fbpx

Odnawialnia.pl

Jak odnowić fotel klubowy?

by Małgorzata Budzich

Wśród foteli z czasów prl fotel klubowy jest jednym z ulubionych okazów. Wyoblony uszak nawiązujący nieco do stylistyki skandynawskiej, ujmujący prostotą nóg i szerokimi plecami o miękkiej linii ze zwężającą się talią. Na szczęście był dość popularny swego czasu więc, dziś przy odrobinie wysiłku, można dorwać jakąś jego wersję do renowacji. Jak tapicerować fotel klubowy samodzielnie w domu?

Skąd się biorą fotele klubowe? Otóż najwięcej produkowano ich podobno w DDR – produkcja szła w tysiące i to w kilku miejscach w kraju. Sporo ich trafiło dziś do Polski dzięki licznym wystawkom na niemieckich ulicach. Tam jakoś kult mebli z czasów prl nie przyjął się tak jak w Polsce. Czy fotele klubowe były produkowane w Polsce? To pytanie zagadka, której jeszcze nie rozwiązałam. Jedyny znany mi okaz to fotel klubowy śnieżnik, ale on przypomina wyglądem liski, a nie tradycyjny fotel klubowy. Niektórzy podają, że fotel klubowy produkowany był w latach 50 przez Zjednoczenie przemysłu Meblarskiego Bystrzyckie Fabryki Mebli w Bystrzycy Kłodzkiej,  projektanci Janina Jędrachowicz i Karol Racinowski. występował w wersji z podłokietnikami i bez. Czy ktoś może to potwierdzić lub zaprzeczyć?

tekst alternatywny

Mój okaz przyjechał z przygranicznego miasteczka Boczowa (swoją drogą polecam wam wizytę w 11 namiotach ze wszystkim – miejsce nazywa się Lamus http://lamusboczow.cba.pl/) , gdzie trafił ściągnięty z niemieckiej meblowej wystawki. Zakup w cenie 120 zł. Na poniższym zdjęciu możecie zobaczyć, że wyglądał naprawdę przyzwoicie. Jedyne defekty to rozchwiane nogi i przetarcia tkaniny na rogach. Dla mnie osobiście minusem była sama tkanina – tu widać słabość ówczesnej produkcji bo materiał gryzł niemiłosiernie, był szorstki, sztuczny w dotyku.

jak tapicerować fotel klubowy

Poszukiwania tkaniny obiciowej

Ostatnio mam skrzywienie na tkaniny typu welwet i plusz. Są miękkie, przytulne i idealnie nadają się na fotele o zaokrąglonych formach. Trafiłam na kolekcję Prestige firmy Toptextil. Zainteresowałam się nią nie tylko ze względu na piękne kolory ale przede wszystkim ze względu na łatwość czyszczenia. Jest to technologia cleanaboo. Tkanina pokryta jest specjalna powłoką, która ułatwia czyszczenie i chroni materiał przed wsiąkaniem rozlanych płynów. Przy psie, dwójcie dzieci i nieustannym krążeniu między ogrodem i tarasem walka z plamami i bałaganem to integralna część mojego życia. M. Zobaczymy jak to przetrwa fotel:).

Zaskoczyła mnie pozytywnie cena tkaniny – ok 30 zł za mb, szerokość belki 145 cm. Tkaninę dostaniecie m.in. w hurtowni Kameleon. Po długich rozważaniach i dywagacjach zdecydowałam się jednak na morski niebieski i jasną, miętową zieleń, czyli kolory nr 2767 (mięta) i 2772 (turkus). Trochę zwyciężył sentyment do starego obicia fotela:). Kuszący jest także zestaw zieleni i musztardy.

Krok po kroku jak odnowić fotel klubowy

Bałam się trochę robić go samodzielnie, ponieważ miałam wątpliwości jak ciąć i nakładać tkaninę przy tak wyprofilowanym siedzisku. Nie byłam także pewna co zastanę w środku (dobra, liczyłam na jakieś poniemieckie skarby) i czy dam sobie radę ze sprężynami. Dlatego – gdy zdecydowałam się na warsztaty w AK Meblarnia Design, wybór był jasny – do spa zabieram pana klubowego. O tym czego nauczyłam się na warsztatach tapicerskich pisałam wcześniej. Teraz przejdźmy do szczegółów, czyli samodzielnego odnowienia fotela klubowego.

Rozbieranie fotela klubowego

Tu za dużo filozofii nie ma – trzeba po prostu wyjąć jakiś tysiąc gwoździ i zszywek co zajmie nam ok 1-2h. Do tego dochodzi ściąganie pokrycia – cały fotel to ręczna robota, szyty ściegiem krytym na wszystkich szwach! Ale dzięki temu rozprucie tkaniny na kawałki było szybkie i proste.

