stronnej i wypełnić kolorem. Używałam małej gąbeczki do tapowania, ważne, żeby na gąbce było bardzo mało farby. Czyli nabieramy farbę na gąbkę a następnie kilkakrotnie odbijamy ja o papier żeby pozbyć się nadmiaru farby. Wtedy farba nie podcieka pod szablon i odbiją się nawet małe elementy.

A na koniec tematyczna impresja mojej córki i jej deklaracja o jabłkach:)

 

You may also like

15 komentarzy

Maria P Cleo 11 kwietnia 2014 - 09:02

Jak pieknie wyglada, bardzo mi się podoba ten folkowy motyw. Nadaje charakteru temu stolikowi. Super.

Reply
Goha 11 kwietnia 2014 - 12:38

dzięki serdeczne, motyw też mnie ujął, ale wycinanie tych drobiazgów… podobno jest taki zawód jak wycinanarka motywów łowickich:)

Reply
M-lenaT 11 kwietnia 2014 - 10:05

hehe zgadzam się ze skrzynki i palety są już na dobre w naszych domach ja sama mam dwa stoliki nocne ze skrzynek w sypialni:)) na czerwonch kołeczkach

buziaki

Reply
Goha 11 kwietnia 2014 - 12:36

czerwone kółeczka? lubie takie smaczki, ale w zwykłych marketach budowlanych ciężko dostać…, chętnie zobaczyłabym zdjęcia twoich szafeczek:)

Reply
Edi B 14 kwietnia 2014 - 09:57

fajny pomysł i wykonanie, skrzynki i palety są popularne, sama mam zamiar wykonać półeczki do grilla na taras, jestem na etapie poszukiwania skrzynek, pozdrawiam

Reply
Goha 17 kwietnia 2014 - 11:36

tak, skrzynki są wdzięcznym materiałem, chętnie zobaczę twoje dzieła, ja po cichu przymierzam sie do mebli ogrodowych z palet:)

Reply
Aga 15 maja 2014 - 20:07

Mój skrzynkowy regał ma się świetnie, a i na ogrodzie mam kilka mebelków na ich bazie. Bardzo fajny stoliczek!

Reply
Goha 16 maja 2014 - 21:49

o tak, widziałam Twój regał w sklepie, jest super:)

Reply
Autentico Fanatico 21 maja 2014 - 21:48

Super pomysł, świetne wykonanie a motyw folkowy idealnie wkomponowany 🙂

Reply
Scrapnica Pomysłów 21 października 2014 - 08:57

Pale się na użycie takich skrzynek u siebie, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz na balkonie. Jaka to cudna alternatywa dla naszych wnętrz!

Reply
Teresa Bejgrowicz 25 kwietnia 2015 - 04:41

skrzynka super… cała Twoja ODNAWIALNIA – niesamowita. Pozdrawiam

Reply
Aga-Kacpi 23 września 2015 - 12:25

Świetny stolik 🙂 a ja mam pytanie czy sklejenie wikolem wystarczy? 🙂 biorę się za swój stolik i stąd pytanie 🙂

Reply
malgosia 26 września 2015 - 19:20

witaj! stolik sklejałam wikolem, innego kleju do drewna nie używam:)Ale warto dociążyć powierzchnię lub użyć zacisków

Reply
Aga-Kacpi 29 września 2015 - 20:25

Dziękuję za rady 🙂 Pozdrawiam 🙂

Reply
Małgosia 17 lutego 2018 - 00:23

Dziękuję za ten wpis. Mam jednak pytanie: jak malować gąbką? Czy przecierać do sucha gąbki, czy bardziej odciskać? Zaczęłam malować dzisiaj i… zwątpiłam 🙁

Reply

Leave a Comment