
Czarny, biały i złoty to coraz większa kolorystyczna konkurencja do czerwonych i zielonych dekoracji na święta. Pasuje do minimalistycznych wnętrz i dodaje elegancji.
Mimo, że jestem zagorzałą fanką koloru, czasami nachodzi mnie tęsknota za czymś w zupełnie innym stylu – potrzebuję zresetować się od wszystkich intensywnych barw, a zwłaszcza czerwieni. Dlatego jednym z wiodących tegorocznych zestawień kolorystycznych jest u mnie czarny, biały i złoty.
Dekoracje świąteczne – malowane swieczniki na tealight
Oto propozcja dekoracji świątecznej – drewniane świeczniki na tealighty, które bez problemu można kupić w sklepach z artykułami do decoupage. Ich ozdobienie zajeło mi godzinę, a sama technika dekoracji jest banalnie prosta i nie potrzebujesz do niej żadnych wyszukanych materiałów i narzędzi. Wystarczą farby, ołówek, papier i nożyczki oraz kawałek gąbki np. takiej do naczyń lub resztek tapicerskiej.
Dekoracje swiąteczne za pomocą … kropek malowanych ołówkiem
Cała dekoracja opiera się na kształcie koła, jako przeciwwagi do prostokątnych kształtów świeczników. Kolejność prac jest następująca:
Malujemy świeczniki na kolor bazowy – użyłam farby kazeinowej Liberon w kolorze białym. Te farby szybko schną i nie trzeba ich lakierować, a poza tym są w małych opakowaniach. Następnie wycinamy kółko na pasku papieru i taki szybki szablon wypełniamy innym kolorem.
Namalowane koła będą tłem dla napisu lub cyferek – np. na świecznik adwentowy. Można użyć dwóch różnych kolorów – u mnie pojawiły się czarne koła malowane farbą kazeinową oraz złote – robione lakierem pozłacającym Liberon. Ten preparat świetnie rozprowadza się na farbie i nie podcieka pod szablon. Dostępny jest w 3 kolorach – złoto, bogate złoto i stare złoto. Użyłam bogatego złota, które jest najbardziej intensywne, natomiast złoto jest jaśniejsze, a stare złoto – ciemniejsze.
Kolejny krok to kropkowe dekoracje. Używamy ołówka z gumką jako stempelka. Gumkę moczymy w farbie lub złotym lakierze i odciskamy na świeczniku. Ważna uwaga – poćwicz najpierw odciskanie kropek na tekturze – przykładaj ołówek prostopadle. Z jednego zamoczenia z reguły wychodzą 3 kropki. Dobrze jest mieć pod ręką mały pędzelek, którym w razie potrzeby można w kropce podmalować niedociśnięte miejsca.
Świąteczne dekoracje gotowe – ostatni etap to napisy za pomocą białego markera permanentnego. Świeczniki ustawiamy na podłużnym półmisku albo innej podstawce, wstawiamy świeczki i dokładamy dodatki.
Mój świecznik stoi na złotym wózeczku z prl, a na dole ułożyłam girlandę ze światełkami i dodatową dekorację z bombek i gwiazdek.
I jak wam się podoba taka kolorystyka?
5 komentarzy