Mała uwaga – między oparciem a siedziskiem jest szpara, przez którą przepchano końcówkę tkaniny z oparcia i siedziska, a następnie doczepiono ją z tyłu do drewnianej ramy. Ta końcówka była z innego materiału niż obicie główne (dla oszczędności:). Ją też odczepiamy ale nie odpruwamy od pozostałych części tkaniny tylko wyciągamy ze szpary.

Po zdjęciu tkaniny mym oczom ukazało się coś dziwnego – co fachowo nazywa się wojłok. Jak podaje wikipedia wojłok to gorszy rodzaj filcu wytwarzany z wełny odpadowej najczęściej z runa owczego lub sierści zwierzęcej. Używany m.in. do  produkcji walonek 🙂 Dla ciekawych – w sieci jest bajka turkmeńska jak powstał wojłok. Macie więc odpowiedź na pytanie, jaki związek mają owce z renowacją fotela klubowego 🙂 No bez nich nie byłoby tej fantastycznej technologii:):)

Wojłok niestety łatwo się rwie i rozpada, jednak Alek radził mi go zostawić i wykorzystać – lepiej sprawdzi się niż pianka, jest bardziej elastyczne, można tym wypychać fragmenty i dowolnie układać. Pianka ma pewną sztywność i byłby problem z dobraniem grubości. Dlatego jeżeli macie podobnego pacjenta to zostawcie tą szarą materię tylko zabezpieczcie ją owatą. A na zdjęciu ja i wojłok w formie zdezintegrowanej:)

Rozchwiane nogi fotela – patent tapicera

Mój klubowy miał 3 rozchwiane nogi, dwie udało się jakoś wykręcić (okazało się że w środku mają gwint drewniany i nogi były wkręcane w drewno), ale jedna nie chciała wyjść. Gdy oskrobałam nogi z lakieru, oczyściłam gwint z kleju i przeszlifowałam całość nóg, nie dało się już ich wkręcić – gwint był za luźny (od razu dodam – nie próbujcie doczyszczać gwintu na nóżce i w środku tak aby wkręcić nogę, to praktycznie niewykonalne, za dużo resztek kleju, za dużo szczelin w gwincie). Patent tapicera – wyciąć z kawałka materiału kwadrat, posmarować gwint nogi, dziurę w siedzisku oraz materiał klejem, owinąć tkaniną gwint i całość wcisnąć do środka, wbijając nogę młotkiem. Nadmiar tkaniny odciąć. Tak zrobiłam z 2 nogami, a w tej trzeciej, co nie dało się wyjąć, wcisnęłam trochę kleju i ścinki tkaniny między gwinty, dopchałam śrubokrętem i działa:).

Jak tapicerować fotel klubowy

Obicie składa się z 4 części:

 • Oparcie przód
 • Oparcie tył
 • Bodno czyli ten szeroki pas dookoła siedziska
 • Siedzisko

Ja dołożyłam od siebie kedrę, czyli lamówkę dookoła siedziska. W związku z tym jedna część pokrowca została zszyta na maszynie. Normalnie całość byłaby szyta ściegiem krytym.

Zasady cięcia i kolejność nakładania na fotel są następujące:

Oparcie przód

Doczepiamy oparcie przód – można to zrobić przed lub po doczepianiu siedziska, bo są to dwie niezależne części. Rozkładamy materiał i zaczynamy go naciągać, wygładzać, dociągać narożniki, naciągać końcówkę przełożoną przez szparę między siedziskiem. Gdy jako tako opanujemy tkaninę łapiemy POMOCNICZO gwoździkami fragmenty tkaniny i naciągamy – z tyłu, z boków, z góry. I tak cały czas aż będziemy zadowoleni z naciagnięcia – w razie potrzeby wyciągamy gwoździki i ponownie przyszpilamy w nowym miejscu. Tu też w pewnym momencie musimy naciąć końcówkę siedzącą w szparze, żeby tkanina dobrze ułożyła się na styku z siedziskiem. Ostatni krok to wbicie zszywek – najpierw góra, potem boki, narożniki i styk z siedziskiem. Odcinamy nadmiar tkaniny i zabieramy się za plecy. Kolejne etapy pokazane na zdjęciach:

Oparcie gotowe

 1. Siedzisko i bodno

  • Wycinamy i szyjemy kedrę – pasek o długości 150 cm na 4 cm. Długość jest z zapasem, żeby nie zabrakło, ja uszyłam na 146 i musiałam sztukować. Pasek składamy wzdłuż razem ze sznurkiem i szyjemy na prawej stronie stopką do zamków

