Odnawialnia.pl

Kwietnik ze skrzynki wojskowej DIY

by Małgorzata Budzich
kwietnik ze skrzynki

W czasach małych balkonów i tęsknot za własnym skrawkiem zieleni taki kwietnik ze skrzynki będzie twoim pocieszycielem w skwarne letnie dni, gdy zmęczona po pracy rzucisz się na leżak z zimnym drinkiem marząc o tropikalnej plaży i zielonej gęstwinie.

Ale zanim to nastąpi kwietnik ze skrzynki trzeba ogarnąć, co jest na tyle proste, że dasz radę w najbliższy weekend. Kupujemy skrzynki wojskowe na allegro. Jest ich tam cała masa w różnych wymiarach. Moja to zgrabny kwadrat niezamalowany zieloną mazią. Celowo kupiłam taką, wiedząc, ze będę chciała mieć widoczne słoje drewna i kolor taki, jak wcześniej wykonana ławka z pustaków wentylacyjnych. Zakup skrzyni to największe wyzwanie w tej akcji, bo musisz poczekać na przesyłkę.

kwietnik ze skrzynki

Kolejny krok to zgrubne oszlifowanie skrzynki (najlepiej szlifierka i gruboziarnisty papier ścierny – 40-60), tak żeby nie było większych zadziorów, ostrych wystających części. Ale bez przesady, to w końcu skrzynia ogrodowa i ma wyglądać na lekko sponiewieraną.

Po szlifowaniu przychodzi czas na malowanie. Tu fantazja może cię ponieść naprawdę daleko. Najlepiej będzie jednak sięgnąć po impregnaty barwiące do drewna – są różne odcienie brązów, czerwienie, zielenie, żółcie. Mój to impregnat Luxdecor kolor kasztan. Dwie warstwy malowania i skrzynka gotowa, bez konieczności dodatkowego zabezpieczania. Można także skrzynkę pomalować farbą i zabezpieczyć lakierem do użytku zewnętrznego.

tekst alternatywny

 

Zanim posadzisz rośliny musisz jeszcze wyłożyć dno skrzynki folią. Ja użyłam dużego worka na śmieci – takiego 120 l., którego nie rozkładałam tylko docięłam i podwójną warstwą wyłożyłam w środku. Krawędzie dookoła przymocowałam za pomocą tackera. Skrzynka nie jest zbyt głęboka, dlatego raczej wpasują się w nią mniejsze sadzonki niż jeden duży kwiat.

kwietnik ze skrzynek

Ja nie robię dziurek w folii, moje zeszłoroczne skrzynki wykonane w ten sposób przetrwały sezon i w tym roku mamy w nich plantację pomidorów. Stara ogrodnicza szkoła mówi jednak że woda powinna być odprowadzana na zewnątrz skrzynki.

Czas na zioła. Wsypujemy ziemię, wsadzamy roślinki, padamy na leżak z zimnym drinkiem i cieszymy się naszą oazą zieleni marząc o karaibskiej plaży.

kwietniki ze skrzynek

 

skrzynki wojskowe jako kwietniki

 

kwietnik ze skrzynek wojskowych

You may also like

9 komentarzy

Marta 11 czerwca 2017 - 15:29

Widzę, że stare skrzynki wojskowe są bardzo wdzięcznym materiałem do wytwarzania pieknych mebli 😉 Skrzyneczka bardzo ładna 🙂
Przy okazji zapraszam też do siebie na rabatdladomu.com.pl

Reply
Jagielski 16 czerwca 2017 - 13:40

Widzę, że nawet z takiej skrzyni można wyczarować cudo. Super, gratuluję pomysłowości 🙂

Reply
Małgosia Budzich 18 czerwca 2017 - 08:24

dziękuję! skrzynki wojskowe doczekały się już tylu zastosowań, czekam kiedy ktoś zrobi z nich np. meble kuchenne 🙂

Reply
Sylwia 20 czerwca 2017 - 22:16

Robi wrażenie!!! Świetna skrzynka że starej skrzynki wojskowej! Opłacało się troszkę nad nią popracować:)

Reply
Kola 3 lipca 2017 - 12:08

Bardzo oryginalne i ładne.

Reply
Ewa 14 lipca 2017 - 12:38

Wow, ale fajnie 🙂 Moim zdaniem genialny pomysł i mistrzowskie wykonanie 😀

Reply
Magdalena 20 lutego 2018 - 20:17

Świetny pomysł! Chcę kupić skrzynki na owoce i pomalować na otwarty balkon ( duże nasłonecznienie, warunki atmosferyczne) jaką białą farbę Pani poleca?

Reply
Małgorzata Budzich 20 lutego 2018 - 23:07

naljepiej wybrać farbę do malowania na zewnątrz, np. takie ma altax, ale też inni producenci, pamiętam też bondex, całkiem dobrze się zachowywał, szukaj informacji o odporności na promienie uv

Reply
Adaśko 27 kwietnia 2022 - 12:19

Ciekawy patent na wykorzystanie skrzyni wojskowej (na oko chyba po amunicji). Ja swój kwietnik a’la skrzynka zrobiłem z desek. Połączyłem wszystko na wkręty do drewna, pomalowałem impregnatem. Rosną sobie w tym zioła ogrodowe i jest pięknie.

Reply

Leave a Comment