Odnawialnia.pl

# 13. Fotel PRL po renowacji

by Małgorzata Budzich

Model niemal kultowy – fotel projektu Chierowskiego zwany nr 366 przeleżał trochę w piwnicy, ale wreszcie zyskał nowe ubranko i odświeżony stelaż. Wymienione obicie, odnowione nóżki, nowe śruby – sprawa wydaje się prosta, ale podczas tej pierwszej samodzielnej tapicersko-stolarskiej renowacji pojawiło się parę pułapek.

Fotel ma niezwykle prostą konstrukcję – całość spinają 4 śruby zamontowane po jednej w każdej nóżce. Po rozkręceniu siedziska zdjęłam z niego stare obicie, a następnie rozprułam je na szwach i wyprałam. Dopiero wtedy przystąpiłam do wykrojenia nowego obicia z materiału w pepitkę. I tu pojawił się pierwszy problem – jak szyć taki materiał, czy robić wypustkę i jak? W oryginale w wypustce znajdował się sznureczek, który nadawał jej bardziej okrągły kształt. Ja sznureczka nie miałam, miałam natomiast imperatyw aby natychmiast zabrać się za szycie, więc podszyłam krawędzie boczków siedziska i naszyłam je na część frontową. Niestety, okazało się, że po zszyciu pokrowiec jest za mały – boczki nie były w stanie zakryć całości drewnianej konstrukcji fotela. Musiałam ciąć jeszcze raz.

 

Tapicerka przed (po prawej) i po

Samo tapicerowanie jest dość proste – trzeba dobrze naciągnąć materiał i przymocować go zszywkami tapicerskimi. Dodam, ze nie wymieniałam gąbki w środku, bo była w dobrym stanie, ale najlepsze szkoły zalecają oczywiście wymienić całe wnętrze fotela.

Kolejnym wyzwaniem były nóżki pokryte grubą, popękaną warstwą lakieru. Tu pomógł mi preparat 3v3 do usuwania starych powłok malarskich i lakieru, jednak sporo energii trzeba było włożyć, żeby zeskrobać to ustrojstwo. Niestety, chociaż używałam chemii, szlifierki, papieru ściernego nie udało mi się uzyskać 100% czystej powierzchni drewna. Plamy pojawiły się po nałożeniu bejcy (kolor orzech) i już niczym nie udało mi się ich usunąć. Kilkakrotne bejcowanie i lakierowanie nieco zamaskowało plamy, ale JA wiem gdzie one są…

tekst alternatywny

Osobny temat to klejenie poszczególnych elementów stelaża. Po tylu latach leżakowania klej rozsechł się, a całość stała na chwiejnych nogach. I znowu – skrobanie, wydłubywanie starego kleju, dopasowywanie elementów i klejenie. Niestety brak ścisków stolarskich to mała katastrofa – musiałam użyć pasków – skórzanego i od szlafroka, aby całość poskładać.

Mimo tych problemów udało się postawić fotel na nogi i na koniec doszyć 2 czerwone guziczki oraz usadzić psa – na razie w formie poduszki:)

 

 

You may also like

18 komentarzy

Dominika Pyssa 8 grudnia 2014 - 16:45

Piękny ten fotel! 🙂 Chciałabym taki… 😀

Reply
Odnawialnia 9 grudnia 2014 - 20:54

dziękuję Dominika:) To mój pierwszy fotel, trochę krzywo, trochę plam, ale co tam, dumna jestem z niego:)

Reply
Anonimowy 9 grudnia 2014 - 22:26

Piękny. Właśnie zabieram się za 300-190 projektu Hanny Lis 🙂 Są wskazówki jestem zadowolony. Gąbeczki będą nowe 🙂 Kris.

Reply
Odnawialnia 11 grudnia 2014 - 09:38

dziękuję i trzymam kciuki za własny projekt!

Reply
Adriana Szweda 11 kwietnia 2015 - 11:05

Ten fotel to moje marzenie, a Twój wyszedł naprawdę obłędnie, pozdrawiam.

Reply
Anuszka 18 maja 2015 - 09:51

Kapitalny! Zabieram się za totalną demolkę swojego. Łącznie z gąbką, pasami…

Reply
Anonimowy 25 sierpnia 2015 - 19:59

czy fotel był robiony na warsztatach z akdesign ? w sensie tapicerka ?
Aga .

Reply
malgosia 8 stycznia 2016 - 07:04

Nie, fotel był robiony na zasadzie learning by doing:) Do wszystkiego dochodziłam sama i trochę błędów popełniłam ale ostatecznie udało się

Reply
Anonimowy 27 stycznia 2016 - 15:16

Super wykonanie 🙂

Reply
Zosialek 31 sierpnia 2017 - 20:14

Mam taki sam fotel i przymierzam sie do tapicerowania i wiem juz z Twego opisu ze musze popruc i odrysowac sobie jak szablon.Wlasnie nad tym myslalam . Dziekuje za ten opis.

Reply
Małgosia Budzich 4 września 2017 - 22:15

powiem ci że bałam się go a wcale nie było tak trudno, ważna jest precyzja i spokój, trzymam kciuki!

Reply
Ola 31 października 2017 - 10:19

A można zapytać o materiał gdzie był zamawiany lub jakieś jego parametry ? Chciałbym zamówić materiał tapicerski przez internet ale obawiam się czy np nie będzie zbyt cienki, lub słaby jakościowo.

Reply
Małgorzata Budzich 5 listopada 2017 - 21:25

tą pepitkę zamawiałam w sklepie bestsale http://www.bestsale.pl/pepitka-zygzak-czarno-bialy-p-4085.html i polecam go – rewelacyjny, odpowiednia grubość i trwałość

Reply
3mil 3 października 2018 - 00:41

Może ktoś chciałby zrobić i szablon do pobrania? taki elegancko opisany ile cm co i jak? Mam starą tapicerkę ale. jest w tragicznym stanie i nie dam rady z niej niczego odrysować 🙁

Reply
Małgorzata Budzich 3 października 2018 - 16:00

to jest bardzo dobry pomysł, pomyślę nad tym; chociaż zawsze sa jakieś niuanse między egzemplarzami…

Reply
Joanna 17 listopada 2018 - 11:45

Wspaniale! Gratuluję. Wszystkie niedoskonałości tylko poprawiają jakość Pani dzieła. Te idealne sprzęty, które nas otaczają sprawiają wrażenie obcych ekspontów fabrycznych. Ten fotel jest cudowny. Zachęca, żeby z niego skorzystać. Wziąć dobrą książkę, kakao i zanurzyć się w rozkoszy. Pozdrawam serdecznie.

Reply
Beata 11 lutego 2019 - 23:49

Właśnie trafiłam na Twojego bloga. Dodałaś mi skrzydeł swoimi opisami! Przymierzam się do renowacji dwóch rodzinnych foteli – muszelek, już drugi rok. Poprawiałam już w nich gumy, na których leży siedzisko, ale wizja wymiany tapicerki odbierała mi wolę walki. Teraz wiem, że muszę zacząć od rozprucia starej… i mam nadzieję, że się uda! Dzięki!

Reply
Małgorzata Budzich 13 lutego 2019 - 21:24

strasznie się cieszę:) wbrew pozorom tapicerowanie jest łatwiejsze i przyjmniejsze niż obróbka drewna 😉

Reply

Leave a Comment