  • Wycinamy siedzisko – tu wymagana jest najbardziej precyzyjna robota. Najpierw oglądamy stare siedzisko i docinamy dookoła tak, aby został 1 cm zapasu wokół linii szwu. Robimy tak, ponieważ będziemy je zszywać na maszynie razem z bodnem i kedrą. Jeżeli tego nie planujemy, to wystarczy podginać tkaninę i doszywać ją do fotela ręcznie (tak było w oryginale).
  • Gdy mamy przygotowany stary wzór – obrysowujemy go starannie na tkaninie i wycinamy. Uwaga na końcówkę – pamiętamy ze ta końcówka wejdzie nam między oparcie a siedzenie, jednak nie docinamy jej wg wzoru lecz zostawiamy szeroko – dotniemy potem.
  • Wyznaczamy środek przodu siedziska. To będzie linie styku ze środkiem bodna.
  • Doszywamy kedrę do siedziska. Przymierzamy na fotel, czy kedra układa się po krawędzi.
  • Wycinamy bodno – tu warto dodać na końcach po 3 cm a na górnej i dolnej części po 2 cm.
  • Doszywamy bodno do siedziska, zaczynając od środka w lewo a potem od środka w prawo. Przymierzamy czy pasuje.
  • Doczepiamy tkaninę na siedzenie – naciągamy przód i przekładamy końcówkę przez szparę między oparciem. Tkaniny jest za dużo i tu następuje newralgiczna część pracy – nacięcie tkaniny, tak aby ładnie ułożyła się na siedzeniu i pozwoliła się naciągnąć od tyłu. Róbmy to powoli, z umiarem, małymi krokami
  • Gdy tył mamy naciągnięty doczepiamy go takerem do ramy i odwracamy fotel, żeby doczepić tkaninę siedziska od dołu

   

 2. Plecy – szycie fotela ściegiem krytym

 • W oryginale tkanina pleców montowana jest na tekturze. Obkładamy ją tkaniną dociętą z zapasem ok 3 cm. Mocowanie jest proste – przytrzymując tekturę z założoną u góry tkaniną przerzucamy tkaninę na lewą stronę – jak płaszcz, w stronę siedzenia. U góry widzimy tekturę przytrzymującą tkaninę i lewą stronę materiału. Zszywaczem, na krawędzi doczepiamy zszywki, jedna koło drugiej. Opuszczamy tkaninę – mocowanie mamy schowane pod materiałem.
 • Doczepiamy dół – odwracamy fotel i takerujemy do ramy.
 • Boki szyjemy ściegiem krytym. Tu film jak to się robi.

 

A oto efekt finalny:

i jeszcze na tle komody i kanapy

 

 

jak tapicerować fotel prl

Do zrobienia zostały mi jeszcze nóżki bo wciąż się waham – na jasno czy na ciemniejszy dębowy lub orzechowy kolor?

Jak macie fotel klubowy lub chcecie sobie taki nabyć celem renowacji – myślę ze jest to do zrobienia w domu, na spokojnie. Samo szycie obicia nie było trudne, ważna jest dokładność w cięciu i mierzeniu tkaniny. Dacie radę! Ten fotel ma tyle możliwości dekoracyjnych, zwłaszcza plecy można zrobić na bogato. Ja planuję poszaleć przy innym modelu, który czeka na swoja kolej 🙂 Stay tunned!

You may also like

107 komentarzy

ilazienki24 28 lipca 2017 - 11:53

Fotel wyszedł świetnie 🙂

Reply
Małgosia Budzich 28 lipca 2017 - 14:38

dziękuję 🙂

Reply
Patrycja 10 listopada 2019 - 21:17

Witam. Wszystko super. Fajne porady . Realizacja super. Czasami więcej zdj by się przydało z każdego etapu , ponieważ niektóre rzeczy ciężko sobie wyobrazić po opisie jeżeli wcześniej się nic nie robiło. Ale i tak spróbuje ?

Reply
Małgorzata Budzich 11 listopada 2019 - 18:32

będę o tym pamiętać na przyszłość, dzięki!

Reply
Pani KoModa 28 lipca 2017 - 13:32

Cudny 🙂 Wystarczy na klasyczny kształt położyć coś mięciutkiego i jest rewelacyjnie 🙂

Reply
Małgosia Budzich 28 lipca 2017 - 14:39

dziękuję! tak, tkanina robi swoje 🙂

Reply
Kamila 28 lipca 2017 - 14:22

Wygląda rewelacyjnie!! Z opisu wnioskuję, iż sporo było z tym “zabawy”;)) Pozdrawiam serdecznie!:)

Reply
Małgosia Budzich 28 lipca 2017 - 14:35

zabawa była, ale po tej robocie myślę ze kwestia jednego spokojnego dnia pracy 🙂 pod warunkiem że środek jest cały i zdrowy

Reply
Kasia 28 lipca 2017 - 14:48

Gratuluję i podziwiam, fotel wygląda super 🙂 Fantastyczny instruktaż, tylko umiejętności do szycia brak
Pozdrawiam Kasia

Reply
Małgosia Budzich 28 lipca 2017 - 14:53

ja też tak myślałam, i inni uczestnicy też … wszystko jest trudne dopóki nie staje się łatwe 🙂 jak coś majsterkujesz to i z maszyną dasz radę 🙂

Reply
Wiktor J. 1 sierpnia 2017 - 13:48

Widać, że włożony w to został kawał dobrej roboty! Super!

