Odnawialnia.pl

Marokańskie ornamenty

by Małgorzata Budzich

Dalej drążę temat wzorów na meblach. Tym razem skupiłam się na motywach orientalnych, zachwycona ich harmonijną linią i klimatem. Najpopularniejszy marokański motyw przypomina charakterystyczne arabskie okna lub kopuły minaretów. Niektórzy nazywają go casablanką bądź tengierem, inni – marokańską koniczynką. Zwraca uwagę swoją ażurową delikatnością i prostotą. Znajdziemy go we współczesnych dekoracjach na meblach, ścianach, tkaninach, naczyniach.

Arabskie ornamenty lubią kolor i kontrasty. W najczystszej formie wyglądają tak:

W ornamentach znajdziemy różne kombinacje podstawowych geometrycznych kształtów – tu matematyka spotyka się ze sztuką. Charakterystyczne elementy to gwiazdy, trójkąty, koła, półksiężyce, romby z łagodnymi liniami bocznymi.

Mi osobiście bardziej podobają się w wersji bardziej uproszczonej, czarno-biało-szarej. Już sam powtarzalny, wieloelementowy wzór cieszy swoją harmonią, wprowadzanie dodatkowo kilku kolorów to zbyt duża eksplozja wrażeń.

tekst alternatywny

Współczesne wzornictwo też dąży do uproszczeń. Marokańskie ornamenty odnajdziemy na meblach czy innych elementach wyposażenia, ale w zdecydowanie mniej przeładowanej formie. Dominują kontrasty bieli z czernią, szarością, błękitem, żółcią, niekiedy wprowadzany jest trzeci kolor.

 

 

 

Sami możemy wykonać taką dekorację na komodzie lub blacie stolika, drewnianym pudełku czy tkaninie. Poniżej kilka przykładów działań handmade.

 

 

 

 

You may also like

4 komentarze

game cosplay costumes 2 marca 2016 - 07:45

Dziękuję za podzielenie się! Jestem przekonany, że to po prostu wspólny przydatnych informacji z nami.

Reply
Unknown 12 sierpnia 2016 - 10:38

witam, gdzie mozna znalezc taki fotel?

Reply
malgosia 14 sierpnia 2016 - 19:47

chodzi o kształt czy tkaninę? bo obawiam się że trzeba poszukać jakiegoś starego fotela w tym kształcie a potem zrobić mu podobną tapicerkę. To zdjęcie jest z pinteresta ale niestety nie podałam wtedy źródła i teraz nie mam pojęcia skąd ono pochodzi

Reply
Marta Ka 5 września 2016 - 07:21

Gdzie można znaleźć taką dekorację na meble? Chciałabym odnowić swoją komodę ale zupełnie nie wiem gdzie szukać takich dekoracyjnych elementów i jak one się fachowo nazywają 🙂

Reply

Leave a Comment