https://odnawialnia.pl/

Odnawialnia.pl

Rewolucja w salonie – akt 2. Co na ogrzewanie podłogowe?

by Małgorzata Budzich

Co położyć na ogrzewanie podłogowe? Jeżeli rozważasz coś innego niż płytki ceramiczne to jest post dla Ciebie.

W pierwszym odcinku rewolucji w salonie pisałam o motywach zmiany systemu ogrzewania kaloryferowego na podłogowe. Teraz przyszedł czas na decyzję co do jej finalnego wykończenia. Jednego byłam pewna – nie chcę kłaść płytek ceramicznych w salonie. Nawet takich imitujących drewno, ani tym bardziej żadnych wielkich szarych, marmurowych czy marokańskich płytek, bo wielkie salony wyłożone płytkami działają na mnie przygnębiająco. Wiem, że to praktyczne, wiem, że kamień i ceramika najlepiej przewodzą ciepło, ale ja mam wdrukowany w głowie obraz drewna na podłodze. Marzyły mi się takie wnętrza …

tekst alternatywny

Niemniej – jako pilna uczennica, która solidnie przygotowała się do egzaminu – sprawdziłam, czy jest jeszcze coś innego, co mogłoby zmienić moje podejście do finalnego efektu podłogi.

Oto shortlista tego, co możesz przykleić na podłogówkę:

 • gres
 • płytki ceramiczne, wapienne, marmurowe, lastryko
 • żywica epoksydowa lub poliuretanowa
 • wykładzina
 • panele winylowe
 • panele laminowane
 • drewno warstwowe

 

tekst alternatywny

Z tej listy brałam pod uwagę żywicę, panele winylowe oraz deskę klejoną. Oprócz gresu i płytek odrzuciłam także wykładzinę, jako rozwiązanie niepraktyczne w salonie, gdzie psia sierść miesza się z błotem jego łap oraz piaskiem przynoszonym z ogrodu.

Żywica epoksydowa lub poliuretanowa

Była druga na mojej liście do sprawdzenia, ponieważ widziałam podłogę wylaną szarą żywicą u mojego sąsiada i efekt był całkiem niezły. Żywica dobrze pasuje do loftowych, męskich, industrialnych wnętrz, daje trochę efekt lastryko na podłodze. Może być w połysku i w macie. Może także być w różne  wzory oraz możemy w niej zatopić jakieś przedmioty np. kamienie czy płyty CD, ale zakładam, że to pomysł z kategorii horror architekta:). Mi najbardziej podoba się żywica imitująca beton, ale obiecujące efekty daje jasna, gładka, równa podłoga w lekkim połysku. Wnętrze wydaje się większe. Fajnym pomysłem są też imitacje marmuru. Na zdjęciu po lewej widać taką podłogę w macie, imitującą beton, a po porawej – marmur.

Źródło

Panele winylowe

Są wykonane z tworzywa – polichlorku winylu – który jest odporny na wodę, zniszczenia i dobrze przewodzi ciepło. Jednym słowem – ideał. Panele dzięki doskonałej technologii nadruku występują w wielu wzorach, imitują kamień, drewno, beton, marmur. Mogą być dobrym wyborem do nowoczesnych wnętrz, poleca się je do wnętrz użyteczności publicznej. Mnie zniechęcał jednak fakt, że jest to materiał w 100% sztuczny, którego w żaden sposób nie da się odnowić poza wymianą na nowy. Wadą paneli jest także ich grubość (3-7 mm), przez co podłoże musi być idealnie równe. Niemniej patrząc na udane nadruki jak na tych zdjęciach, warto docenić naprawdę dobrą imitację drewna. Panele pokochają wszyscy praktyczni ludzie i na pewno nasi mężowie:).

Źródło

Drewno warstwowe

Drewno długo było na liście produktów zakazanych na ogrzewaniu podłogowym, ponieważ słabo przewodzi ciepło i „pracuje” pod wpływem wysokich temperatur. Ale to właśnie drewno nie ma sobie równych, jeżeli chodzi o dekorację podłogi oraz specyficzny, zdrowy dla ludzi mikroklimat. Nic więc dziwnego, że rynek stopniowo zapełniał się ofertą desek klejonych w odpowiedni sposób – warstwowo. Taka technologia wytworzenia zapobiega kurczeniu i rozkurczaniu się drewna pod wpływem ciepła.