Reply
Małgosia Budzich 1 sierpnia 2017 - 22:22

dziękuję 🙂

Reply
TOSCA 3 sierpnia 2017 - 12:52

Pięknie. Z takiego grata zrobione takie cudeńko. 🙂

Reply
Ela 3 sierpnia 2017 - 22:21

wow, świetna robota! też chciałam kiedyś zająć się renowacją mojego fotela, ale nie mam do tego takiego talentu 🙁

Reply
Małgosia Budzich 7 sierpnia 2017 - 11:28

zacznij od czegoś prostego, np. fotela typu lisek – ma proste kształty a dziewczyny na warsztatach były zaskoczone jak łatwo im poszło

Reply
Karina 13 sierpnia 2017 - 16:29

Dopóki tutaj nie trafiłam, to nie miałam pojęcia, że takie renowacje to aż tak prosta sprawa… 🙂 W przyszłym tygodniu jak mąż będzie miał na drugą zmianę, to zajmę się naszym fotelem z salonu 🙂

Reply
Riona 14 sierpnia 2017 - 16:52

Dzięki za wskazówki, miałam ochotę kiedyś odnowić taki fotel, trochę się bałam tego okrągłego oparcia, teraz przynajmniej wiem jak to zrobić 🙂

Reply
Małgosia Budzich 16 sierpnia 2017 - 16:05

Koniecznie, koniecznie, po twoich ekscesach z drewnem teraz czas na tapicerowanie 🙂

Reply
Karolina 16 sierpnia 2017 - 15:44

jejku, super. jestem pod wrażeniem. Zabieram się właśnie za swój fotel, który jest już rozebrany, wyrzuciłam całe pokrycie wraz z pianką, która była w tragicznym stanie. Mam sam stelaż. Planuję zakup pianki tapicerskiej, kształty raczej podstawowe, w kwadracie. Twój jest bardziej skomplikowany 🙂 Mam jeszcze oparcia na ręce. chcę wszystko wyszlifować, zszywki prawie wyciągnięte i szyć. Boję się!:)

Reply
Małgosia Budzich 16 sierpnia 2017 - 16:02

brawo, tak trzymaj! jak coś nie wyjdzie to zawsze wszystko da się poprawić! najważniejsze ze chcesz i próbujesz, a potem sama będziesz zaskoczona jak szybko i ładnie ci poszło! trzymam kciuki i czekam na zdjęcia 🙂

Reply
Expert-lublin 17 sierpnia 2017 - 08:40

Jak zawsze efekt jest piorunujący 🙂 Sama posiadam kilka takich starych foteli, myślę, że świetnie by wyglądały po odnowieniu. Pozdrawiam i czekam na kolejne posty oraz inspiracje 🙂

Reply
Marta 28 sierpnia 2017 - 11:27

Wyszło niesamowicie, gratuluję!

Reply
Artur 17 września 2017 - 15:58

Podziwiam Twoje umiejętności w tym zakresie, sam się z Twoich wpisów uczę często 🙂

Reply
Agata 22 września 2017 - 21:28

Gratulacje! Ile potrzebuję kupić tkaniny (jeden kolor)? 🙂

Reply
gamma.szczecin.pl 15 października 2017 - 20:33

Pięknie się prezentuje. Też ostatnio znalazłam kilka mebli, które potrzebują odnowienia. Dostarczasz ciekawych inspiracji, Pozdrawiam! 🙂

Reply
Marta 14 listopada 2017 - 12:00

Super pomysł, mam taki sam fotel, tylko z oparciami i wymaga odświeżenia. Skorzystam ze wskazówek. Dzięki!

Reply
Małgorzata Budzich 14 listopada 2017 - 21:55

super, cieszę się!

Reply
Eliza 4 grudnia 2017 - 16:44

wow, piękny! wygląda jak z katalogu 🙂

Reply
Małgorzata Budzich 8 grudnia 2017 - 09:24

dziękuję:)

Reply
Sabina 2 stycznia 2018 - 21:40

Super, że teraz ludzie od razu wszystkiego nie wyrzucają, ale potrafią też zrobić coś z niczego. Brawo 🙂

Reply
jerzy 22 lutego 2018 - 08:37

dobra robota ktos jak sie niezna dużo sie dowie ,brakuje mi tylko zdjec z tymi srubami

Reply
Małgorzata Budzich 27 lutego 2018 - 00:07

dziękuję, nie wszystko udało się sfotografować w ferworze pracy 🙂

Reply
Deski Tarasowe 16 kwietnia 2018 - 10:53

Genialnie 🙂 Gratuluje profesjonalizmu. Pozdrawiam:)

Reply
Anna 5 maja 2018 - 20:10

Mam zamiar obić fotele tym aksamitem, więc proszę o odpowiedź po prawie roku użytkowania: jak sprawdza się tkanina? Czy plamy rzeczywiście łatwo schodzą, czy materiał się pillinguje lub “szmatławi”?

