fbpx

Odnawialnia.pl

Książki o designie i diy, czyli co chciałabym dostać od Mikołaja

by Małgorzata Budzich

Książka – najlepszy przyjaciel każdego Mikołaja. Zawsze się sprawdzi na prezent, a jak już mamy w domu hobbystę maniaka – to dobrze dobrany tytuł skutecznie oderwie go od świątecznego stołu w kierunku kanapy i nawet lecący właśnie w Polsacie “Kevin sam w domu” nic na to nie poradzi :).

Oto lista moich faworytów na tegoroczne święta – w telegraficznym skrócie, bo przecież to ostatni dzwonek żeby jeszcze coś kupić:)

tekst alternatywny

“Majsterki”

Kup książkę

Książka z gotowymi receptami na udane projekty DIY w 3 kategoriach – drewno, meble i przysłowiowe coś z niczego. Jakość projektów na naprawdę wysokim poziomie, do tego piękne zdjęcia i aranżacje gotowych przedmiotów. Ale to nie wszystko, bo Majsterki przemycają ogrom wiedzy na temat narzędzi, farb, lakierów, gatunków drewna, zdradzają swoje tipy, ostrzegają przed błędami. No i last but not least – atmosfera luzu, autentyczności, zabawy – czytając o doświadczeniach i przygodach dziewczyn z majsterkowaniem poczujesz się jak na imprezie u przyjaciół.

“Majsterki” Sylwia Czubkowska, Alicja Rzeczkowska, Barbara Sowa, wydawnictwo Burda

“Akcja renowacja”

Kup książkę

Małgosia – autorka książki – jest specialistką od farb kredowych. Tak jak sa styliści od wnętrz, garderoby, paznokci, tak Małgosia jest prawdziwą stylistką od mebli. Doskonałe wyczucie koloru, umiejętność dobierania wzorów, gałek, uchwytów, to wszystko sprawia że książka jest wyjątkowym albumem o meblach. Wszyscy, którzy lubią malować meble znajdą tu fachowe porady specjalisty od cieniowania, patynowania, postarzania, bielenia, szablonów i wielu innych technik. Małgosia sama wykonała wszystkie projekty w swojej pracowni Dekudeku (gdzie prowadzi warsztaty), a książkę wydała we własnym zakresie.

“Akcja renowacja” Małgorzata Margas, wydanie własne

 

“Elementarz  polskiego dizajnu”

Kup książkę

Oryginalne podejście do tematu ikon polskiego dizajnu – tym razem wystąpiły bowiem w roli modeli, których sportretowali młodzi polscy artyści. Mamy tam przegląd kultowych przedmiotów codziennego użytku, mebli, ale też logotypów np. Pewex czy PLL LOT. Z portretów meblarskich zachwycił mnie miś siedzący w fotelu RM58, marzę o takim plakacie na ścianę!

“Elementarz polskiego dizajnu”,  Agnieszka Kowalska, Ewa Solarz, Agata Szydłowska, wydawnictwo Wytwórnia

Źródło zdjęcia: culture.pl

“Historia designu”

Kup książkę

Książka z cyklu – w końcu muszę się dokształcić. Bo to jest mega kompleksowa, szczegółowa inwentura klasyków światowego dizajnu – mnóstwo zdjęć, dat, nazwisk, ciekawostek. Must have dla każdego kto chodzi na salony i konwersuje o wzornictwie. Ale też dla tych, którzy chcą wyrobić sobie oko na pięknie zaprojektowanych przedmiotach.

“Historia designu” Wilhide Elizabeth, wydawnictwo Arkady

Dom polski. Meblościanka z pikasami

Kup książkę

Książka – wywiad, książka – wspominka, która pokazuje jak czsy PRL odcisnęły estetyczne piętno na osobach dziś zawodowo związanych z designem, projektantach, historykach sztuki. Książka osobista i ciepła, pełna anegdot i detali, które złożyły się na drogę zawodową i estetyczne pasje rozmówców. A wśród nich znajdeisz takie postaci jak Tomasz Augustyniak, Beata Bochińska, Marek Cecuła, Basia Dereń-Marzec, Danuta Duszniak, Maja Ganszyniec, Zbigniew Horbowy, Marek Krajewski, Teresa Kruszewska, Boris Kudlička, Hanna Rechowicz, współtwórczynie programu „Standard”: Krystyna Arska-Perepłyś, Viola Damięcka, Agnieszka Putowska-Tomaszewska; Piotr Voelkel, Oskar Zięta

“Dom polski. Meblościanka z pikasami” Małgorzata Czyńska, wydawnictwo Czarne

“Frida Kahlo prywatnie”

Kup książkę

O Fridzie wszyscy słyszeli, teraz nawet w Poznaniu mogą zobaczyć jej obrazy na żywo (do 21.1.2018), ale czy wiemy jaką byłą osobą, dlaczego malowała tak a nie inaczej? Kto pamięta film z Salmą Hayek, na pewno będzie chciał wiedzieć więcej o tej niesamowitej kobiecie. Ja na pewno chcę i zobaczyć wystawę i poczytać, tak więc Mikołaju, liczę na Ciebie 🙂

“Fida Kahlo prywatnie” Suzanne Barbezat, wydawnictwo Marginesy

 

“Zacznij kochać dizajn”

Kup książkę

To wprawdzie książka zeszłoroczna, ale bardzo ważna dla wszystkich fanów starych mebli i innych przedmiotów. Jeżeli jeszcze jej nie macie to wejdźcie na recenzję Zacznij kochać polski dizajn.

You may also like

2 komentarze

Judyta 15 grudnia 2017 - 21:30

A miałam oszczędzać 🙂 A apropos wystawy, to o Fridzie można dowiedzieć się, że mimo ciężkiej choroby była bardzo radosną i serdeczną osobą 😀

Reply
Małgorzata Budzich 16 grudnia 2017 - 17:37

Bardzo ją lubię i na tą książkę mam ochotę najbardziej, pozostałe wszystkie mam tylko tej brak w biblioteczce więc mam nadzieję, ze Mikołaj czyta blogi 🙂

Reply

Leave a Comment

Close