Ta metamorfoza stolika to efekt jednego dnia pracy, wystarczyło trochę farby, linka, wkręty z oczkiem i taśma malarska. Projekt szybki, niedrogi, efektowny.
Takie właśnie były meble spaghetti, które pojawiły się na polskim rynku meblarskim w latach 50. Swoją nazwę zawdzięczają długim rukrkom igielitowym, którymi wyplatano siedziska, półki, blaty prostych metalowch konstrukcji. Dziś te oryginalne meble to prawdziwe rarytasy i można na nie trafić na aukcjach, ale współczesny przemysł też eksploatuje ten pomysł produkując najczęściej fotele ogrodowe wyplatane żyłką.
Więcej o meblach spaghetti poczytacie TUTAJ. To opis wystawy, która odbyła się w 2016 r. w Kordegardzie i na której miałam przyjemność być i widzieć je na żywo:).
Metamorfoza stolika – od sosnowego monolitu do kontrastów
Lubie dreweniane meble, ale bardzo często mam z nimi ten problem, że swym wyglądem i jednolitą plamą drewnianego koloru są bez wyrazu i trącą myszką. Tak jak ten stolik – mały, jasny, mógłby pasować do każdego wnętrza, ale jego właścicielka lub loftowe klimaty, geometrię, ciemne kolory… Dlatego więc – zamiast marnować go w ogrodzie trafi w nowej odsłonie na salony, jako jeden z finalistów III edycji akcji Odpicujemy Twój mebel z farbą Viva Home.
Punktem wyjścia do metamorfozy był kolor – odcienie niebieskiego. Miały też być elementy czerni i geometrii, tak aby wpasować się w klimat, jaki tworzy seria mebli Fjallbo z Ikei.
Skrystalizowała się koncepcja:
- zostawienie drewnianych elementów – nóg i nadanie im bardziej loftowego charakteru
- szablon/wzór
- kolory czerń i niebieski z palety Altax Viva Home – szafirowe oczko i nocne niebo
- dodatkowa półka na przechowywanie gazet
I oto efekt – stolik po przemianie:
Nogi zostały wyszlifowane, zabejcowane kolorem jasny dąb, a następnie zabezpieczone woskiem barwiącym w kolorze orzecha.
Metamorfoza stolika – jak pomalować blat w cienkie linie?
Zanim blat przybrał ostateczną formę robiłam podejście do innej koncepcji – zasugerowałam się wzorem rombów na metalowym froncie komody Ikea i chciałam go jakość wpleść w mebel. Jednak to nie było to… za dużo się działo, nie ten odcień niebieskiego…
Drobna uwaga – jeżeli naniesiesz szablon i nie spodoba ci się efekt, to od razu zmyj go mokrą szmatką zanim farba wyschnie. Nie zmyjesz warstwy bazowej (o ile kładałaś ją parę godzin wcześniej), tylko to co właśnie naniosłaś.
Ostatecznie zdecydowałam się na delikatny wzór w cienkie linie, nawiązując do linii na półce z linek. Bazowym kolorem jest czarny, którym 3-krotnie pomalowałm stolik. Dopiero potem nanosimy niebieskie linie.
Ciekie linie wyznaczamy taśmą malarską – szerokość między nimi wyznacza szerokość taśmy (2,5 cm), a szerokość samej linii robię na oko – ok. 4 mm;). Najpierw wyznacz środkowy punkt blatu i prowadź od niego taśmę do każdego rogu blatu – tworząc trójkąt; potem stopniowo wypełniaj trójkąt taśmą tworząc cienkie linie.
Bardzo ważne jest stopniowe nakładanie farby – wałek musi być prawie suchy, jak go obtoczysz w kuwecie z farbą i odciśniesz na kratce to weź jeszcze ręcznik papierowy i odciśnij w niego farbę. Dopiero wtedy nadaje się do malowania. Po nieniesieniu pierwszej warstwy odczekaj 30 minut i dołóż farby, żeby linie były wyraziste a czarny spód – niewidoczny.
Metamorfoza stolika – jak dorobić półkę?
Półka spaghetti postała z linki polipropylenowej o średnicy 3 mm. Kupisz ją w sklepach z narzędziami, na Allegro. Taką linkę wykorzystują m.in. wspinacze, wiesza się na niej hamaki itp.
Można zamotać linkę podobnie jak to jest na meblach spaghetti – czyli raz owinąć dokoła stelaża, i wypuścić, ale ja sięgnęłam po wkręty z oczkiem.
- Najpierw docięłam wsporniki z okrągłej listwy (średnica 16 mm do kupienia w markecie budowlanym). Wpuściłam ją w nogi stolika – musiałam więc nawiercić otwór wiertłem 16 mm.
- Następnie pomalowałam wsporniki tą samą farbą co wzór – szafirowym oczkiem Altax Viva Home.
- Kolejny krok – nawiercanie otworów pod wkręty – użyłam małego wiertła 3 mm. Nawierciłam otwory co 3 cm, ale tak, aby wkręty na obu wspornikach nie były na przeciwko tylko po skosie.
- Wkręcanie oczek. Te oczka można dostać w LM – są w wersji białej i srebrnej, dostępne na dziale metalowym.
- Po zamontowaniu wsporników wystarczyło przeciągnać linkę.
Metamorfoza stolika – finalny wygląd
Ten stolik sprawdzi się w każdym pomieszczeniu dzięki niewielkim rozmiarom. Może być stolikiem kawowym koło fotela, sofy czy nocnym koło łóżka, można przy nim robić chill-out na balkonie albo tarasie, można postawić kwiatki…
Mam nadzieję, że zainspirowałam was do zmiany i przeróbki jakiegoś niepozornego mebelka? Stoliczek był fajną odskocznią przed ostatnim projektem z cyklu Odpicujemy… czyli biurkiem. Szykuje się duża zmiana więc zaglądajcie po ciąg dalszy!
A w przerwie możecie zobaczyć inne projekty, np. Odpicowaną komodę w burgundzie.
Ściskam serdecznie
Ojej! Jak mi się podoba to połączenie kolorów – świetnie to wyszło! Dość energetycznie 🙂
Nie tylko pięknie, ale do tego i smacznie 🙂
Jestem zachwycona! Efekt jest naprawdę świetny 🙂 Też muszę spróbować.
Taki piękny mały stoliczek można zrobić samemu i nie trzeba do tego dużo czasu 🙂 Super 🙂
Rewelacyjna metamorfoza;) Świetny wzór i kolory;)
Pozdrawiam!
Podoba mi się to połączenie kolorów – efekt końcowy genialny 🙂
Na prawdę świetnie 🙂 Czasem trzeba się tylko postarać aby coś zrobić.
Piekne rzeczy. Bardzo mnie Wasz/Pani Blog inspiruhe. Dopiero zaczynam przygode z odnawianiem starych mebli. Tutejsze porady, inspiracje, pomysly to moje glowne zrodlo dzialania. Dziekuje 🙂
Rewelacyjny efekt! Niewiele potrzeba by nadać meblom i wnętrzu innego charakteru. Podobają mi się Twoje pomysły. Sama planuję odmienić trochę wystrój mojego mieszkania i może wykorzystam pomysł na stolik. Na strychu mam podobny, od dawna już z niego nie korzystamy. Myślę, że w odmienionej wersji idealnie będzie pasował do mojej sypialni 🙂