Reply
Małgorzata Budzich 6 maja 2018 - 23:55

tkanina wygląda dokładnie tak samo jak na początku, nic się z nią nie działo, plam nie miałam okazji jeszcze usuwać bo nic – o dziwo – nie spadło:)

Reply
Magdalena 25 sierpnia 2018 - 09:06

Właśnie męczę się z takim egzemplarzem. Siedzisko jako tako ale oparcie…w ogóle mnie nie słucha. Jak naciągam w stronę boków to środek odstaje. Chyba zostawię taki flak, przeceniłam swoje możliwości.

Reply
Małgorzata Budzich 29 sierpnia 2018 - 08:21

a czy zrobiłaś nacięcia przy “zakrętach” oparcia? takie nacięcie materiału na krawędzi, do miejsca, w którym tkanina wchodzi w szparę między siedziskiem a oparciem, bardzo pomaga.

Reply
Beata 17 grudnia 2018 - 15:25

Fantastyczny artykuł i bardzo pomocny! 🙂 Zamierzam właśnie zabrać się za obicie mojego fotela i zastanawiam się nad ilością tkaniny, którą mam zamówić. Czy mogłabyś podać orientacyjnie ilość mb tkaniny jaka potrzebowałaś na twój fotel? Czy może istnieje jakiś tajemy sposób jak to można wyliczyć? 😉 Dziękuję z góry!

Reply
Małgorzata Budzich 19 grudnia 2018 - 09:17

każda tkanina ma z reguły szerokość belki od ok 140 do nawet 160, więc to już jest spory zapas, o ile nie musimy mieć wzoru w pionie. Natomiast dla tego konkretnego fotela przyjęłabym 2 metry. Taki bezpieczny zapas, chyba że tkanina jest droga i można kupować co pół metra, to wymierz wrzystkie płaszczyzny i dodaj ok 10 cm z każdej strony. Może wystaczy 1,5 m?

Reply
Dominika 29 października 2019 - 10:22

Chcę podjąć próbę z fotelem z popularnej sieciówki – i tak pomyślałm, że na pewno u Ciebie znajdę jakąś podpowiedź. No i proszę nie zawiodłam się 🙂

Reply
Małgorzata Budzich 29 października 2019 - 20:15

cieszę się bardzo!

Reply
Patrycja 10 listopada 2019 - 21:15

Witam. Wszystko super. Fajne porady . Realizacja super. Czasami więcej zdj by się przydało z każdego etapu , ponieważ niektóre rzeczy ciężko sobie wyobrazić po opisie jeżeli wcześniej się nic nie robiło. Ale i tak spróbuje ?

Reply
Dorota 8 marca 2020 - 15:29

Jakiej grubości w sensie fi powinien być sznurek do kedry?

Reply
Małgorzata Budzich 26 marca 2020 - 21:40

0,5 cm

Reply
Iwona 30 marca 2020 - 21:27

Hej. Mam pytanko. Czy materiał, ktorego użyłaś do tapicerowania jest elastyczny? Mam identyczny fotel. Kupiłam cudny materiał plusz ale ani odrobinę się nie naciąga i mam ogromny problem z ułożeniem go na oparciu.
Pozdrawiam Iwona

Reply
Małgorzata Budzich 6 kwietnia 2020 - 21:53

on był trochę elastyczny, ale rzeczywiście było trudno to ponaciągać, stosowaliśmy takie tymczasowe gwożdziki, zeby łapać tkaninę przyszpilić, a potem wyciągaliśmy i tak ciągle aż było ok

Reply
Dorota 12 lipca 2020 - 15:28

mam taki fotel, po zdjęciu tkanin/ były dwie!/ pozostał wojłok , na oparciu trzyma się dobrze ale mam dylemat… może jakaś dezynfekcja?? jakieś odświerzenie? Tkaniny były bardzo zakurzone , więc myślę wojłok nieco przejął..Coś poradzisz?

Reply
Małgorzata Budzich 5 sierpnia 2020 - 16:19

to zawsze sprawa indywidualna – jeżeli masz myśleć że to w jakiś sposób jest niehigieniczne – wyrzuć, ew wytrzep, wystaw na balkon, potem nałożysz na to inne warstwy i nie będzie z tym kontaktu, ale jeżeli np. zapach jest nieprzyjemny to wyrzucić, bo zapachy przejdą przez nowe tkaniny

Reply
Wioletta 25 października 2021 - 20:56

Dzień dobry, Ile materiału potrzeba na renowację takiego uszaka?
Swoją drogą świetna robota. 🙂

Reply
matti 21 grudnia 2021 - 00:05

no mega aczkolwiek jeszcze odnowienie nóżek by się przydało bo tak trochę psują efekt odnowionego fotela 🙂 I ciekawe ile bałaganu od tych gąbek i pianek było.