Deski mają ładną, dekoracyjną wierzchnią warstwę o grubości kilku milimetrów. Dla desek o grubości 15 mm wynosi ona 4 mm, a dla desek 20 mm – 6 mm.

deski na ogrzewanie podłogowe

Zastanawiałm się jak drewno – w sumie dość słaby przewodziciel ciepła – poradzi sobie z ogrzaniem pomieszczenia. Kilka razy miałam okazję chodzić po podłodze gresowej, która robi się bardzo ciepła, gdy grzeją ją rurki od spodu. W przypadku drewna temperatura podłogi przypomina temperaturę ciała – wyczuwasz ciepło, ale nie jest to uczucie gorąca w stopy. Do decyzji w kierunku desek klejonych skłoniła mnie wizyta w nowo wybudowanym domu moich znajomych. Wszędzie zamontowali ogrzewanie podłogowe i równocześnie wszędzie na podłogach jest deska. W domu panuje ciepło, które równomiernie rozchodzi się z całej powierzchni podłogi.

Jakie drewno na ogrzewanie podłogowe?

Zanim jednak zdecydujesz się na drewno na ogrzewanej podłodze, sprawdź czy będą pasowały Ci specyficzne wymagania związane z tym materiałem.

1. Dąb, merbau, teak, iroko, doussie

Podobają Ci się te gatunki drewna? To dobrze, bo ze względu na niską kurczliwość to właśnie z nich robi się podłogi warstwowe. Nie poleca się natomiast jesionu i buku, które będą się kurczyć pod wpływem ciepła, a w podłodze mogą powstać szczeliny.

2. Olejowanie jako sposób wykończenia

Lakier na ogrzewanie podłogowe to zły pomysł, ponieważ skleja krawędzie desek, a pod wpływem temperatury może pękać i rozszczelniać deski. Olejowane deski mają naturalny wygląd, drewno jest raczej matowe i naturalne w dotyku – czuć sęki i ślady słojów.

Co na ogrzewanie podłogowe

3. Pielęgnacja po położeniu podłogi

Kochamy drewno, ale żeby drewno kochało nas, powinniśmy pamiętać o kilku sprawach.

 1. Regularne olejowanie. Takich desek nie trzeba cyklinować, wystarczy konserwacja co 12-16 miesięcy. Ktoś może powiedzieć, że to jest przeszkoda i dodatkowy obowiązek, ja jednak upieram sie przy oleju i regularnej konserwacji, bo w łatwy sposób nasza podłoga może wyglądać jak nowa. Przy lakierze nie ma takiej możliwości – jak lakier uszkodzimy, zmatowimy, porysujemy – nie ma preparatów, które to zamaskują i czeka nas szlifowanie oraz powtórne lakierowanie.
 2. Dbanie o poziom wilgotności. Zimą, gdy wnętrza są mocno przesuszone, zaleca się stosowanie nawilżaczy. Wystarczy nawet woda stojąca w pojemniku na ciepłej podłodze gdzieś w rogu. Producenci zalecają wilgotność na poziomie 40-60%. Najlepiej jednak zainwestować w nawilżacz – zwłaszcza jak w domu masz kwiaty, albo ktoś ma problemy z górymi drogami oddechowymi. Dlatego ja mam w planach stosowanie nawilżacza powietrza, dbając w ten sposób o swoje zdrowie, zdrowie kwiatków i podłogi:)
 3. Temperatura w pomieszczeniu. Optymalna temperatura to 18-22 stopnie. Osoby ciepłolubne powinny mieć to na uwadze.
 4. Czyszczenie. Olejowane podłogi lubią mocno wyciśnięte mopy i środki przeznaczone do pielęgnacji olejowanego drewna. Lubią dość częste odkurzanie, a także usuwanie plam wodą z octem. Nie lubią środków na bazie alkoholu. Przez 30 dni po montażu nie wolno ich moczyć.

 

Czy ta podłoga będzie wystarczająco odporna?

To pytanie mojego praktycznego męża, ale wszystkim nam zależy, żeby podłoga dobrze wyglądała przez lata. Ja po 6 latach użytkowania olejowanej podłogi nie miałam wątpliwości, że chcę olejowane deski. To najlepszy sposób wykończenia w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych. Wszelkie rysy, uszkodzenia są mniej widoczne niż na lakierze, łatwo je zniwelować za pomocą oleju. No i widok oraz dotyk naturalnego drewna.

Postanowiłam jednak, że przez najbliższe 10 lat nie dotykam się już więcej podłóg i szukam najlepszych desek na rynku. Pierwszy rekonesans – zaprzyjaźnione blogi, lektura posta  i rozmowa z Karoliną z House Loves. Drugi rekonesans – wyprawa do centrum podłóg Demo Projekt na Bartyckiej – dystrybutora wielu różnych producentów podłóg. Z obu punków dostałam wyraźny sygnał, że najlepsze deski  na ogrzewanie podłogowe są te z logo Avance Floors lub Chapel Parket.