Reply
super chat porn 28 października 2022 - 05:05

Looking for a live nude cam site that won’t disappoint?

CamSofa has some of the most stunning sexy girls you will ever see.

CamSofa.net is that it is absolutely free to join and
use.
super chat porn

Reply
ux of click here to see 6 listopada 2022 - 06:44

Wow that was odd. I just wrote an incredibly
long comment but after I clicked submit my comment didn’t
appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted ux of click here to see say excellent blog!
https://www.liveinternet.ru/users/v6cklvn108/post495501067//

Reply
Avatar The Way of Water movie 11 listopada 2022 - 11:18

Sam Worthington and Zoe Saldaña have been confirmed in January 2010
to have signed on to reprise their roles in the sequels.

Reply
The Menu movie 12 listopada 2022 - 14:28

There’s the meals critic who purrs with glee when Chef Slowik serves a breadless bread plate, with
just the dipping sauces — “Fiendish!

Reply
Vicente 14 listopada 2022 - 16:32

Hi my family member! I wish to say that this post is awesome, great written and include almost all vital infos.
I’d like to peer more posts like this .

My page – 사설토토 (Vicente)

Reply
watch Babylon online 15 listopada 2022 - 08:10

Even when your Babylon review is red wine flavored, don’t go crazy!

A lot of alcoholic beverages impairs your opinion and hampers your impulse time.

You can observe that you’ll do far better once you don’t
consume, so you have more entertaining.

Reply
Lou 22 listopada 2022 - 11:10

Hey terrific website! Does running a blog like this require a lot of work?
I’ve virtually no expertise in programming however
I was hoping to start my own blog soon. Anyways, if you
have any recommendations or tips for new blog owners please share.
I understand this is off subject however I just needed to ask.
Thank you!

Reply
Kolkata Call Girls 23 listopada 2022 - 05:19

Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for
this website? I’m getting sick and tired of Wordpress because I’ve had
problems with hackers and I’m looking at options for another
platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

Reply
Suzanna Latanya 25 listopada 2022 - 01:20

I must thank you for the efforts you’ve put in penning this website.

I am hoping to see the same high-grade content from you later on as well.
In truth, your creative writing abilities has inspired me
to get my own blog now 😉

Reply
바둑이사이트 26 listopada 2022 - 02:46

Just wish to say your article is as astonishing.
The clarity to your put up is simply spectacular and that i
could think you’re knowledgeable in this subject.
Fine along with your permission allow me to seize your feed to keep updated with imminent post.
Thank you a million and please continue the gratifying work.

Look into my site 바둑이사이트

Reply
Black Adam full movie online free 29 listopada 2022 - 18:30

They manage to stop Adam for some time earlier than he flees to the ruins of Anh-Kot’s palace.

Reply
Avatar The Way of Wate 123movie 2 grudnia 2022 - 12:17

Don’t assume that Avatar The Way of Water news power means
proceeding full scale redesigning and ripping aside the roof.
An individual can always begin small switches like investing in solar powered outside lights.

Reply
Babylon 2022 full movie 3 grudnia 2022 - 19:46

Backpacking is a superb Babylon review that gets you out in shape whilst taking pleasure
in the outdoors. Look for several backpacking tracks and commence exploring the wonderful stuff in nature.

Take your best friend along with you, lengthy picnic lunch time.

Reply
123 movies 7 grudnia 2022 - 08:56

In the higher left-hand nook, choose the three horizontal strains to
access the Google Play menu.

Reply
123 movies 7 grudnia 2022 - 14:11

An Elf takes Santa’s sleigh, lands in a small city, and loses the magic toy bag.

Reply
123 movies 8 grudnia 2022 - 13:49

Get your swag on with discounted films to stream at house, unique
film gear, access to superior screenings and reductions galore.

Reply
watch Avatar: The Way of Water online 8 grudnia 2022 - 20:13

Avatar 2 update tend to be very high-priced and costly.

You can find applied Avatar 2 review.

Reply
Avatar 2 full movie 8 grudnia 2022 - 23:44

You can take advantage of your Avatar The Way
of Water review in to the best years in your life. Begin using these recommendations to help with making your entire existence healthful and satisfied.

Reply
Wakanda Forever movie 9 grudnia 2022 - 04:10

Namor reveals Shuri his vibranium-rich underwater kingdom of Talokan, which he has protected for tons of of years from discovery by the world.

Reply
The Amazing Maurice movie 9 grudnia 2022 - 05:09

Consider obtaining a microchip put inside your cat.

Even indoor cats living their lives totally inside your home can all of a sudden get away
away from your house sooner or later. Collars or labels can identify
your feline, but pet cats can wiggle out from
those, not forgetting the risk they create once they were to get snagged on the bush or
tree department. A microchip will hold your information to achieve you
and also it’s just about as huge as some rice.

Reply
family fun nj 10 grudnia 2022 - 05:46

Wow! After all I got a web site from where I
can in fact obtain valuable information regarding my study and knowledge.

Reply
Glass Onion A Knives Out Mystery movie 10 grudnia 2022 - 09:11

Here we bring you the trailer for ‘Champions’, the remake
that Hollywood has made from ‘Campeones’, the effective movie routed by Javier Fesser in 2018.

On this occasion we have Woody Harrelson leading
the actors in the function originally played by Javier Gutiérrez.

Reply
Puss in Boots: The Last Wish movie 10 grudnia 2022 - 18:39

Pet cats are carnivores therefore it is essential to allow them to get ample
animal healthy proteins to remain healthful.

Reply
123 movies 10 grudnia 2022 - 20:43

You can sign up for the service on Android by going to your
account within the YouTube app.

Reply
123 movies 10 grudnia 2022 - 21:58

If you’re eager on superhero films, this Spider-Man standalone could become your favorite
of all of them.

Reply
Eddy 11 grudnia 2022 - 00:15

Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
I’ve been trying for a while but I never seem to get there!

Thanks

Reply
123 movies 11 grudnia 2022 - 14:09

But one small misstep takes him from the streets of New York City to The
Great Before – a fantastical place the place new souls get
their personalities, quirks and pursuits earlier than they go to Earth.

Reply
Avatar The Way of Water full movie 11 grudnia 2022 - 16:24

When you anything, don’t let a high pressure sales pitch.

You require to do the sufficient study and also meticulously consider the alternatives so that you are to make the appropriate decision. Purchasing immediately from any kind of high pressure
person can suggest making the cost and also losing your tough generated income.

Reply
watch Violent Night online 12 grudnia 2022 - 09:52

Clunky modifying throughout however the cast elevates it
with Carey Mulligan because the standout.

Reply
Black Panther Wakanda Forever full movie 12 grudnia 2022 - 11:39

With the beginning of filming, Feige announced that “everyone” from the
first film was anticipated to return.

Reply
Puss in Boots 2 Stream 12 grudnia 2022 - 17:47

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you
penning this post and the rest of the site is also really good.

Reply
watch Puss in Boots The Last Wish online 12 grudnia 2022 - 20:47

Think twice just before making your cat go outdoors.
This is very dangerous for a kitty.Your feline could get ticks or
anything far worse parasitic organisms. Your cat could possibly be injured by other wildlife.
On the other hand, get injured by way of a automobile or another
individual. Should your pet cat need to go exterior,
make sure it is only in a small place close to the property.

Reply
123 movies 13 grudnia 2022 - 04:24

Blockbusters and uncommon gems are also out there on Movies2watch after
a number of hours after its first launch in the cinema.

Reply
123 movies 13 grudnia 2022 - 11:52

Hernández’s efficiency comes with minimal dialogue,
as a end result of she communicates her unthinkable anguish by way of
expressive gestures.

Reply
四虎影视永久在线 13 grudnia 2022 - 18:37

Thank you for the good writeup. It in truth was a amusement account it.
Look advanced to more added agreeable from you!

By the way, how can we keep in touch?

Reply
123 movies 14 grudnia 2022 - 00:10

Now, with Oscar Isaac, Tiffany Haddish and Willem Dafoe, Schrader tells that story
again, moving into your head with feeling, some scattershot politics, horrific violence and
auteurist confidence.

Reply
123 movies 14 grudnia 2022 - 00:29

The Groundhog tells the story of how, for as quickly
as, Jack Frost grew to become human, and helped a knight win his woman love.

Reply
123 movies 14 grudnia 2022 - 02:32

That’s why it’s essential to learn about one of the best
free films on YouTube proper now.

Reply
Dragon Ball Super: Super Hero 123Movies 14 grudnia 2022 - 08:31

Those courageous sufficient to not cover
their eyes atBeastincluded 56% guys, 51% between and 44% over 35.

Reply
Babylon Stream 14 grudnia 2022 - 21:55

Hi there, I want to subscribe for this blog to obtain newest updates, so where
can i do it please assist.

Reply
123 movies 15 grudnia 2022 - 15:04

Stacy is a professional know-how educator with over 25 years’ expertise.

Reply
123 movies 15 grudnia 2022 - 17:42

This movie is trippy and a bit hard to observe, however it’s absolutely required viewing.

Reply
123 movies 15 grudnia 2022 - 18:12

Carolyn leaves the massive city along with her daughter Jordi for her childhood village.