 • Po pierwsze technologia klejenia warstwowego, która zapobiega ewentualnym szczelinom na skutek kurczenia się drewna pod wpływem temperatur.
 • Po drugie jakość wykończenia – firma używa oleju z dodatkiem krzemu, który dziś w produkcji chemii do drewna jest numerem jeden. Deski są barwione w masie, dzięki czemu kolorystyka jest bardzo trwała.
 • Po trzecie styl wykończenia i wiele możliwości personalizowania podłóg.

 

Przekładając to na język dnia codziennego, możesz wejść na tą podłogę w butach – nawet na szpilkach –  gdy zapomnisz kluczy, albo jesteś tak głodna że po wejściu do domu musisz szybko coś pochłonąć, zanim jeszcze się rozpłaszczysz. Twój pies lub kot może tam biegać bez kapci, a dzieci jeździć samochodzikami. Gdy powstanie jakaś rysa lub plama, to możesz łatwo przeprowadzić renowację fragmentu, wcierając olej do mebli lub podłóg.

A co do wątku stylizowania podłóg, personalizowania ich wyglądu – o tym w kolejnym poście, ponieważ ilość dostępnych kolorów, kombinacji, wykończeń może przyprawić o zawrót głowy.

Ciekawa jestem Waszych opinii o drewnie na ogrzewaniu podłogowym. Ja po kilku dniach funkcjonowania z nową podłogą w domu, w sezonie grzewczym w listopadzie, mogę powiedzieć, że jest cieplej niż przy kaloryferze. Kaloryfer generował najwięcej ciepła w określonym kącie pokoju, natomiast ogrzewanie podłogowe rozprowadza je równomiernie w całym wnętrzu. I można chodzić boso po ciepłej podłodze:).

 

 

You may also like

11 komentarzy

Jarosław Chabora 10 grudnia 2018 - 14:59

Czy to prawda, że przy ogrzewaniu podłogowym nie powinno się mieć dywanów?

Reply
Małgorzata Budzich 14 grudnia 2018 - 14:55

częściowo tak – dywan to dodatkowa forma blokująca przepływ ciepła, ale myślę że mniejszy dywanik np. pod stolikiem kawowym można:) dużo też zależy od grubości, ja zamierzam coś położyć w okolicach kąta kanapowego i zobaczę

Reply
Adriana 19 grudnia 2018 - 08:35

Marzę o ogrzewaniu podłogowym, chociaż w salonie. Uh, widzę oczyma wyobraźni, jak grzeję plecki o podłogę <3 Bardzo ciekawy wpis, zainspirował mnie do zmiany, teraz tylko muszę pomęczyć resztę domowników, że może warto zmodernizować ogrzewanie, co pewnie zajmie minimum rok. Ale czego się nie robi dla realizacji marzeń.

Reply
Małgorzata Budzich 19 grudnia 2018 - 09:14

Cieszę się, ze zainspirowałam:) u mnie proces decyzji też był długi – bo to jednak jest spore wyzwanie logistyczne, rozciągnięte w czasie. Najlepiej chyba zacztnać w czerwcu, wtedy jest szansa że na spokojnie zdążymiy do października. Trzymam kciuki za pozytywne decyzje w domu!

Reply
daria 29 grudnia 2018 - 13:52

Bardzo przydał mi się ten wpis 🙂 Akurat robimy remont

Reply
Małgorzata Budzich 1 stycznia 2019 - 22:02

cieszę się, powodzenia z remontem!

Reply
Artservice33 23 stycznia 2019 - 13:00

A tak w ogóle ogrzewanie podłogowe to wynalazek starożytnych Rzymian. Bogaci patrycjusze ogrzewali swoje wiejskie rezydencje systemem o nazwie hypocaustum 😉

Reply
Małgorzata Budzich 24 stycznia 2019 - 15:57

aż sprawdziłam z ciekawości:) tylko tam ciepło brało się z podgrzanego powietrza – piece pod podłoga ogrzewały skomplikowany system korytarzy, a dziś robi to podgrzana woda 🙂 niemniej, stare wynalazki były genialne i wciaż się bronią

Reply
Rotopino 11 września 2019 - 11:52

Bardzo ciekawy wpis, widać ogromną wiedzę, a z jakich narzędzi korzystasz?

Reply
Torfi 5 września 2021 - 03:03

Dobry wpis. Miałaś może styczność z frezowaniem pod ogrzewanie?

Reply
Marta 17 marca 2023 - 09:44

My właśnie jesteśmy na etapie budowy domu i bierzemy pod uwagę ogrzewanie podłogowe. Zastanawiam się jednak nad tym, czy to rozwiązanie będzie na pewno odpowiednie?

Reply

Leave a Comment

Close