Reply
watch Puss in Boots 2 online 15 grudnia 2022 - 21:44

Do not allow your kitty being bored to tears all the time.
Cats will need engage in and acquire frequent exercise.
Bored cats can get depression and mental conditions which could badly influence their health.
Provide them with exercise space and numerous toys and games.
Indoors kittens and cats will appreciate using a composition they may climb
up on or possibly a specialized scratching content.

Reply
Puss in Boots 2 123movie 16 grudnia 2022 - 06:53

If exterior.Cats could go not even close to home and the tag may help them get their way residence, make sure your pet cat carries a collar.
The tag needs to have no less than the pet’s title as well as the variety
for speak to uses.

Reply
watch Puss in Boots 2 online 16 grudnia 2022 - 13:45

When you move your feline from one home to one more, be certain to move the pet cat last.
Set up a peaceful area with acquainted products for the pet cat.

Reply
Escape Room (2017) 123Movies 16 grudnia 2022 - 17:31

Biking provides you a remarkable chance to get in shape as well as spend time with your liked ones.

Delight in the wind blowing via your hair while on your bike.

Reply
Arctic (2018) 123Movies 17 grudnia 2022 - 01:33

A fun Movies that some people may enjoy is celeb gossip.
Celebs always appear to obtaining right into love quarrels and spats as well as we
simply eat it all up. There are magazines committed to this and also
blogs and internet sites also. You can make your obsession into a full blown Movies if
you desire to.

Reply
Museo (2018) - 123Ismovies.com 17 grudnia 2022 - 03:26

Biking offers you a remarkable chance to get in form as well
as hang around with your loved ones. Delight in the wind blowing via your
hair while on your bike. Cycling can be done either off road on on roadway.
Some individuals prefer to ride their bikes via mountains, while others favor riding
on level ground.

Reply
Superlopez 123Movies 17 grudnia 2022 - 13:13

Maintain a motivation note pad to use for your Flick that entail creation. You can fill up a notebook with some
shade schemes, magazine trimmings, sketches, and also whatever other products
will certainly help obtain your innovative juices moving.
When you obtain stuck or require a little bit of a “press,” you will have immediate inspiration right within your
reaches.

Reply
Ice (2018) - 123Moviesefree.com 17 grudnia 2022 - 13:22

Many individuals take pleasure in reading as a Movies.
Checking out takes you away to various other times and
also places. All you require to discover is
a quiet area and afterwards take out your reading
product. There are numerous different categories too so
you’ll make sure to locate something that you’ll like.

Reply
Pinocchio stream 25 grudnia 2022 - 15:28

Hi there, the whole thing is going well here and ofcourse every one is sharing data, that’s in fact excellent, keep
up writing.

Reply
watch Avatar 2 online 25 grudnia 2022 - 16:32

The 4 Avatar sequels share a $1 billion budget (e.g. $250 million each film).

Reply
M3gan 123movie 25 grudnia 2022 - 23:53

An outstanding share! I have just forwarded this onto a coworker
who was doing a little homework on this. And he
actually bought me lunch due to the fact that I discovered it for him…
lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!!
But yeah, thanks for spending time to talk about
this subject here on your web page.

Reply
Black Panther: Wakanda Forever 2022 full movie 3 stycznia 2023 - 21:21

Negotiations with Coogler were accomplished “under the radar” in the
months following the first movie’s launch.

Reply
https://tawk.to/7457395f3668535a31e3fdd2a380145ad3ab4d2b 5 stycznia 2023 - 09:33

Lottery on the web is one way to Perform lottery video games offered by several lottery businesses.
On the web lottery is a snap to Enjoy. Your lottery on the internet account will
be confirmed by kontroller. You could Engage in lottery online
24/7.

Huay on the net is the most trustworthy on line lottery
internet site. Huay online lottery offers gamers
the chance to get millions and countless bucks in jackpots.
Huay on line lottery offers gamers the chance to get thousands and thousands
and many dollars in jackpots. Huay on line lottery gives gamers the chance
to acquire millions and numerous bucks in jackpots.
Huay on the net lottery delivers gamers the chance to gain millions
and many dollars in jackpots. Huay on the internet lottery
delivers gamers the chance to win tens of millions
and many bucks in jackpots.

Huay on the net lottery features gamers the chance to get
thousands and thousands and many bucks in jackpots. Huay on the net lottery
presents gamers the chance to earn thousands and thousands and millions of
dollars in jackpots. Huay on-line lottery gives players the
opportunity to get hundreds of thousands and numerous pounds in jackpots.
Huay on-line lottery presents players the opportunity to gain tens
of millions and an incredible number of bucks in jackpots. Huay on the
web lottery provides players the chance to win millions and many dollars in jackpots.

Huay online lottery gives players the opportunity to earn millions
and an incredible number of pounds in

Reply
fafaslot 31 stycznia 2023 - 03:31

Spot on with this write-up, I seriously feel this website needs much more attention. I’ll
probably be back again to see more, thanks for the info!

Reply

Leave a Comment

Close